Performans Testleri ile Ürün ve Hizmetlerinizin Kalitesini Artırın

Günümüzde bilişim teknolojileri, bir işletmedeki her departmana nüfuz ediyor ve birçok kurumun başarısında etkin bir ol oynuyor.

BT dünyasında ürün ve hizmetlerin kullanıma sunulması öncesinde gerçekleştirilen yük ve performans testleri, yaşanabilecek sorunların öngörülmesini sağlar. Bu sayede kurumsal müşterilerin, iş ortaklarının, hatta kurum içi kullanılabilecek uygulamaların sürekliliği sağlanır.

Örneğin, bulut üzerinde çalışacak bir uygulamanın 10 bin kullanıcıya ulaştığında kilitlenmesi, bir e-ticaret sitesinin sattığı ürünün popüler olması durumunda erişilemez olması gibi durumlar, sadece iş sürekliliğini etkilemekle kalmaz, gelir ve itibar kaybı da yaşanmasına sebep olabilir.

Performans testleri, uygulamaların geleceğini görmenizi sağlar

Yük ve performans testleri, buna benzer olumsuz durumlara karşı önceden önlem alabilmeyi, uygun sistem güçlendirmelerinin ve yazılımsal değişikliklerin yapılmasını sağlar.

Günümüzde bilişim teknolojileri, bir işletmedeki her departmana nüfuz ediyor ve birçok kurumun başarısında etkin bir ol oynuyor. Dolayısıyla yük ve performans testleri de kalite kontrol süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Çok sayıda kullanıcının bir BT sistemini kısa bir süre bile erişilemez duruma getirmesi, son derece maliyetli olabiliyor.

5 milyondan fazla sanal kullanıcı desteği ile gerçekçi simülasyon imkanı

Micro Focus LoadRunner ile kurumların BT sistemlerini önden test edebilmesini sağlayarak performansla ilgili hata riskini azaltıyoruz. LoadRunner, sanal kullanıcı olarak (Virtual user ya da vuser) da bilinen insan kullanıcıları eş zamanlı bağlantılarla simüle ediyor.

LoadRunner, farklı alanlarda sektöre özel çözümler getiriyor ve ölçeklenmeyi de kolaylaştırıyor. Örneğin e-ticarette API ve kullanıcı arayüzü (UI) seviyesinde testler yapabilmesi, gerçek hayattaki ağ koşullarına benzer şartlar yaratıyor. Farklı cihaz ve web tarayıcılar gözünden sisteminizi test eden LoadRunner ile e-ticarette kritik bir ölçü olan sayfa yüklenme sürelerini düşürmekte kullanılabiliyor. LoadRunner ile 5 milyondan fazla Vuser, sisteminizde belirlenene hareketleri gerçekleştirebiliyor ve Black Friday vb. özel günlerdeki oluşabilecek büyük yoğunluklar için önemli bir deneme şansı veriyor.

Bir mobil uygulama 3 saniye gecikirse, kullanıcılar kapatıyor

Artık hayatımızın vazgeçilmezi olan mobil uygulamaların performansı da teste tabi tutulabiliyor. IDC’nin bir araştırmasına göre bir mobil uygulamada üç saniye gecikme yaşandığı durumda, kullanıcıların yüzde 25’i mobil uygulamadan çıkıyor. Buna benzer durumlarda, uygulamanın mağazada aldığı yorumlar ve puanlar düşüyor ve yeni kullanıcı kazanmak güçleşebiliyor.

Bir uygulama hazırlanırken, iş gereksinimleri en baştan belirlenir ve bu gereksinimler göz önünde bulundurarak uygulama hayata geçirilir. Ancak uygulamaların hayat döngüsünde en az gereksinimler ve bunları karşılayacak çözümler kadar önemli olan, kesintisiz performans testidir. Mobil ve web uygulamaları için yeni bir dönemdeyiz, artık mobil ve bulut servisleri bir arada kullanılıyor, uygulamalar dağıtık hizmet mimarileri üzerine kuruluyor.

Biz her kapsamda ve mimarideki uygulama için performans mühendisliği yapabilme olanağı sunuyoruz. Servi sanallaştırmasından kullanıcı deneyimini ölçümlemeye kadar, bu yolculuğun her aşamasında Micro Focus LoadRunner yanınızda yer alıyor.

Micro Focus’un geniş Load Runner portföyü, tüm uygulamalarda kullanılabiliyor

Micro Focus, LoadRunner çözümleriyle her tür uygulamayı ve karmaşık senaryoyu ister kurum içinde ister bulutta test edebilirsiniz. Kapsamlı portföy içerisinde farklı protokoller ve varlıklar desteklenirken, lisans merkezileştirme, gelişmiş raporlama yetenekleri, laboratuvar yönetimi gibi özellikler yer alıyor.

LoadRunner Professional, LoadRunner Enterprise, LoadRunner Cloud çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.microfocus.com/en-us/solutions/performance-testing adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaleme alan
Tuna Tokarlı
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Tuna Tokarlı