Paynet, ODYA teknoloji ile daha güvenli ve yönetilebilir bir altyapıya kavuştu

Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet, bilişim teknolojileri altyapısındaki güvenlik ve konfigürasyon değişikliklerinin takibi konusunda, yönetilebilir iş süreçleri için BT çözümleri geliştiren ODYA Teknoloji ile iş birliğine imza attı.

B2B tahsilatları ve alt bayi süreçleri için sunduğu uçtan uca ödeme çözümleri ile sektörün en önemli finansal teknoloji şirketi olarak öne çıkan Paynet, güvenliği artıran altyapı izleme çözümleri ile BT iş süreçlerinde önemli adımlar atıyor. 2023 yılı itibarıyla yaklaşık 32 bin üye işyerine hizmet veren yenilikçi fintek şirketi, sürekli büyüyen müşteri ağına yüksek katma değerli ürünleri tek bir platformda sunmak ve onların tüm dijital finansal süreçlerini otomatize etmek istiyor. Paynet bu bağlamda, yönetilebilir iş süreçleri için BT çözümleri geliştiren ODYA teknoloji ile bir sistem yapılandırma projesi hayata geçirdi.

Projenin tüm aşamalarında güvenlik en üst noktada yer aldı

ODYA Teknoloji’nin, sistemine entegre ettiği çözümleri sayesinde Paynet, tüm sistem konfigürasyonlarını, network cihazları konfigürasyonlarını ve sanal plan konfigürasyonlarını yönetebilir noktaya geldi. Proje için konumlandırılan tüm ürünlerde BT altyapı güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması en üst noktada tutuldu.

Bu çalışma için bilişim teknolojileri altyapısındaki güvenlik ve konfigürasyon değişikliklerinin takip edilmesi, değişikliklerin kimler tarafından yapıldığının anlaşılması ve de bunlarla alakalı uyarıların oluşturulması gibi taleplerle ODYA teknoloji ile yollarının birleştiğini ifade eden Paynet CTO’su Gökhan Öztorun, temel ihtiyaçların çıkış noktasını şöyle değerlendirdi: “Paynet için güvenlik çok önemli. Bu yüzden tüm ekosistemimizde bulunan sunucular, network cihazları ve sanal makinelerin üzerinde yapılan tüm değişiklikleri takip etmek, yönetmek ve yedeklerini almak, olası aksi bir durumda tekrar konfigürasyon yedeklemelerine dönmek için ODYA ile beraber bir Sistem Konfigürasyon projesine başladık.”

“Tüm network cihazlarının konfigürasyon yönetimi, yedeklenmesi ve takibini sağladık”

ODYA Teknoloji Genel Müdürü Ali Yazıcı, ODYA Teknoloji olarak müşterilerimizin hizmet kalitesinin takibini sağlayan çözümler üretiyoruz. SolarWinds’in uzun yıllardır Elit Partnerliğini üstleniyoruz. Gerek ülkemizde gerek yakın coğrafyada ürünlerin hem kurulum uyarlama hem destek hizmetlerini sunuyoruz. Paynet ile gerçekleştirdiğimiz proje ile şirketin network cihazlarının konfigürasyon yönetimi, yedeklenmesi ve takibini sağladık. Şu an Paynet’te tüm network cihazlarının yedeklenmesi ve değişiklik yönetimi SCM projesi üzerinden takip ediliyor. Buradaki hem NCM hem WMan ürünleri üzerinden yapılan tüm değişiklikler anlık olarak Jira sistemine aktarılıyor. Burada yapılacak tüm değişiklikleri tüm ekip görebiliyor ve takip edebiliyor” dedi.

“En büyük kazanımlarımız; iş yükümüzün ve stres faktörünün ortadan kalkması oldu”

Gökhan Öztorun ise proje ile Paynet olarak kazanımları şöyle ifade etti: “Sistem ve network ekosistemi büyük bir ekosistem. Paynet BT çalışan sayımız da bir hayli fazla, dolayısıyla bu ekosistem içerisinde kimin hangi değişikliği neden yaptığı ve bunun için onay mekanizması çalıştırılmış mı bunları takip etmemiz, yönetmemiz gerekiyordu. ODYA ile beraber bizim de Paynet içerisinde kullandığımız Jira Issue Tracking sistemi ile entegrasyonunu yaptık. Bu proje ile en büyük kazanımımız hem iş yükümüzün çok azalması hem de yapılan herhangi bir değişiklik sonrasında yaşadığımızın stres faktörünün ortadan kalkması oldu. Çünkü bu projeyle beraber istediğimiz noktaya istediğimiz konfigürasyona dönebilme lüksüne kavuştuk. Bu sayede daha güvenli daha yönetilebilir bir ekosisteme sahip olduk.”

Total
0
Shares
Önceki haber

PEAKUP, yeni mezunlara teknoloji dünyasının kapılarını açıyor

Sonraki haber

Yeni Dizüstü Oyun Bilgisayarı Acer Nitro V 15 Oyunları Daha Erişilebilir Hale Getiriyor

İlginizi çekebilir

Global Yazılım Devi Micro Focus’un International Yönetim Ekibine Türkiye’den Üst Düzey ATAMA

Hayata geçirdiği ilklerle Türkiye’yi global operasyonun en başarılı ülkelerinden biri olarak ön plana çıkaran Micro Focus Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca’nın sorumluluk alanı genişledi. Kırca, Kasım ayı itibarıyla, International (Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika) bölgesinde, yönetim ekibinin üyesi olarak Micro Focus International İş Stratejileri ve Pazara Gidiş Dönüşüm Direktörü olarak atandı. Yeni görevinde Kırca, Micro Focus’un geniş bir coğrafyada pazara gidiş model ve stratejisinin belirlenmesi ve gerçekleştirilmesinden sorumlu olacak.
Devamını oku

TurkNet’te Üst Düzey Atama

Türkiye’nin yeni nesil internet operatörü TurkNet, yönetim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. TurkNet, Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (Chief Growth Officer) olarak Yasemin Bahar'ın atandığını duyurdu.
Devamını oku