Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Robotlar, 2030 Yılına Kadar 20 Milyon Fabrika İşçisinin Yerine Geçecek

Oxford Economics tarafından yapılan analize göre tüm dünyada 20 milyonu aşkın iş 2030 yılına kadar insanlardan robotlara geçmiş olacak.

Yükselişe geçen otomasyon ekonomik büyümeye  fayda sağlarken, gelecekte gelir eşitsizliğine de sebep olacağa benziyor. Oxford Economics yayınladığı raporda her yeni endüstriyel robotun üretim gücünde ortalama 1,6 insan gücünün ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti. Bu oran daha zayıf ekonomiye sahip ülkelerde, daha az yetenekli insanlar arasında artıyor.

Örneğin Çin’de 2011 ila 2016 yılları arasında robotların otomotiv sektöründe iş başı yapma oranı %199 olarak belirlenmiş. Bu oran Amerika’da %14, Güney Kore’de ise %51 oranında.

Üretimde robotların iş başı yapmasıyla işini kaybeden insanlar taşımacılık, inşaa, bakım onarım, ofis  ve yönetim alanlarına geçmiş durumdalar. Bahsi geçen iş sektörleri de yakın gelecekte otonom gelişmeler karşısında değişime uğrayacak sektörler arasında olduğu öngörülüyor.

Oxford Economics’e göre düşük vasıflı bölgelere kurulan her bir robotun, aynı ülkede daha vasıflı bölgelere kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla iş kaybına yol açacak, ekonomik eşitsizliğe ve halihazırda büyüyen siyasi kutuplaşmaları arttıracak.

Tahminlere göre otomasyonun gelişimi fabrika işçilerinden gazetecilere, beyaz yakalıların iş alanlarını ciddi şekilde etkileyecek. Öngörülere göre fabrikalardan servis hizmetlerine doğru etki alanını genişletecek robotlar, en büyük darbeyi işçiler ordusuna sahip Çin’e vuracak.

Oxford Economics’in araştırmasına göre bir iş ne kadar kendini tekrar eden yapıdaysa, otomasyon riski daha da artıyor. Sosyal zeka ve yenilik gerektiren işlerse şu an için robotların etki alanından uzakta. Firma politikacıları, iş liderleri ve öğretmenleri otomasyonun gelişimine bağlı olarak geleceğin işgücü becerilerini nasıl geliştirmeleri gerektiği konusunda düşünmeye çağırıyor.

Dünya genelinde 2000 yılından bugüne kadar üretim sektöründe 1,7 milyon iş robotların etkisiyle kaybedilmiş durumda.

Kaynak: BBC

Total
3
Shares
Önceki haber

Dijital Devrimde Başarı Getiren 5 Formül

Sonraki haber

Müziğinizi Nasıl Alırsınız?

İlginizi çekebilir

Yerli Yatırımcı Geleceği Gördü, Kripto Paraya Güvenini Artırdı

Dünya Ekonomik Forumu’nun araştırmasına göre nüfusa oranla kripto para kullanımında Türkiye, Avrupa’da 1’inci, dünya genelinde ise 4’üncü sırada yer aldı. Başarının tesadüf olmadığını anlatan THODEX’in Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, 18-36 yaş arası genç kuşağın kripto paraya yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Özer, THODEX’in ABD Dolar’ının yanında yakında Euro paritesiyle de işleme açılacağını belirterek, tüm döviz ve altın forumlarında gündem maddesinin Bitcoin olduğunu, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımıyla beraber bu alana ilginin arttığını söyledi. Özer, Türkiye’nin kripto para alanındaki büyümesinin hız kesmeden devam edeceğini de anlattı.
Devamını oku