PlayStation 5’in Fiyatı ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Sony büyük heyecanla beklenen yeni jenerasyon oyun konsoluna dair önemli detayları nihayet paylaştı.

Dün gerçekleşen sunumla Sony, yeni jenerasyon oyun konsolu PlayStation 5’in çıkış tarihini duyurdu. Açıklamaya göre PlayStation 5 Amerika, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de 12 Kasım tarihinde; dünyanın geri kalan bölgelerinde 19 Kasım tarihinde çıkış yapacak.

Sony daha önce disk sürücülü ve dijital olmak üzere 2 farklı konsol modeliyle karşımıza çıkacağını duyurmuştu. Yapılan duyuruyla PlayStation 5’te dijital yanı sıra CD ile oyun oynayabileceğimiz disk sürücülü modelinin 499 dolar / 449 pound fiyat etiketine sahip olacağı, sadece dijital oyun oynayabileceğimiz modelin ise 399 dolar / 359 pound olacağı bildirildi. PlayStation 5’in Türkiye fiyatı ise hem son dönemde gelen yeni vergiler hem de yüksek ÖTV oranları nedeniyle 7500TL bandında olması bekleniyor.

Sunum esnasında öne çıkan duyurulardan birisi de PlayStation Plus Collection oldu. Bu oyun hizmeti ile God of War, Uncharted 4, Bloodborne, The Last of Us, Monster Hunter World, Until Dawn, Days Gone ve Detroid: Become Human gibi PlayStation 4 oyunları, çıkış döneminde PlayStation 5’de başka hiçbir ek ücret ödemeden oynanabilir olacak.

Oyun fiyatları zamlanıyor

Dün gerçekleşen sunumla birlikte oyun endüstrisinde uzun yıllardır standart olan 60 dolar oyun fiyatının yeni jenerasyonda artacağı onaylanmış oldu. Buna göre yeni oyunlar artık 10 dolar / 10 euro fark ile yani 70 dolar / 80 euro’dan satışa sunulacak. Ülkemizdeki oyun fiyatları gözetildiğinde bunun Türkiye’ye yansıması nasıl olacak, konsol sahibi firmalar fiyatlarda yerelleştirmeye gidecek mi, belirsizliğini koruyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite