Pandemi Döneminde Bilgisayarlara Yoğun İlgi: “Ürünleri Konteynerdeyken Sattık!”

Evde kal döneminde okul, çalışma ve oyun için bilgisayara olan talep artınca dünyanın en büyük üreticilerinden Acer, artan talebi karşılamak için gece gündüz çalıştı. Acer Pazarlama Müdürü Sema Yıldız, ürünleri daha konteynerdeyken sattıklarını belirterek, talebin hala yüksek olduğunu dile getirdi.

Acer Pazarlama Müdürü Sema Yıldız, şirketin 2020 yılını etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle beraber yaşanan evde kal döneminde artan bilgisayar talebini değerlendirdi. Bilgisayara olan ihtiyacın her zamankinden çok arttığını anlatan Yıldız, bir eve tek bilgisayarın yetmediğini söyledi. Durum nedeniyle talebin yükseldiğini ve ihtiyacı karşılamak için düğmeye bastıklarını anlatan Yıldız, evde kal döneminin ilk bölümünde çalışanlar için, Ağustos’tan sonraki bölümde ise öğrencilere yönelik bilgisayar talebini karşılamaya uğraştıklarını anlattı. Yıldız “Bizim pazarda satıştaki ürünler, çok hızlı tükendi. Giriş seviyesi üründen en yüksek konfigürasyonlu ekran kartlı oyuncu bilgisayarına kadar çok hızlı bir satış oldu. Gelen ürün olduğu gibi sattı. Gelen ürünlerle ilgili bir pazarlama planı yaptık tabii ki ama bunu uygulamaya fırsat kalmadı. Ürünleri konteynerdeyken sattık diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Predator’e Yoğun İlgi

Oyun segmentinde de büyüdüklerini anlatan Yıldız, bunu evde kal döneminin tetiklediğini ifade etti. Acer’ın Nitro ve Predator serilerinin oyun anlamında çok satan bilgisayar ve monitör çeşitleri olduğundan de söz eden Yıldız, istenilen özelliklere göre pek çok ürün gamını tüketici ile buluşturmayı başardıklarını, en alt segmentten en üst seviyeye kadar her türlü ihtiyacı giderdiklerini söyledi. Büyük ekranlı monitörlerin de tercih edildiğini anlatan Yıldız, hem Nitro hem de Predator markalı monitör serilerinde fazlasıyla model bulunduğunu; bu modeller arasında kavisli paneller, giriş seviyesine hitap eden uygun fiyatlı modeller gibi pek çok kategori olduğunu belirtti.

 Predator markası altında da kavisli modellerin yanı sıra, kenarlarında gölgelendirme panelleri bulunan monitörlerden profesyonel oyuncuları hedefleyen yüksek tazeleme hızına sahip modellere kadar pek çok monitör mevcut. Yıldız, bunlar arasında 43 inçlik ekranlı ve hatta uzaktan kumandalı modellerin de bulunduğu bilgisini verdi. Kullanıcılardan, çok çeşitli modeller olduğuna yönelik geri bildirimler de aldıklarını belirten Sema Yıldız, “Amacımız elbette kullanıcılarda kafa karışıklığına sebep olmak değil, e-spor oyuncularından hobi amaçlı oyun oynayanlara kadar, farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek. Farklı alanlardaki talepleri karşılayabilmek için bu çeşitliliği sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yıldız, ürünlerin çeşitliliğine dikkat ettiklerini ve tüketicilerden gelen ‘Hangi bilgisayarı almalıyım’ sorularına da donanımlarına göre ihtiyaçları belirleyerek yardımcı olduklarını anlattı.

Ultra Hafif İçin Çalıştık

Ultra hafif bilgisayar konusunda oldukça önemli atılımlar yaptıklarını da anlatan Acer Pazarlama Müdürü Sema Yıldız, kendisinin de kullandığı bu ürünlerin özellikle sırt çantasında bilgisayar taşıyanlar için önemli bir kategoride yer aldığını belirtti. Bilgisayardaki birkaç yüz gramlık hafifliğin de oldukça önemli olduğunun altını çizen Yıldız, “Bize gelen talepler arasında ‘Hafif bilgisayarım olsun ama bütçem dar’ diyenlere de farklı konfigürasyonlarda ürünlerimiz var. Ürünlerin ekran boyutu geçen yıla kadar ultra ince segmentinde 15.6 inç ürünler vardı. Şimdi 14 inç ürünler var. Eski ürünlerimiz de 1.65 kg ağırlığındaydı ama 1.2 kg ile kıyaslayınca arada 500 gram ne fark eder deniyor ama bunu sırtında taşıyan fark eder. Ultra ince serimiz, Swift adı altında satılıyor. 1-3-5 ve 7 segmentinde yer alıyor. Rakam ne kadar büyükse, donanımsal özelliklerin daha yüksek olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Yeni bilgisayarın eski bilgisayarın özelliklerini geçmesinin daha verimli olduğundan da söz eden Yıldız, Acer’in aksesuar serisinin de Türkiye’de ilgi gördüğünün altını çizdi.

Total
34
Shares
Önceki haber

Covid-19 Ticareti Kapattı, E-Ticaret İndirimle Canlandı

Sonraki haber

Teknoloji Artacak, Test Yapacak Uzman ve Şirkete İhtiyaç Yükselecek

İlginizi çekebilir