Patlayıcıların Tespitinde Kullanılmak Üzere Cyborg Çekirge Tasarlandı

Washington Üniversitesi bilim insanları ve öğrencilerinin ortak çalışmasında bir çekirge türünün koku alma duyusundan yararlanan bomba tespit sistemi geliştirildi.

Güçlü koku alma duyularıyla bombaların tespitinde önemli bir rol üstlenen köpeklerin yerini çekirgeler alabilir. Washington Üniversitesi öğretim üyelerinden Barani Raman ve öğrencileri Amerika’da yaşayan bir çekirge türü olan Schistocerca americana  ile yaptığı çalışmalarla biyolojik bomba tespit aracı geliştirdi.

Böceklerde koku alma duyusu antenlerinde konuşlanmış nöronların havadaki kimyasalı fark edebilmesi ile gerçekleşiyor. Nöronlar, alınan kokuyu böcek beyninde anten lobu olarak bilinen bölüme elektrik sinyalleri ile gönderiyor. Bir çekirgede bahsettiğimiz nöronlardan yaklaşık 50.000 adet bulunuyor.

Bilim insanları çekirgelerin bomba koklama yeteneğini test etmek için trinitrotoluene (TNT) ve hammaddesi DNT de olmak üzere çeşitli patlayıcı maddeleri buhar yoluyla çekirgenin antenine iletmişler. Çekirgelerin bombalar ve diğer maddeleri ayrıştırabildiğini kontrol etmek amacıyla da  badem yağı ve benzaldehiti yine  buharla antenleri uyarması amacıyla iletmişler. Araştırmacılar, çekirgelerin anten loblarına yerleştirdikleri elektrotlar aracılığıyla farklı nöron gruplarının aktif hale geldiğini keşfetmişler. Araştırma sonucunda çekirgelerden elde edilen elektrik sinyalleri ile sadece hangi kokunun patlayıcı hangisinin patlayıcı olmadığını tespit edilmekle kalmıyor, patlayıcı maddenin içeriğine göre ayrıca tespit yapılabiliyor.

Araştırma ekibi, anten loblarındaki elektriksel faaliyetlerini eşzamanlı olarak bilgisayar üzerinde görüntüleyebilmek amacıyla hafif sensörleri çekirgelere iliştirmeyi başarmış. Sensör takılan çekirgeler yorgun düşüp ölene kadar 7 saat boyunca bombaların tespitinde başarılı bir iş çıkarmışlar.

Bir çekirge yerine aynı anda 7 çekirgeden veri alındığında bombanın doğru tespitinde %80’lik bir başarı elde eden üniversiteli araştırmacılar, projenin finansmanı konusunda ABD Deniz Araştırmaları Ofisinden destek almışlar. Çalışmanın ilerleyen dönemlerde ulusal güvenliğe katkı sağlaması bekleniyor.

Total
58
Shares
Önceki haber

Huawei’den Amerika’ya: “Yayınlayın, Tüm Dünya Görsün”

Sonraki haber

Picus, 2020 Yılında Küresel Oyuncu Olmak Yolunda Daha Güçlü Adımlar Atıyor

İlginizi çekebilir

Çekirdekten Bardağa Kahvede 113 Yıllık Melitta Lezzeti Türkiye’de

Türkiye’nin en çok sevilen içeceği kahve, Melitta’nın çekirdekten bardağa her aşamasında yer aldığı ürünleriyle tüketiciye sunuluyor. Hakman Elektronik’in distribütörü olduğu üstün kalitedeki Melitta tam otomatik ve filtre kahve makineleri, öğütülmüş ve çekirdek kahveler, kahve filtre kağıtları ve kahve makinesi temizleme solüsyonları http://www.hakman.com.tr/ ile e-ticaret siteleri ve mağazalardan satın alınabiliyor.
Devamını oku

Çağrı Merkezleri Rüştünü İspatladı

Yarattığı istihdam kapasitesi ile dikkat çeken çağrı merkezleri değer üretme noktaları haline gelirken mühendislik yeteneğini bünyesine katma ve hizmet ihracatında daha büyük rol oynama sınavı ile karşı karşıya bulunuyor.
Devamını oku