Otonom Araçlarda Yeni Seviye: Amsterdam Kanallarında Otonom Tekne Testleri Başladı

Hollanda’da elektrikli araçların rakibi elektrikli otonom tekneler olacak.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam su kanalları ve su yolu ile taşımacılığı ile bilinen bir şehir. Araçlar ve tırlar Amsterdam’n asfaltlarını arşınlamaya başlamasından çok uzun süre önce şehrin su kanalları taşımacılıkta kilit bir rol oynamıştı. Yapılan yeni bir girişimde ise şehrin kanalları kendi kendini sürebilen teknelere emanet edilecek. 

Gerçekleştirilen test çalışmalarında şehrin 100 kilometrelik su kanalı alanında elektrikli, tamamen otonom araçlarla yolcu taşıma ve çöp toplama faaliyetleri başlatıldı.  Amsterdam Gelişmiş Metropolitan Çözümleri Enstitüsü ve MIT birlikteliğinde gerçekleştirilen çalışmalar beklenen sonuçları verirse gelecekte dümen tamamen otonom teknelere bırakılacak.

Yetkililer su kanallarında trafiğin çok yoğun olduğuna değinirken, otonom tekne teknolojisinin karmaşık operasyonlarda rahatlıkla kullanılabileceğini ve 7 / 24 devam eden su kanalı trafiğinde güvenliğin artırılabileceğini vurguluyor.

Bir süre önce gerçekleştirilen bir gösteride, 4 metre uzunluğundaki elektrikli otonom tekne, 18. Yüzyıldan kalma üç direkli ticari gemi replikasının yanından geçerek geçmiş ve geleceğin adeta yan yana gelmesini sağladı. Bu geçişin ardından kanal trafiğinin yoğun olduğu yöne doğru manevra yapan otonom tekne buradaki yolculuğunu da sorunsuz olarak tamamladı. 

The Roboats olarak isimlendirilen otonom tekneler turuncu pervaneleri ve elektrikli bataryayla çalışan 4 motora sahip. Saatte yaklaşık 6 km hızla giden bot, yüke bağlı olarak 12 ila 24 saat arasında hizmet verebiliyor. Otonom bota yolculuğu esnasında bilgisayar uzaktan kaptanlık ediyor. Kamera ve sensörlerden gelen veri ile çevre taranarak yolculuk sürdürülüyor. Otonom tekne çevresinde hareket eden objelere göre hareket kabiliyetini ayarlayabiliyor ve farklı taşımacılık konseptlerine uygun halde yol kat ediyor. 

Uzmanlara göre otonom botların mükemmel biçimde görev başı yapabilmesi için 2-4 yıl arasında bir zaman ihtiyaç var. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Çalışanlar Uzaktan Çalışmadan Vazgeçmek Yerine İşlerini Bırakıyorlar

Sonraki haber

Yeni Nesil Dijital Medya Ajansı Ingage, PİAR İletişim ile Anlaştı

İlginizi çekebilir

Samsung, Gelişmiş Yapay Zeka ve Bağlantılı Yaşam Özellikleriyle Donatılmış Mutfak Deneyimini CES 2024’te Sergileyecek

Samsung, teknoloji severlerin yakından takip ettiği ve dünyaca ünlü markaların en son teknolojilerini sergilediği CES® 2024'te en inovatif ürünleriyle yerini almaya hazırlanıyor. Samsung’un CES® 2024 fuarında tanıtacağı ürün ve hizmetler arasında gelişmiş yapay zeka ve bağlantılı yaşam özellikleriyle donatılmış mutfak deneyimi de yer alıyor. Samsung’un AI Vision Inside ve AI Family Hub™+ özellikli 2024 Bespoke 4-Door Flex™ Buzdolabı ve Anyplace İndüksiyonlu Ocakları, yapay zeka güncellemeli Samsung Food ile bağlantı kurarak bütünleşik bir mutfak ekosistemi oluşturuyor.
Devamını oku