Playstation 5 Hakkında Yeni Bilgiler Var

Playstation 5 çıkış tarihi ile birlikte, Ray Tracing ve kontrol cihazları hakkında yeni bilgiler de geldi.

Yeni nesil konsolların dönemi artık hızlı bir şekilde yaklaşıyor. Hem Microsoft hem de Sony, yeni jenerasyon konsolları üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Oyuncuların en çok merak ettiği konu ise, yeni nesil cihazların ne zaman satışa sunulacağı. Sony gerçekleştirdiği açıklama ile, yeni nesil konsolu Playstation 5’in çıkış dönemini duyurdu. Tam bir yıl sonra! 

Sony tarafından gelen resmî açıklama, Playstation 5’in 2020 yılının sonbahar döneminde çıkış yapacağı oldu. Çıkış dönemi duyuruldu fakat, konsolun sistem özellikleri veya görüntüsünün neye benzediğine dair çok fazla bilgi verilmedi. Fakat Sony’nin Amerika ofisinde gerçekleşen bir toplantıda Wired ile paylaşılan yeni bilgiler var. 

Konsolun hala nasıl bir görüntüye sahip olacağı bilinmese de, kontrol cihazları hakkında bazı yeni bilgiler var. Eski kumandalarda bulunan titreşim özelliğini yeni bir sistem ile değiştiriyorlar. Wired’dan Peter Rubin, denediği bir demoda farklı yüzeylerde yürüyen bir karakteri yöneterek, bu kumandayı test etmiş. “Kumda yürümek ile çamurda yürümek arasında farklı bir yavaşlık hissiyatına sahip. Buzun üzerinde aşırı hızlı bir tepki süresi var ve analoglar karakterimin kaydığını hissettirdi. Suya atlarken suyun direncini hissettim; tahta bir köprüde yürürken olması gereken sallantı hissiyatını yaşadım.” 

Sony Interactive Entertainment Başkanı Jim Ryan kumandaların “adapte olan tetikleri” olduğunu söylüyor. Bunun anlamı ise oyun geliştiricilerinin tetik tuşlarını karakterin yaptığı eyleme göre daha ağır ya da hafif hale getirebilmesi oluyor. “Bir yay ile ok atmak istediğinizde yayın gerilmesini hissedebilir ya da off-road araç ile taşlı yolda giderken gaza basmanın nasıl olduğunu tecrübe edebilirsiniz.” 

Cihazın nasıl görüneceği hakkında bir bilgi olmasa da, Sony internette yayınlanan bu görseli resmi olarak reddetmedi.

Playstation 5’in bir diğer özelliği ise, oyunun oynamak istediğiniz kısmını yükleyebilme imkânı. Playstation mühendislerinden birisi olan Mark Rufus, yenilenen arayüz sayesinde, oyun yüklemelerinin kolay bir şekilde özelleştirilebileceğini söylüyor. Eğer bir oyunun Multiplayer modunu oynamak istemiyor, yalnızca hikâyeye odaklanmak istiyorsanız, ayarlanabilir yükleme seçenekleri sayesinde, yalnızca Single Player modunu yükleyebileceksiniz.  

Rufus tarafından açıklanan bir diğer özellik ise, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi olan Ray Tracing. Pek çok oyuncunun beklediği bir özellik olan Ray Tracing’in Playstation 5 ile destekleneceği, Rufus tarafından resmi olarak kabul edildi. 

Şu ana kadar verilen bilgiler yeni nesilin hem görüntü kalitesi hem de sistem olarak oldukça güzel şeyler vaat ediyor olduğunu gösteriyor. Fakat bir oyun konsolunun en önemli özelliği olan oyunlar konusunda çok fazla açıklama yok. Çıkış tarihi yakın olan bazı oyunların Playstation 5’e de aktarılacağı tahmin ediliyor olsa da konsola özel oyunların neler olacağına dair hiçbir fikrimiz yok. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Honor En Hızlı Büyüyen Akıllı Telefon Markası Oldu

Sonraki haber

Twitter Güvenlik İçin Verilen Bilgileri Yanlışlıkla Reklam İçin Kullandı

İlginizi çekebilir

Securitas Technology, Onity Otel Kilit Sistemlerinin Türkiye’deki yetkili çözüm ortağı oldu

Securitas Technology Türkiye, dünya çapındaki müşterileri için gelişmiş elektronik kilitleme çözümleri sunan Onity Otel Kilit Sistemlerinin Türkiye’deki yetkili çözüm sağlayıcısı oldu. Carrier grubun bir çözümü olan Onity Otel Kilit Sistemleri, konaklama tesislerindeki kapılarda özgür ve güvenli kullanım için tercih ediliyor. Misafir memnuniyetini artırırken operasyonel verimliliğin artışına da katkı sağlıyor.
Devamını oku