Oyun Teknolojisi Devi Unity Küçülmeye Devam Ediyor!

Unity Software, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kurumsal yeniden yapılandırma planının bir parçası olarak yaklaşık 1.800 çalışanı veya toplam iş gücünün %25’ini işten çıkaracağını söyledi.

Oyun teknolojisi devi Unity Software, en son işten çıkarma turunda çalışanlarının yaklaşık %25’ini oluşturan 1,800 kişiyi işten çıkardığını duyurdu. Şirketin hisseleri, uzatılmış ticarette neredeyse %5 arttı.

Unity, bu kesintilerin bir kurumsal yeniden yapılanma planının bir parçası olduğunu belirtti. Şirket, 2023 Kasım ayında yatırımcılara ürün portföyünün kapsamlı bir değerlendirmesini ve muhtemelen “belirli ürün tekliflerini sonlandırma, iş gücünü azaltma ve ofis alanımızı küçültme” içeren finansal bir değerlendirme uygulayacağını söylemişti.

Unity için 2023 oldukça zorlu geçti. Mayıs ayında, şirket uzun vadeli ve karlı büyüme sağlamak amacıyla iş gücünün yaklaşık %8’ini oluşturan 600 çalışanı etkileyen bir işten çıkarma gerçekleştirmişti.

Gelir modelini değiştirmeye çalışan firma Eylül ayında, şirketin teknolojisine güvenen birçok geliştiriciyi rahatsız eden bir fiyat değişikliği duyurmuştu. Oyun geliştiricilerinin oluşturduğu bir konsorsiyum, bu değişikliği protesto ederek, bunun “hem küçük hem de büyük oyun geliştiricilerini tehlikeye attığını” ve “herhangi bir endüstri danışmanlığı olmaksızın” yapıldığını belirten bir açık mektupta yayınlamıştı.

Ardından, Ekim ayında Unity’nin CEO’su John Riccitiello hem başkanlık görevinden hem de yönetim kurulundan ayrıldı. Red Hat’in eski CEO’su James Whitehurst, geçici CEO olarak atandı, Roelof Botha ise Unity’nin Yönetim Kurulu’nun lider bağımsız direktörü ve Sequoia Capital ortağı olarak başkan oldu.

Hisse senetleri yıl içinde %40’tan fazla artarken, Temmuz ayından Ekim ayı sonuna kadar neredeyse yarısını kaybetti. Üçüncü çeyrek kazanç raporunda Unity, analistlerin beklentilerini karşılamayamadı.

Unity, o dönemde hissedarlara bir mektupta, “Üçüncü çeyrekteki sonuçlarımız planların gerisinde kaldı. Gelir beklentiler için çalışmalarımız devam ediyor, daha iyisini yapabileceğimize inanıyoruz.” açıklaması yapıldı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer, Yeni Predator BiFrost ve Nitro Serisi Ekran Kartlarıyla Oyun Portföyünü Genişletiyor

Sonraki haber

Volkswagen’den İlginç Hamle: Araçlarına ChatGPT Desteği Getiriyor!

İlginizi çekebilir