Pazarlama teknolojileri alanında 2020’de sektörü şekillendirecek 7 trend

Sesli aramalardan yapay zeka ile kişisel reklam deneyimine pazarlama teknolojileri alanında 2020’de sektörü şekillendirecek en önemli trendleri bu yazımda bir araya getirdim

SEO ve reklam yönetim uygulamalarından, pazarlama otomasyonu/pazarlama bulut çözümlerine teknoloji pazarlama karmasının uzun zamandır en önemli parçalarından biri. Günümüz pazarlama dünyasında neredeyse her alanda kullanılan özellikle veri odaklı teknolojiler gün geçtikçe işi farklı bir boyuta taşıyor. Sesli aramaların, yapay zekanın ve artırılmış gerçekliğin giderek yaygınlaştığı günümüzde bu ve benzeri yeni teknolojilerin pazarlama ve reklam dünyasına etkisi de giderek artıyor. Peki gelecek yıl daha fazla konuşacağımız ve pazarlama dünyasını etkileyecek en önemli teknolojiler neler olacak?

1. Çok kanallı pazarlama büyüyecek

Tüketiciler teknolojiye alıştıkça her geçen gün yeni pazarlama kanalları ortaya çıkıyor ve pazarlamacıların pazarlama faaliyetlerini sistematik bir şekilde yönetme ihtiyacı artıyor.

Bu nedenle hem müşterilerin işini kolaylaştırmak hem de farklı deneyimler sunmak için yeni yılda çoklu pazarlama kanalları önem kazanacak. Bu alanda öngörülen 2023’de çoklu pazarlama kanallarının değerinin 11 milyar dolara ulaşacağı yönünde.

2. Veri birleştirme bütünleşik bir müşteri deneyimi ortaya çıkaracak

Verilerin hızlı bir şekilde çoğalması verilerin birleştirilmesi ve tek bir görünüme dönüştürülmesi ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Tek bir büyük resim oluşturmak verilerin anlamlı olmasını sağlamanın tek yolu. Bununla birlikte pazarlamacıların yalnızca yüzde 47 si bütünleşik bir müşteri verisine sahip. Veri Yönetimi Platformları (DMP’ler), Müşteri Veri Platformları (CDP’ler) ve hatta Müşteri Zekası Platformları (CIP’ler) gibi çözümler artıyor olsa da, tüm bu verileri yönetmek gerçek bir çaba gerektiriyor.

3. Mobil cihaz deneyimi her alanda ezber bozacak

Güney Asya’nın yüzde 90’ı internete mobilden bağlanırken pazarlamada da trend yüzde 100 gibi bir oranla mobil kanallara doğru kayıyor. Bu trendin farkında olan yeni nesil şirketler müşterilerine ürün ve hizmet sunmaktan daha fazlasını verebilmek adına uygulama içi oyunlar ve sadakat sistemleri geliştiriyorlar. Ancak bu arada eski devler de boş durmuyor. Örneğin makina öğrenmesine ve yapay zekaya yatırım yapan McDonald’s müşterilere kişiselleştirilmiş servisler sunmayı hedefliyor.

4. Video tüketimi arttıkça video teknolojisi de gelişecek

Bu yıl ilk defa insanlar online kanallarda TV karşısında harcadıklarından daha fazla zaman harcayacaklar. Ve 2020 yılında ortalama online olma zamanı 84 dakika artacak. Bu artış sayesinde reklam videosu gelirinin önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkarak 47 milyar ABD doları değerine  ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu değişim aynı zamanda video analitiği, dijital ADEX, video kalitesi ve akış hızı gibi alanlarda büyüme fırsatları yaratıyor. Tek başına video analitiğinin 2022 yılına kadar 3 milyar dolarlık bir hacme ulaşması ve bununla birlikte bu alanda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi bekleniyor. 

5. Sesli aramalar dijital reklamda oyunun kurallarını değiştirecek

2020 yılında Sesli Arama Optimizasyonunun (VSO) küresel aramaların yüzde 50’sini yönetmesi bekleniyor ve sesli ticaret 40 milyar dolarlık bir pazarı temsil edecek.

Ancak işletmelerin yalnızca yüzde 4’ü sesli aramalar için hazır. Bu değişiklik tüm şirketler için arama ile ilgili reklamları nasıl sattıkları konusundaki oyunu değiştirecek gibi görünüyor.

6. Kişiselleştirilmiş reklam pazarı büyüyecek

Yapay Zeka (AI) yeni bir teknoloji gibi görünse de, 2020’de 65 yaşına gireceği gibi de bir gerçek var. Bugün, pazarlamacıların yüzde 64’ü, gerçek zamanlı kişiselleştirilmiş reklamcılığın 2020 yılına kadar bir norm haline geleceğine inanıyorlar. Bu da reklamların sunulma şeklini değiştirecek ve markaların gerçek anlamda kişiselleştirilmiş deneyimler sunmalarına imkan sağlayacak.

7. AR ve VR’a yatırım artmaya devam edecek

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin 2020 yılına kadar 150 milyar dolar pazar hacmine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu durum markaların ürün deneyimlerini müşterilerine nasıl sunabileceğini ve müşterilerine nasıl kampanyalarla gidebileceği konusunda oyunun kurallarını değiştirecek cinsten yenilikleri beraberinde getirecek.

Kaleme alan
Savaş Önemli
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Savaş Önemli