Pandeminin Etkilediği İş Gücüne Robotik Çözüm: Robot Garsonlar

Ocak ayında gerçekleşen yatırım turunda 32 milyon dolar destek alan Bear Robotics’in garson robotu Japonya’ya geliyor.

SoftBank tarafından desteklenen Bear Robotics, geride bıraktığımız Ocak ayında gerçekleşen Seri A yatırım turunda 32 milyon dolar destek almıştı. Koronavirüs nedeniyle zorunlu sosyal mesafe kurallarının uygulandığı, yaşanan pandemi nedeniyle ekonomik ve iş gücü problemlerinin baş gösterdiği dönemde robot çözümlerle iş gücüne katkı sağlayan Bay Area merkezli Bear Robotics değerini katladı.

Azalan nüfus ve düşük doğum oranları nedeniyle mevcut nüfusun hızla yaşlanması nedeniyle Japonya’da iş gücü bir süredir önemli bir sorun haline geldi. Pandemi süreci ise Japonya’nın bu sıkıntısını daha belirgin hale getirdi. SoftBank ise Bear’ın Servi isimli robotunu ülkenin restoranlarında görev başına getirerek, iş gücü sıkıntısına bir nebze yardımcı olmak istiyor.

3 yıllık taahhütlü olarak ayda 950 dolara görev başına geçecek olan robot işçiler önümüzdeki Ocak ayında görev başına geçecek. Robot, restoranlarda garson görevini üstlenecek. Her birim, servis yapmak için 2 servis tepsisi, bulaşıkları taşımak için bir çöp kutusu barındırıyor.

Robot aynı zamanda LİDAR teknolojisine sahip. Otomatik olarak kendi yolunu bulabilen Bear Servi aynı zamanda tablet ile yönetilebiliyor. 8 ila 12 saat boyunca görev başında kalabilen robot işçiler, Boston Dynamics’in robotlarına kıyasla daha basit bir tasarıma sahipler.

Total
1
Shares
Önceki haber

Suudi Arabistan, SoftPOS ile ‘Nakitsiz ve Dijital Toplum’ Hedefine Koşuyor

Sonraki haber

Micro Focus Türkiye, Globalde “2022 Pazara Gidiş Modeli” İçin Örnek Ülke Oldu

İlginizi çekebilir