Portland, ABD’deki En Kapsamlı Yüz Tanıma Yasağını Onayladı

ABD’nin Portland şehri, yerel polisler dahil olmak üzere şehir departmanları, mağaza, restoran ve otel gibi halka açık işletmelerde yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasakladı.

Son yılların en tartışmalı teknolojileri arasında yer alan yüz tanıma teknoloji konusunda ABD şehirlerinde giderek artan yasaklama ya da kullanım sınırlandırmaları konusunda en geniş kapsamlı yasak Oregon eyaleti Portland şehrinden geldi.

San Francisco, Oakland ve Boston’ın ardından gözetim teknolojisinin şehirde kullanımını yasaklayan ve kişinin yüz görüntüsünden kimliğimi tanımlayan uygulamalar Portland şehrinde de yasaklandı. Yasak, diğer şehirlerden farklı olarak pek çok alanı kapsıyor.

Hava alanlarından eczanelere kadar her alanda güvenliği sağlaması amacıyla kullanılan teknoloji ABD’deki ırksal ön yargılar ve kötüye kullanım potansiyeli nedeniyle büyük eleştirilere maruz kalıyor ve endişelere yol açıyordu.

Benzer endişeleri taşıyan Portland belediye meclisi üyeleri, oy birliğiyle gözetleme teknolojisini şehirde yasaklamakla kalmıyor, kamuya açık konaklama yerlerindeki özel kuruluşların da bu teknolojiyi kullanmalarını yasaklıyor. Yasak, evde kullanılan ürünlerde, örneğin Google Nest kamerası veya iPhone kilidini açmak için Face ID özelliğini engellemiyor.

Yüz tanıma teknolojisi, işlenen suçları çözmekten öğrencinin okuldaki katılımına kadar pek çok görevde yardımcı olabiliyor. Ancak bu faydaları beraberinde temel gizlilik sorunlarını getiriyor. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği gibi yapay zeka araştırmacıları ve sivil hak grupları da yüz tanıma sistemlerindeki doğruluk ve önyargılardan dolayı endişeli. Ten rengi ve cinsiyeti doğrulamada sanıldığı kadar etkin olmadığı ve bunun da kritik yanlışlara sebep olabileceği düşünülüyor.

Portland Valisi ise bu endişeleri şöyle dile getiriyor:

“Teknoloji, kamu ve özel kuruluşların hizmet ettikleri ve uyum sağladıkları vatandaşlara karşı silah olarak kullanmaları için değil, hayatımızı kolaylaştırmak için var.”

Bu tür gözetim teknolojilerinin kullanımını sınırlandıran veya standartlaştıran bir federal yönerge bulunmadığı için bu teknolojilerin kontrolüne ilişkin yasalar yerel yönetimlerin inisiyatifine bırakılmış durumda.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite