Patlayıcıların Tespitinde Kullanılmak Üzere Cyborg Çekirge Tasarlandı

Washington Üniversitesi bilim insanları ve öğrencilerinin ortak çalışmasında bir çekirge türünün koku alma duyusundan yararlanan bomba tespit sistemi geliştirildi.

Güçlü koku alma duyularıyla bombaların tespitinde önemli bir rol üstlenen köpeklerin yerini çekirgeler alabilir. Washington Üniversitesi öğretim üyelerinden Barani Raman ve öğrencileri Amerika’da yaşayan bir çekirge türü olan Schistocerca americana  ile yaptığı çalışmalarla biyolojik bomba tespit aracı geliştirdi.

Böceklerde koku alma duyusu antenlerinde konuşlanmış nöronların havadaki kimyasalı fark edebilmesi ile gerçekleşiyor. Nöronlar, alınan kokuyu böcek beyninde anten lobu olarak bilinen bölüme elektrik sinyalleri ile gönderiyor. Bir çekirgede bahsettiğimiz nöronlardan yaklaşık 50.000 adet bulunuyor.

Bilim insanları çekirgelerin bomba koklama yeteneğini test etmek için trinitrotoluene (TNT) ve hammaddesi DNT de olmak üzere çeşitli patlayıcı maddeleri buhar yoluyla çekirgenin antenine iletmişler. Çekirgelerin bombalar ve diğer maddeleri ayrıştırabildiğini kontrol etmek amacıyla da  badem yağı ve benzaldehiti yine  buharla antenleri uyarması amacıyla iletmişler. Araştırmacılar, çekirgelerin anten loblarına yerleştirdikleri elektrotlar aracılığıyla farklı nöron gruplarının aktif hale geldiğini keşfetmişler. Araştırma sonucunda çekirgelerden elde edilen elektrik sinyalleri ile sadece hangi kokunun patlayıcı hangisinin patlayıcı olmadığını tespit edilmekle kalmıyor, patlayıcı maddenin içeriğine göre ayrıca tespit yapılabiliyor.

Araştırma ekibi, anten loblarındaki elektriksel faaliyetlerini eşzamanlı olarak bilgisayar üzerinde görüntüleyebilmek amacıyla hafif sensörleri çekirgelere iliştirmeyi başarmış. Sensör takılan çekirgeler yorgun düşüp ölene kadar 7 saat boyunca bombaların tespitinde başarılı bir iş çıkarmışlar.

Bir çekirge yerine aynı anda 7 çekirgeden veri alındığında bombanın doğru tespitinde %80’lik bir başarı elde eden üniversiteli araştırmacılar, projenin finansmanı konusunda ABD Deniz Araştırmaları Ofisinden destek almışlar. Çalışmanın ilerleyen dönemlerde ulusal güvenliğe katkı sağlaması bekleniyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite