Robot Trafik Polisleri Yollarda!

Çin karayollarında görev başına geçen robotlar, trafik polislerine yardımcı oluyor.

Çin’in kuzey bölgesinde yer alan Handan Kamu Güvenliği Bürosu, insan memurları desteklemesi için trafiğe 3 farklı model robot polis çıkardı. Ülkede ilk kez kullanılacak olan robot trafik polisleri, Kamu Güvenliği Bakanlığı, Trafik Yönetimi Araştırma Enstitüsü başkanı tarafından duyuruldu.

 Her biri daha farklı bir tasarımla öne çıkan robotlar farklı fonksiyonlarıyla insan memurlara fayda sağlayacak. Bu robotlardan birisi yol devriyesi robotu olarak tasarlanmış. Sarı üniforması ve beyaz şapkasıyla adeta Çinli bir trafik polisi görüntüsü kazanan robot, trafikte illegal hareketlerde bulunan sürücüleri belirleyerek görüntülerini çekiyor ve yetkililere gönderiyor.

Bir diğer robot ise “tavsiye veren trafik robotu” olarak konumlandırılmış. Bu robotlar trafikteki insanlara yön tarif etme ve önemli bölgeleri belirtme konusunda yardımcı olacak. Olası güvenlik riskleri ve şüpheli durumlar karşısında polise rapor gönderebilecek.

Üçüncü tip robot ise “tehlike uyarı robotu” olarak tasarlanmış. Bu robot trafik kazaları konusunda yoldan geçen sürücülere bilgi ulaştırmayı amaçlıyor. Her üç robot da 7/24 görevde olacak.

Çin kamu güvenliği konusunda uzun süredir farklı teknoloji uygulamaktan geri durmuyor. Çin’de yoğun şekilde kullanılan yüz tanıma teknolojisi yeni araçlara da entegre edilmiş durumda. Bu şekilde karayolu geçiş ücretlerini ödemeden geçmeye çalışan sürücüler anında tespit edilebiliyor. Hatta bazı polislerin yüz tanıma teknolojisiyle donatılmış gözlük kullandıkları ve aranan insanların tespitinde bu teknolojiden faydalanıldığı biliniyor.

Kaynak: Futurism

Total
1
Shares
Önceki haber

İnsanlar için Robot Kuyruk Geliştirildi

Sonraki haber

Bulutta Yerli Markaların Önü Gerçekten Açılacak mı?

İlginizi çekebilir