Papara Röportajı: “Gençlerin İstekleri Finansal Alışkanlıkları Değiştirdi”

Papara Kurucusu ve CEO’su Ahmed Faruk Karslı, 2015 yılında bankacılık hizmetini yaşı dolayısıyla alamayan gençlerin finansal ihtiyaçları için kurdukları Papara’nın giderek büyüyen bir fintech şirketine dönüştüğünü söyledi. Karslı, “2015 yılında banka hesabı olmayan gençlerin oranı %60’ın üzerindeydi. Papara da gençlerin dijital harcamalarını ve günlük finansal ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ürün yapma fikri ile ortaya çıktı. Bu deneyimi daha sonradan gençlere ek herkes çok beğendi. Biz de sadece gençlerle sınırlı kalmasın ve herkes Papara’yı kullanabilsin diye bir karar verdik. Bu kararın sonucunda hem kullanıcı kitlesi hem de ürün portföyümüz son 5 yılda bayağı farklı konulara evrildi.” dedi.

5 Yıllık Bilgi Birikimi ile Büyüyoruz

Kullanıcılarının yarısının bir bankanın da müşterisi olduğunu anlatan Karslı, “Aldıkları bankacılık hizmetini yetersiz buluyorlar. Belli başlı sebeplerle, banka hesaplarını ya Papara ile değiştiriyorlar ya da Papara ile kullanmaya devam ediyorlar.” dedi. Karslı, 2021 yılında 10 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini de belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Bu ay sonunda 6.5 milyonu geçiyoruz. 6.5 kullanıcıyla ilgilenmek yönetmesi zor bir organizasyon. Burada aslında Papara’nın elindeki en büyük değer 5 yıllık bilgi birikimi. Her gün bu bilgi birikiminin üzerine bir şeyler koyarak sorunları daha iyi anlamaya çalışıyoruz ve elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

2021 Papara’nın Sahaya İnme Yılı

Papara’nın teknoloji ile çok yakından ilgilenen ve kullanan bir fintech olduğunu anlatan Karslı, “Bir fintech şirketiyiz. Bu nedenle de teknoloji olmazsa olmazımız. Zaten tüm kullanıcılarımıza hizmet vermek için insan kaynağımızı büyük oranda artırmak yerine, teknolojiden yararlanmamız gerekiyor.” dedi. Papara’nın dünyanın her yerinde kullanıldığını belirten Karslı sözleri şu şekilde devam etti: “Avrupa’dan Türkiye’ye ve Türkiye’den Avrupa’ya para transferinin önünü açmak için çalışmalarımız var.” dedi. Papara’nın sahaya inmeye başladığını Karslı, “Papara bu yıl online ödemelerdeki başarısını sahaya taşımayı planlıyor. Bununla ilgili ilk geliştirdiğimiz ürün QR ödemeleri. QR ile ödemeler şu anda 500 bin adeti aşmış durumunda ve en hızlı büyüyen ürünümüz. İstanbul’da 750 taksiye ulaştık. Taksilerde QR kod okutulup, ödeme yapılabiliyor. Taksiler dışında aramıza yeni katılan pastaneler, kitapçılar ve simitçiler var. Sahada iş yeri ayırmadan küçük esnaftan bireysel tacire, tuhafiyeden marketler zincirine kadar her yerde QR’ın adaptasyonunu yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Papara, Siber Suçlara Karşı Savaş Açtı!

Sonraki haber

Influencer Kampanyasında Bütçeyi Doğru Kullanmak Markaya Kazandırır

İlginizi çekebilir

Paycore, Visa’dan Aldığı Onayla Finansal Kuruluşlara Türkiye’de İlk Defa Pin Destekli Softpos Teknolojisi Sunacak

Temassız ödemeye ihtiyaç giderek artarken Türkiye’nin global ödeme çözümleri şirketi PayCore bu alanda öncü teknolojisi SoftPOS ile ciddi bir atılım yapıyor. PayCore’un akıllı Android telefonların ve tabletlerin herhangi bir ek cihaza gerek kalmadan POS terminali olarak kullanılabilmesini sağlayan PIN destekli SoftPOS teknolojisi, Visa Ready Program kapsamında gerekli aşamaları geçerek onay aldı. Paycore, 200 ülkede 61 milyonun üzerinde iş yerine hizmet veren Visa’dan aldığı onay kapsamında, dünyanın dört bir yanında iş yerlerinin düşük maliyet ve yüksek teknolojiyle kart kabul etmelerine olanak sağlayacak. Türkiye’de ilk defa hayata geçen PIN destekli SoftPOS teknolojisi ile tüketiciler temassız ödeme limiti üzerindeki işlemleri de POS olarak kullanılan telefonların ekranlarından PIN girerek gerçekleştirebilecek.
Devamını oku