Pandemiyle Doğan Teknoloji: Temassız Dokunmatik Ekran

Cambridge Üniversitesi ve Jaguar Land Rover ortaklığında geliştirilen ekran teknolojisi yapay zekadan destek alıyor.

Covid-19 pandemisiyle teknolojik çözümlere olan rağbet artarken, pandemi süreci yeni teknolojilerin de gelişmesini sağladı. Bu teknolojilerden birisi de Cambridge Üniversitesi ve Jaguar Land Rover ortaklığında geliştirilen ve kullanıcısının parmak hareketlerinden hangi noktaya işaret aldığını algılayabilen yapay zeka destekli temassız dokunmatik ekran.

Otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilen temassız dokunmatik ekran inişli çıkışlı yollar ve mekanik titreşimlerin gerçekleştiği sürüş anında ekrana doğrulukla dokunmanın sağlanabilmesi için çeşitli sensörler kullanıyor.

Cambridge’li araştırmacılar giderek daha fazla otomobilin eğlence, navigasyon veya sıcaklık kontrol sistemlerini kontrol etmek için dokunmatik ekran teknolojisine sahip olduğunu ve temassız dokunmatik ekran teknolojisinin bu noktada önemli bir etki bırakacağını dile getirdi. Nitekim sürüş esnasında doğru etkileşime geçmenin zorlaşması, ilginin ekrana kayması ve kaza riskinin artmasına sebep olabiliyor. Laboratuvar ortamında yapılan testlerde geliştirilen yeni dokunmatik panel etkileşimde doğruluk payını %50 oranında arttırdığı ortaya konuldu.

Teknolojinin araçlar yanı sıra yakın gelecekte dokunmatik ekranın kullanıldığı bankamatik, ev eşyaları ve akıllı telefonlar gibi cihazlarda kullanılması bekleniyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite