PlayStation 5’den İlk Bilgiler Resmen Yayınlandı

Sony sıradaki oyun konsolu için kolları sıvadığını resmen onayladı. Peki PlayStation 5 ne zaman ve hangi özelliklerle geliyor?

Geçtiğimiz Ekim ayında Sony başkanı Kenichiro Yoshida bir açıklamada bulunmuş ve yeni jenerasyon oyun donanımına olan ihtiyacı vurgulamıştı. O zamandan beri sessizliği koruyan Sony, PlayStation 4 platformuna özel çıkacak oyunları Days Gone, Dreams ve büyük heyecanla beklenen The Last of Us: Part II’ye odaklanmıştı. Ancak nihayet PlayStation5 konusunda önemli bilgiler geldi.

PlayStation 5 sisteminin mimarı Mark Cerny, Wired sitesiyle gerçekleştirdiği röportajda, yeni konsolun AMD’nin 7nm Zen 2 mimarisi üzerine kurulu üçüncü jenerasyon 8 çekirdekli AMD Ryzen CPU ile geleceğini aktardı. İşlemciye, AMD’nin Radeon Navi ailesinden özel yapım bir GPU eşlik edecek. Ekran kartının ray-tracing teknolojisi ile bugün sadece yüksek seviye PC’lerde gördüğümüz gelişmiş bir ışıklandırma tekniği sunacağı belirtiliyor. PS4’ün varisi 8K grafiği destekleyecek ve oyunlardaki yükleme süresini azaltmak amacıyla SSD ile birlikte gelecek. Örnek olarak Insomniac’ın Spider-Man oyununu gösteren Mark Cerny, hızlı seyahatin 15 saniyeden 0,8 saniyeye kadar düşürülebileceğini belirtiyor.

PlayStation 5, PlayStation 4’e benzer bir mimariye sahip. Bu yüzden PS4 oyunlarını çalıştırabilecek ve Sony’nin sanal gerçeklik kaskı PlayStation VR ile uyumlu olacak. Yeni konsol tamamen dijitale odaklanmıyor ve fiziksel medyayı desteklemeye devam ediyor.

PlayStation 5’in 2019 yılında çıkmayacağı belirtiliyor. Daha önce Kotaku tarafından yapılan habere göre konsolun 2020 yılında satışa sunulması muhtemel. Sony bu sene E3 fuarına katılmayacağını da açıklamıştı. Bu da firmanın kendi düzenleyeceği bir etkinlikle özel oyunlarını ve yeni donanımını tanıtacağını akıllara getiriyor.

Kaynak: Wired

Total
1
Shares
Önceki haber

Güney Kore Yemek Atıklarında %95 Geri Dönüşüm Sağlıyor

Sonraki haber

Bulut Bilişimin IoT Teknolojisinde Sağladığı 3 Şaşırtıcı Fayda

İlginizi çekebilir