Pandemi Döneminde Hukuki Süreçler Zoom’da Devam Ediyor!

Sosyal mesafe kuralları ve karantina önlemleri nedeniyle pek çok iş yapış şekli değişirken, hukuki süreç ve yasal işlemler de sanal ortama taşındı.

Covid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralları ve evde kalma zorunlulukları pek çok ülkede yasal işlemlerin gerçekleşmesini de sıkıntılı bir süreç haline getirdi. Ancak gelişen dijital iletişim araçları, hukuki süreçlerin ilerlemesine yardımcı oluyor.

Amerika’nın Illinois eyaletinde yasal süreçlerin devam etmesi için sözlü tartışmalar Zoom video konferans hizmetine taşınarak bir ilk gerçekleştirildi. Bir diğer örnekte Miami trafik mahkemesi 2 aylık aranın ardından hukuki işlemleri Zoom üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Wisconsin mahkemesi tercümanları ise Zoom’un eşzamanlı tercümeye imkan tanıyan özellikleri nedeniyle görüşmelerini video konferans hizmetinde sürdürmeye karar verdi.

Sadece mahkemeler değil hukuk firmaları da müvekkillerine hizmet etmek ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmek için Zoom video konferans hizmetinden faydalanmaya başladı. Florida’nın en büyük hukuk firmaları arasında yer alan Cole, Scott & Kissane, video öncelikli birleşik iletişim platformu Zoom’u işlerinin devamlılığı için bir standart olarak kullanmaya başlayarak sanal bir hukuk firmasına dönüştü. Hukuk firması Zoom vesilesiyle ifade, arabuluculuk ve ön görüşme gibi kimi yasal işlemler için Zoom’dan faydalanıyor.

Cole, Scott & Kissane (CSK) aynı zamanda eyalette Zoom üzerinde jüri tarafından sanal bir duruşmaya katılan ilk firma oldu. 13 ofisinde 500 avukatı bulunan firma, ayrıca Zoom sayesinde pandemi döneminde işten çıkarma ve maaş kesintilerinden kaçınabildiklerini belirtiyor.

Zoom ile sanal hukuk firmaları

Pandemi döneminde hukuk firması için kritik bir hizmet sağlayan ve işlerin devamlılığını mümkün hale getiren Zoom, binden fazla katılımcının dahil olduğu Zoom Video Webinars ile pazarlama ve eğitim süreçlerinin de sekteye uğramadan devam etmesine yardımcı olmuş.

CSK hukuk firması sözcüsü Jason Thomas, güvenli ve kolay kullanımı nedeniyle Zoom’un diğer video konferans uygulamalarına kıyasla açık ara öne çıktığını belirtiyor.

Küresel hukuk ekiplerinin birbirine bağlamak ve insanlara daha etkili hizmet vermek için Zoom’u Covid-19 salgını öncesinde kullanmaya başlayan Avustralyalı Colin Biggers & Paisley firması ise sanal olarak yasal işbirliklerinin gerçekleşmesinde Zoom’un önemli bir avantaj sağladığını dile getiriyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite