Redington Türkiye’de Büyük Değişim Başladı

2021 yılına yeni ismiyle başlayan ve büyük değişimlerin işaretini veren Redington Türkiye, global gücünü ve bilgi birikimini, yerel deneyimiyle birleştirerek katma değerli distribütör yapısını bir sonraki aşamaya taşıyor.

Türkiye’nin en köklü distribütörlerinden biri olan Redington Türkiye, global bilgi birikimini yerel deneyimleriyle harmanlayarak tedarikçiler, iş ortakları ve kurumsal müşterilerden oluşan ekosisteminin daha fazla faydalanacağı yeni distribütörlük yapısını uygulamaya geçiriyor. Redington Grup’un global gücünü arkasına alan şirket, son dönemde değişen pazar dinamikleri ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda distribütörlük yapısını daha güçlü bir hale getirecek, genişleyen marka portföyüyle daha kapsamlı, inovatif ürünler odaklı ve katma değerli çözümler ve hizmetler sunacak.

Pandeminin de etkisiyle değişimin daha da hızlandığının ve tüm dünyada büyük bir değişimin yaşandığının altını çizen Redington Türkiye Genel Müdürü Cem Borhan, “Tüm dünyada bilişim teknolojileri hızla gelişiyor ve şirketler büyük bir dönüşümden geçiyor. Pandemiyle birlikte bu dönüşümün hızı arttı ve bilişim teknolojilerine talep daha da yükseldi. Biz de bu değişime ayak uyduruyoruz. 2009 öncesine dayanan lojistik, stoklama, stok yükü ve finansın ön planda olduğu “Distribütör 1.0” adını verdiğimiz bir yapıdan katma değerli hizmetlerin daha öne çıktığı bir yapı olan Distribütör 2.0’a geçilmişti. Biz iş modelimizi daha en baştan Distribütör 2.0 anlayışıyla katma değerli distribütörlük üzerine kurmuştuk. 2010 – 2020 arasını kapsayan bu yapıda lojistik, stok yükü ve finans gibi faaliyetlerin yanı sıra danışmanlık hizmetleri, eğitim, demo merkezleri gibi katma değerli hizmetler sunmaya başladık. Ancak son dönemde pandemi, ekonomik nedenler, çeviklik, ölçeklenebilirlik, verimlilik ve benzeri nedenlerle abonelik modelleri ve “as a service” olarak adlandırdığımız servis modelleri büyük önem kazandı. Sektör olarak ulaşmamız gereken nokta “Distribütör 3.0″ olarak adlandırdığımız çözüm sağlayıcı bir distribütörlük yapısı. Artık ilk yatırım maliyetlerinin azalıp operasyon bütçelerinin daha fazla olduğu, giriş çıkışların çok daha kolay olduğu bir yapıya doğru gidiyoruz. Distribütör olarak bu modele kayıtsız kalmak mümkün değil. Bu nedenle yenilikçi bir distribütör olarak bu modele uyum sağlamayı ve bu yeni modele evrilmeyi planlıyoruz” dedi.

Finansal gücüyle ekosisteme destek oluyor

Global bir yapının parçası olmanın verdiği güçle finans açısından oldukça güçlü bir şirket olan Redington Türkiye, birlikte iş yaptığı yerel iş ortaklarına esnek finansman imkanları sağlıyor ve müşterilerinin projelerini hayata geçirmelerine yardımcı oluyor. Tüm dünyada nakit akışı sıkıntısı yaşandığı pandemi döneminde ekosisteminin ayakta kalması ve daha sağlıklı bir yapıyla devam edebilmesi için gerekli finans desteğini sağlayan Redington Türkiye, nakit akışı sıkıntısı yaşayan, finansal anlamda güçlük çeken şirketlere “kanal finansmanı” adı altında ek finansman seçenekleriyle destek oluyor. Bu sayede Redington Türkiye, küçükten büyüğe birçok şirketin finansal anlamda sıkıntı yaşadığı bu dönemde hem ekosistemine güç kattı hem de şirkete olan güveni en üst düzeye çıkarma fırsatı elde etti.

2020 yılını yüzde 45 büyüme ile kapattı

Redington Türkiye, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen pandemiye rağmen 2020 yılını dolar bazında yüzde 45 büyüme ile kapattı. Sektörü daha geniş bir bakış açısıyla ele almanın bu sonuçta büyük etkisi olduğunu belirten Borhan, “2020, hem ürün ailelerinin kapsamını genişlettiğimiz hem de mevcut ürün ailelerinin olgunluk düzeyini artırarak içinde bulunduğumuz koşullara göre ciddi bir büyüme ivmesi yakaladığımız bir yıl oldu” dedi.

Değişimin etkisiyle 2021 yılında büyümesini daha da hızlandıracak

2020 yılında büyük bir atılım yaparak marka sayısını 14’e çıkaran Redington Türkiye, 2021 yılında da portföyünü genişletmeye devam ediyor. Borhan, “2020 yılında birçok başarılı iş birliğine imza attık ve bu başarımızı bu yıl da sürdürmeyi hedefliyoruz. Son olarak yüksek performanslı sunucular ve depolama teknolojileri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Supermicro’nun Türkiye distribütörü olduk. Yeni iş birliklerine yönelik görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki aylarda anlaşmalarımızın kesinleşmesiyle bu yeni iş birliklerimizi de duyuracağız” dedi. Redington Türkiye şu anda Türkiye’de Splunk, Trend Micro, Hitachi, Red Hat, Versa Networks, MobileIron, PTC, Veritas, Corelight, Tableau, Alibaba Cloud, Diamanti, Okta ve Supermicro ürünlerinin yetkili distribütörü olarak faaliyet gösteriyor.

Şirket, 2020 yılında elde edilen büyüme hızının bu yıl da devam edeceğini ve 2022 yılında süreçlerin tamamen normale döneceğini ön görüyor. Şu an için belirsizliğin devam ettiğini ve bu yılın ilk çeyreğinin biraz zorlu geçeceğini belirten Borhan, “Sonraki çeyreklerde yaşanacak gelişmelerle birlikte dünya genelinde işlerin normalleşme sürecine girmesini ve gelecek sene global ivmenin yeniden büyümeye dönmesini bekliyoruz. 2021 bizim için yeni kimliğimizi ve markamızı oluşturduğumuz, yeni iş geliştirmelerinin olacağı, portföyümüze yeni markaların katılacağı, odaklandığımız teknolojilerin daha çok üzerine gideceğimiz, bulut bilişim, veri analizi, yapay zekâ ve güvenlik alanlarında daha da ilerleyeceğimiz çok önemli bir yıl olacak. Yenilenen yüzümüz, yeni kazanacağımız markalar, dijital pazarlama faaliyetlerimiz ve insan kaynakları yatırımlarımızla birlikte büyüyerek daha da farklı bir noktaya doğru ilerleyeceğiz” dedi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Vertiv’in Uzaktan İzleme ve Kontrol Teknolojileriyle Kusursuz E-Ticaret Deneyimi

Sonraki haber

Şirketler Uzaktan Çalışmayı Kalıcı Kılıyor

İlginizi çekebilir