Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Pentagon’dan Kalp Atışından Kimlik Belirleyen Lazer Teknolojisi

Jetson isimli lazer teknolojisi eşsiz kalp ritmine dayalı olarak 200 metre uzaklıktan bir kişinin kimliğini, kıyafetleri üzerindeyken dahi tespit edebiliyor.

Herkesin kalbi farklıdır. Tıpkı iris, parmak izi ve damar haritası gibi eşsiz bir biyometrik ölçüm metoduna dönüşebilir. Üstelik bunu uzak mesafeden sağlanabilir. Daha önce insanların kimliğini yürüyüş tarzından saptayabilen bir teknoloji geliştirme konusunda çalışma gerçekleştirdiğini duyuran ABD Özel Kuvvetleri, uzak mesafeden kimlik belirlemede daha ayırt edici bir özellik olan eşsiz kardiyak imzadan faydalanacak.

ABD ordusunun özel ricasıyla Pentagon tarafından geliştirilmiş yeni cihaz, insanların yüzüne gerek duymadan kızılötesi lazer teknolojisiyle kalp ritmini ölçümleyerek kimlik tespiti yapabiliyor. 200 metre mesafe uzaklıktan çalışabilen cihazın yapılacak geliştirmelerle çok daha uzun mesafede işe yarayabileceği söyleniyor.

Kontakt kızılötesi sensörler sıklıkla medikal alanda hastanın nabzını otomatik olarak kaydetmek için kullanılıyor. Teknoloji kan akışından kaynaklanan kızılötesi ışığın yansımasındaki değişiklikleri tespit ederek çalışma prensibine sahip. Buna karşılık, Jetson adı verilen yeni cihaz, kalp atışının neden olduğu yüzey hareketini tespit etmek için lazer vibrometresi olarak bilinen bir teknik kullanıyor. Kişinin üzerinde gömlek veya ceket gibi tipik kıyafetler olsa da kimlik tespiti gerçekleşebiliyor. Kışın giyilen palto gibi kalın kıyafetlerde ise şu an için verim alınamıyor.

Hareketli biyometrik kimlik tespitinde sıklıkla kullanılan yöntemlerin başında yüz tarama sistemleri öne çıkıyor. Ancak yüzün doğru açıdan yakalanmış bir görüntüsünü elde etmek drone’larla bir hayli zor olabiliyor. Öte yandan yüz tanıma teknolojilerinde sakal, güneş gözlüğü ve şapka gibi etkenler karışıklığa sebep oluyor.

Kadiyak imzası aslında bir süredir güvenlik sektöründe kullanılıyordu. Kanadalı şirket Nymi, parmak izi tanımaya alternatif olarak bir bileklik aracılığıyla nabız sensörü geliştirmişti. Bu teknoloji İngiltere’de aktif olarak bazı iş alanlarında kullanılıyor.

Kaynak: MIT

Total
1
Shares
Önceki haber

iPhone Tasarımcısı Jony Ive Apple’dan Ayrılıyor

Sonraki haber

Gürültü Önleyici Kulaklıklar, Seyahatlerin Vazgeçilmezi Oldu

İlginizi çekebilir

WhatsApp Sözleşmesi Gündeme Oturdu!

Son birkaç yıldır kişisel verilerin korunması, regülasyonlarla birlikte iş dünyasının gündemini meşgul eden önemli konular arasındaydı. Konu, tüketicinin gündemine ise mesajlaşma uygulamasının kullanıcı sözleşmesi güncellemesini zorunlu tutmasıyla 2021’in Ocak ayında girebildi. WhatsApp, bağlı olduğu şirket Facebook’la bilgi paylaşımına izin istediği tüketiciye, başka seçenek sunmayınca Türk halkı tepkisini gösterdi!
Devamını oku