Ripple Yöneticisine Göre Sanal Para Birimleri Milyonlara Ulaşacak

Ripple’ın Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin yöneticisi olan Navin Grupta, milyonlarca insanın mikro ödemeleri kullanacağı günlerin geleceğini düşünüyor.

FinTech Abu Dhabi 2019’da konuşma yapan Ripple yöneticisi Navin Grupta, kripto paraların mikro ödeme dünyasında devrim yaratacak bir teknoloji olduğunu söyledi.

Grupta’ya göre mikro ödemelerin kullanılabileceği alanlardan birisi de web sayfalarının içeriklerine, çok küçük miktarlar karşılığında abone olmak.

“Varsayalım ki bir web sayfası zaten milyonlarca aboneye sahip ve doyum noktasına ulaşmış. Bu sayfa size bir yazıyı 10 cent gibi düşük bir fiyata sunmak istiyor. Dünyada kullanıcıdan 10 cent alıp doğrudan yayıncıya gönderecek olan hiçbir ödeme sistemi bulunmuyor. Ödemeyi yaptığınız gibi okumaya başlayabileceğiniz bir sistem için makul transfer ücretlerini kimse sağlayamaz. Ama kripto para bunu yapabilir. Çok küçük bir miktar ücret karşılığında kullanıcı yazıyı okumaya başlayabilir. Mikro ödemeler sayesinde içeriğinden para kazanmak isteyen yayıncılar milyonlarca kullanıcıya ulaşabilir ve çok küçük miktarlarda para karşılığında bunu başarabilir.”

İnternette yayın yapan sitelerin yanı sıra, büyük potansiyele sahip bir diğer sektör de video oyunları olarak görülüyor. Gupta oyunlarda kazanılan sanal eşyaların büyük bir pazar potansiyeline sahip olduğunu, kendi oğlunun bile bu fırsatı değerlendirmek istediğini söylüyor.

“Oğlum oyunda sanal bir kılıç kazanıyor. Ya da farklı şeyler kazanabiliyor ama asıl istediği bu sanal kılıcı gerçek bir dondurmaya çevirmek. Elindeki kılıcı 1 dolara başka bir kullanıcıya satmak istiyor. Bu sayede kılıcı bir dondurmaya dönüştürmüş olacak. Dünyada bunu destekleyen bir ödeme sistemi yok. Kripto para ile elindeki kılıcı daha değerli bir şeye çevirerek, para kazanmasını sağlayabiliriz.”

Gupta’ya göre 100 milyonlarca kullanıcıya sahip çok büyük bir pazar gözlerimizin önünde. Herkes bir şeyler talep ediyor fakat bu talep karşılanamıyor. Bunun en büyük sebebi ise mikro ödeme sisteminin olmaması. “Ripple olarak biz bunu değiştirmek için çalışıyoruz. Şirketlere yatırım yapıyor, ekosistemleri üzerinde çalışıp onları işler hale getirmek istiyoruz. Yeni fikirlerin zamanı geldi.”

Navin Gupta’nın konuşmasının tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz

Total
3
Shares
Önceki haber

Akıllı Şehir Çözümlerinde Dünya Ne Durumda?

Sonraki haber

Google Yapay Zekaya Koklamayı Öğretiyor

İlginizi çekebilir

FaturaLab 2023’te 50 Milyar TL’lik İşlem Hacmini Hedefliyor

Farklı finansman çözümleriyle alıcı, satıcı ve finansal kuruluşları tek platformda buluşturan Türkiye’nin lider ticaret finansmanı platformu FaturaLab, 2022 yılını 18 finansal kuruluş ile çalışarak, toplam 20 milyar TL’den fazla işlem hacmi ile tamamladı. FaturaLab CEO’su Emre Aydın, 2023 yılı hedeflerinin yüzde 150 büyüme ile 50 milyar TL olduğunu belirtirken, üye firma sayısını referans yöntemi ile büyütmeye devam edeceklerini, ticaretin her iki tarafında olabilecek ana firma üye sayısını 5 katı arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Aydın, “2023 yılında yeni ürünlerimizle finansal işlemlerin daha rahat yürütülmesi için iş dünyasının yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi.
Devamını oku

ISTANBUL TECH WEEK TEKNOLOJİ DÜNYASININ NABZINI TUTTU

Teknoloji ekosistemini bir araya getiren Istanbul Tech Week, bu yıl 4’üncü kez gerçekleştirildi. Etkinliğe global ve yerel kanaat önderleri, teknoloji üreticileri, yatırımcıları ve girişimcilerinin geleceğe ışık tutan fikirleri damga vurdu. 2 Kasım'da Hilton Maslak'ta gerçekleşen konferans günü, teknoloji odaklı konularıyla doyurucu bir içerik sundu.
Devamını oku