PAYCORE’UN ÇOĞUNLUK HİSSESİNİ MEDITERRA CAPITAL SATIN ALDI

Ödeme sistemleri sektörünün lider finansal teknoloji şirketi PayCore’un çoğunluk hissesini Türkiye’de yatırım yapan Özel Sermaye Fonu  Mediterra Capital satın aldı.  330 milyon euroluk fonu yöneten Mediterra Capital, PayCore’da altyapı ve insan kaynağına yatırım yaparak, yurt içinde ve dış pazarlarda yapacağı atılımla, şirketi bölgesel bir güç haline getirmeyi hedefliyor. Hisse satışı ile birlikte PayCore’da son dört yıldır CEO olarak görev yapan Turgut Güney, sorumluluğu sektörün deneyimli isimlerinden Ali Kançal’a devretti.

Ödeme sistemleri sektöründe son yıllardaki atılımlarıyla yurt dışında da pazar payını artıran Türkiye’nin lider finansal teknoloji şirketi PayCore’da önemli bir hisse değişimi yaşandı. Ülkemizde yatırımlar yapan Özel Sermaye Fonu Mediterra Capital’in, PayCore’un çoğunluk hisselerini satın almak üzere yaptığı başvuru, düzenleyici kurumlar tarafından uygun görülerek hisse devrine onay verildi. Süreç, 27 Nisan 2021 tarihinde imzalanan nihai anlaşmayla tamamlandı. MV Holding ve Revo Capital’in, PayCore’daki hisse sahiplikleri ise aynı şekilde devam ediyor.

Cirosunu 3 yılda iki katına çıkardı

Cirosunu 2018 yılından 2020’ye iki katına çıkarmayı başaran ve bu dönemde processing alanında önemli bir şirket satın alımı gerçekleştiren PayCore, yatırımcıların dikkatlerini üzerine topladı. PayCore, kurucu ortaklarının 12 farklı ülke ve sektörde 30’un üzerinde yatırım deneyimi bulunan ve bugün 330 milyon euroluk bir fonu yöneten Mediterra Capital tarafından Türkiye’de yatırım yapılan 14’üncü şirket oldu. Kurulduğu 2010 yılından bugüne kadar Glasshouse, Logo Yazılım, Mobiliz ve Mikro Ödeme gibi teknoloji yatırımları yapan Mediterra’nın, bu yatırımlar altında 10 ilave şirket satın alım deneyimi var. Mediterra, teknoloji sektöründeki bu deneyimlerini kullanarak, PayCore’u bölgesel bir güç haline getirmeyi amaçlıyor.

PayCore’da bayrak değişimi

Hisse satışına paralel olarak son dört yıldır hissedar kimliğinin yanı sıra CEO olarak görev yapan Turgut Güney, yerini, sektörün deneyimli isimlerinden Ali Kançal’a devretti.

Turgut Güney, “Bizler bu değişimi sadece bir hisse devri olarak değil, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz. PayCore’un global bir teknoloji şirketine dönüşüm yolculuğu, yeni ortaklık yapısı, çevik şirket kültürü ve inovatif çözümleriyle hızlanacak” dedi.

Kançal: “Artan yatırımlarımız ile yurt içi ve yurt dışında hızla büyüyeceğiz”


PayCore’un yeni CEO’su Ali Kançal “PayCore bugün 400’e yakın profesyoneli ile ödeme sistemleri sektöründe Türkiye’nin lider finansal teknoloji şirketi konumunda. Türkiye kartlı ödemeler pazarında lisanslama ve processing yöntemleri ile bugün kredi kartıyla yapılan her 3 ödemeden 1’i ve POS’lardan kabul edilen her 2 işlemden 1’i PayCore çözümleri üzerinden geçiyor. 2020 yılında, toplam 2 milyar adet finansal işlemi process ederken, çözüm ve hizmetlerimizi 35’ten fazla ülkeye ihraç ettik. Küresel olarak ödeme sistemleri sektöründeki hızlı gelişmeler hem ülkemizde hem de yurt dışında sürdürülebilir bir büyüme yakalamamızı sağlayacak önemli fırsatlar ortaya çıkarıyor. PayCore’a yapacağımız insan kaynağı ve altyapı yatırımlarımız sayesinde mevcut ve potansiyel müşterilerimizin iş önceliklerini çok iyi anlayıp, en yüksek teknolojiye sahip rekabetçi çözümler sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de liderliğimizi korurken, yurt dışında da odaklanacağımız pazarlarda organik büyümenin yanı sıra iş ortaklıkları ve şirket alımlarıyla iş hacmimizi ve müşteri bazımızı artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.  

PayCore’un yeni CEO’su Ali Kançal kimdir?

1989 yılında Boston Üniversitesi Üretim Mühendisliği bölümünden mezun olan Ali Kançal çalışma hayatına İspanya’da başladı. 1991 ile 2009 yılları arasında IBM Türk’te endüstri ve finans sektörlerinde çeşitli satış ve yönetim kademelerinde görev alan Kançal, IBM’de son olarak Teknoloji Hizmetleri’nden sorumluydu.

2009 yılında katıldığı Alcatel-Lucent Teletaş firmasında üç yıl boyunca Türkiye ve Azerbaycan pazarlarından sorumlu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. 2014 yılında Genel Müdür olarak Fujitsu Teknoloji Türkiye’ye katılan Ali Kançal, 2015 yılından itibaren yaklaşık iki yıl süreyle İndex Bilgisayar’da Genel Müdür ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Kaliteli Web Sitesi İçeriği İçin 3 Altın Kural: Yalın, Anlaşılır ve Özgün Olun

Sonraki haber

Türkiye nakitsiz toplum hedefine yaklaştı

İlginizi çekebilir

Alışverişte 11.11 Patlaması Geliyor?

Her yerde kampanyalar, her yerde afişler, sanal ve fiziksel mağazalar rengarenk, ışıl ışıl… Reklamlar, indirimler, yeni ürünler… Alışveriş listeleri de hazır. Evet, perakende sektörü için neredeyse yılın en önemli ayı haline gelen kasımın ilk özel indirim günü 11.11 geldi çattı. Diğer adıyla Bekarlar Günü. Özellikle perakendeyi çok hareketlendirmiş durumda. 11.11 indirimleri bu yıl da pek çok sürprizlerle geliyor. Pek çok kategoride 24 saat sürecek olan indirimler, alışveriş severlerin iple çektiği günlerden. Bazı markalar 11 Kasım indirimlerini Black Friday’e kadar sürdürmeyi planlıyor.
Devamını oku

İndirim Ayı Dert Olmasın!

11 Kasım’da Bekarlar Günü ile başlayacak indirimli alışveriş dönemi, 24 Kasım Black Friday ve 27 Kasım Cyber Monday ile devam edecek. Kasım ayı boyunca indirim ve kampanyalardan faydalanmak isteyen vatandaşın bu dönem çok dikkatli olması gerektiğini belirten TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, gerçek olamayacak kadar güzel olan indirim ve kampanya tekliflerine karşı uyarıda bulundu.
Devamını oku