Perakendeci Akıllı Raf Etiketleriyle Ekstra Maliyetten Kurtuluyor, Hız ve Verimlilik Kazanıyor

Pandemiyle birlikte giderek artan dijital dönüşüm ihtiyacı, perakende sektöründe Elektronik Fiyat Etiketi’ne yönelik ilgiyi artırdı. Zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi Elektronik Etiketler ile tek bir merkezden, saniyeler içinde tamamlanıyor, raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor. Etiket değiştirme için ayrılan iş gücü farklı alanlara yönlendirilerek operasyonel verimlilik sağlanırken fiyat değişiminde yaşanabilecek insani hataların da önüne geçiliyor.

Pandeminin etkisiyle perakende sektöründe yeni trendler oluştu. Pek çok firmanın, mağazaların yanı sıra e-ticaret kanalında da faaliyet göstermeye başlaması, buna paralel olarak tüketicinin de elektronik ödeme sistemlerine yönelmesi, mağazalarda dijital dönüşüm ihtiyacını artırdı. Elektronik Fiyat Etiketleri, tüm bu trendleri destekleyen, ihtiyaçlara cevap verebilen çözümlerden biri olarak öne çıkmaya başladı. 

Fiyat yönetimi merkezileşiyor

Elektronik Fiyat Etiketi’nin perakende sektöründe pandemiyle hızlanan dijital dönüşüme hizmet eden bir çözüm olduğunu belirten Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, “Bu çözümle artık fiyatları bir ekran üzerinden merkezi olarak güncelleyebiliyorsunuz. Üstelik bunu hem online hem de fiziksel mağazada eş zamanlı yaparak, iki kanal arasında fiyat farkı yaşanmasını da engelliyorsunuz. Farklı lokasyon ve kanallardaki tüm ürünlerinizin fiyatlarını tek bir merkezden yönetebiliyorsunuz” dedi.

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu

Zaman ve maliyet avantajı

Mağazalardaki fiyat etiketlerinin değişmesi için yapılan işlemler büyük bir maliyet ve zaman kaybı unsuru olarak dikkat çekiyor. Örneğin; bugün büyük bir mağazada ayda en az 25-30 bin kâğıt etiket değişimi yapılıyor. Yoğun kampanya dönemleri düşünüldüğünde bu rakam 50 bine kadar yükseliyor. Bu etiketleri mağazada çalışan personele değiştirtmek ise çok yoğun bir işgücü kullanımını gerektiriyor. Bu durum hem ciddi bir zaman ve maliyet kaybını ortaya çıkarıyor hem de çalışan memnuniyetsizliğine yol açıyor.

Elektronik Fiyat Etiketi çözümü, etiket değişiminden kaynaklı işgücü ve maliyet kayıplarını ortadan kaldırıyor. Fiyat güncellemesinin yanı sıra raf yönetimi, sipariş toplama, promosyon kampanyaları için de kullanılabiliyor. Hızlı fiyat değişikliğine imkan verdiği için, sık kampanya yönetimi yapan indirim marketleri ya da kozmetik mağazaları gibi perakendecilerde karlılık ve rekabette ciddi avantajlar sağlıyor. Merkezi yönetim sayesinde insani hatalar da en aza iniyor. Ayrıca operasyona ayrılan sürenin düşmesi ile personel verimliliği ve memnuniyeti kayda değer oranda artıyor.

Elektronik Fiyat Etiketi, ürün sergilemeyi de şık hale getiriyor. Süpermarketler, çocuk marketler, mutfak ve ev gereçleri satan mağazalar ya da eczaneler için farklı ürünler sunuluyor. Kozmetik mağazaları için farklı çerçeve tipleri ile dikkat çeken ürünler tasarlanıyor.

Etiket yönetmeliğine uyum artıyor

Elektronik Fiyat Etiketi sayesinde, etiketleme yönetmeliği gereğince etikette olması gereken üretim yeri, üretimin izin tarihi, seri numarası ya da parti numarası gibi zorunlu bilgilerin paylaşılması da kolaylaşıyor. Yapılan yanlış fiyat etiketlemeleri nedeniyle herhangi bir cezai durumla karşılaşma ihtimali ortadan kalkıyor. Manav reyonu için sebze-meyve halinin internet sitesiyle entegrasyonu mümkün kılıyor. Yelkencioğlu, “Elektronik Fiyat Etiketi çözümü yasal düzenlemelere dijital ortamda adapte olmayı en hızlı şekilde sağlıyor” diyor.

Hem tasarruflu hem de çevre dostu

Perakendede kağıt etiketlerin yerini Elektronik Fiyat Etiketi’nin alması nedeniyle hem çevre dostu bir adım atılmış hem de işletme maliyetlerinde önemli oranda düşüş sağlanmış oluyor. Ayrıca kâğıdın yazıcısı, toneri, raf düzenlemesi gibi işletim giderleri de son buluyor.

Adım adım dijitalleşme

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, dijitalleşmenin ilk adımlarından biri olan Elektronik Fiyat Etiketi’ne, özellikle süpermarketlerin manav, kasap, kozmetik gibi farklı reyonlarında adım adım geçilebileceğini vurguladı. Yelkencioğlu, perakende sektöründe bu çözüme yapılan yatırımın geri dönüş süresinin 12-15 ay arasında değiştiğini de sözlerine ekledi.

Hem hızlı hem uzun ömürlü

Pelin Yelkencioğlu, çözümde özel bir protokol kullanıldığını kaydederek şunları söyledi: “Bu protokole göre sistem doğrudan komut gönderiyor, resim göndermiyor. Bu nedenle güç tüketimi, alternatiflerine göre daha az oluyor. Günde bir kez kullanımla 5 yıllık pil ömrüne sahip. Wi-Fi teknolojisini kullanan diğer alternatiflere oranla Sensormatic Elektronik Fiyat Etikerlerinin pil ömrü çok daha yüksek. Fiyat güncellemesinde ise daha hızlı. Tüm erişim noktalarının aynı anda güncelleme yapması ve öncelikle en yakındaki etiketi güncellemesi hızlı olmasını sağlıyor. Soğuk alanlar için de özel etiketleri var. Etiketler üzerinde 7 farklı renk seçeneğiyle flash yakılabiliyor. Bu şekilde mağazada kampanya yapılan ya da stoğu azalan ürünler net olarak ayırt edilebiliyor.”

Yelkencioğlu, pandemiyle birlikte dijitalleşme ihtiyacının artmasına paralel olarak bu yılın ilk yarısında 21 mağazada Elektronik Fiyat Etiketi uygulaması gerçekleştireceklerini açıkladı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Micro Focus, OPTIC ile Dijital Dönüşümü Hızlandıracak

Sonraki haber

Zyxel Nebula yeni USG FLEX Firewall Desteğiyle En Kapsamlı Ağ Çözümünü Sunuyor

İlginizi çekebilir