Robotlar Gökdelen Camı Temizliğini Devralıyor

Dünyanın en zorlu işlerinden birisi olan gökdelen camları temizliğinde robotlar iş başı yapmak üzere.

Camlarla kaplanmış ihtişamlı gökdelenlerin cam temizliği dünyanın en zorlu işlerinden birisi. Yerden yüzlerce metre yükseklikte asılı kalan işçiler için risk teşkil eden bu meslek, yüksek ücretlerle icra ediliyor. İsrailli bir girişim firması olan Skyline Robotics, bu riskli temizlik işinde görev başına robotları geçirme niyetinde.

CNN’e konuşan Skyline Robotics’in CEO’su Yaron Schwarcz, gökdelen camlarını temizlemek için gerekli teknolojiye sahip olduklarını, temizlik işçilerinin bu robotların operatörleri olarak mesleklerini devam ettirebileceklerini söylüyor. Zira robot kollar fırçalarıyla platform üzerinde camlarda bulunan kiri temizlerken, süreci takip etmek için tecrübeli bir insana ihtiyaç duyuyor.

İnsan temizlikçilerin karşılaştığı zorluklardan birisi de beklenmedik anda pencerelerin açılması durumu. Robotların bu tarz anlarda, bilgisayarla görüş ve dokunmatik sensörleriyle iş alanında oluşan zorlukların üstesinden geleceği belirtiliyor. Böylece robot, açılan pencerelerle birlikte değişen yüzey yapısına göre kendini ayarlayabilecek ve camın kırılmasını engelleyecek .

İnsanların aksine, robotların görevlerini doğru tamamlayabilmeleri için 3 boyutlu bir haritaya ihtiyacı var. Bu sebeple robotun sistemine, üzerinde hareket ettiği yüzeye ait bir plan girilerek çarpma ve diğer engelleri hesaba katması sağlanıyor.

Kullandığı temizlik ürünleriyle çevre dostu olduğu belirtilen robot temizlik sistemi ile mevcut insan çalışanla pencere yıkama şirketlerinin %10’dan daha fazla azalabileceği öngörülüyor.

Kaynak: CNN

Total
1
Shares
Önceki haber

Facebook 2 Milyardan Fazla Sahte Hesabı Sildi

Sonraki haber

Bitcoin ve Kripto Para Hakkında 5 Faydalı Bilgi!

İlginizi çekebilir

Tarfin yeni VDMK ihraçları ve uluslararası kredilerle çiftçiyi güçlendirmeye devam ediyor

Türkiye’nin lider tarımsal fintek şirketi Tarfin, yeni sezonda ikinci vadeli menkul kıymet ihracını gerçekleştirdi. 50 milyon TL’lik nominal değerli ihraç, Türkiye’nin 63 ilinde üretim yapan 3 bin 478 çiftçinin girdi ihtiyacını kurumsal yatırımcılarla buluşturdu. Tarfin eş zamanlı olarak etki yatırımcılığının uluslararası destekçisi Symbiotics’ten de kredi almayı başardı. Alınan kredi, Türk çiftçisinin üretim gücünü artırmak için kullanılacak.
Devamını oku