Robotik Çiftçilik Girişimi Iron Ox’a 20 Milyon Dolar

Çiftçiliği yeniden tanımlayan Iron Ox girişiminin değeri 45 milyon dolara yükseldi.

2015 yılında kurulan ve kısa sürede robotik tarımın önde gelen girişimlerinden birine dönüşen Iron Ox, B serisi yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım alarak toplam değerlemesini 45 milyon dolara yükseltti.

Iron Ox, 2018 yılında topraksız kutularda yeşil yapraklı sebze yetiştirilen ilk kapalı çiftliğini duyurmuştu. Son yatırım turunda ise Kaliforniya’da yeni bir çiftliğin faaliyete geçtiğini duyurdular. Yeni lokasyon, aralarında Whole Foods gibi büyük markaların da yer aldığı ve aynı zamanda küçük işletmeler de dahil olmak üzere pek çok işletmeye sebze gönderecek. Girişim, gelecek yıl sebze dağıtımını ülke geneline yaymanın planlarını yapıyor.

Iron Ox kurucu ortağı ve CEO’su Brandon Alexander yaptığı açıklamada, herkes için çeşitli yerel ve sürekli olarak lezzetli yiyecekler yetiştiren özerk seralar geliştirerek gıda güvenliğini önceliğimiz haline getirmeyi misyon edindiklerini dile getirdi.

Robotik çiftçilik, basitliği ve iş gücü problemini çözmesi ve tedarik zincirine çare olmasıyla öne çıkıyor. Covid-19 döneminde bu teknolojinin değeri de bir hayli yükselmiş durumda.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite