Robotlar Karanlık Fabrikalara Girdi

Konuk yazarımız Metin Can robot gücünün fabrikalarda ve diğer alanlarda kullanımına dair yazıyor.

KOBİ’lerin gündeminde uzun süredir dijitalleşme ve imalat sanayisini güçlendirecek yeni teknolojiler var. Zira, her geçen gün gelişen robotik teknolojiler ile beraber normal insan gücünden daha fazla verim alınan robotlar, Endüstri 4.0 devrimi ile sınıf atladı. Üretime destek robotlar Işığa, motivasyona ve ekstra güce ihtiyaç duymadan her ortamda, her zeminde programlanarak görevlerini yerine getirebiliyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için uygun maliyetli, güvenli ve esnek işbirliğine dayalı robotlar otomasyonu hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor. İnsanın fiziksel gücünü ve hızını destekleyen takım arkadaşları robotlar sadece üretim yerlerinde değil, ofislerde, evlerde, laboratuvarlarda, depolarda, çiftliklerde, dağıtım merkezlerinde, hastanelerde ve sağlık tesisleri de insana yardımcı olabileceği ortamlar arasında yer alıyor. 

Bunları neden anlatıyorum derseniz. Geçen Hafta 28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında katıldığım Bursa Makine Teknolojileri (BUMATECH) Fuar’ında robotik teknolojilerin fabrikalarda nasıl kullanılmaya başlandığını gösteren birçok ürün ilk kez yer aldı. Organizasyon kapsamında cnc tezgahlarından, takım tezgahlarına, sac işleme makinalarından, ölçü kontrol sistemlerine, insanlarla çalışan robotlardan kompresörlere kadar birçok ürün sergilendi. Fuarın bana göre en önemli özelliği ise katılımcı firmalarının yüzde 80’inin yerli olması oldu. Buna karşın fuarı gezen 40 bin kişinin ise yarısından fazlası yabancıydı. 

Fuarın bana göre en dikkat çekici ürünü 6G Fiber Lazer Kesme Makinesiydi. Bursa’da üretilen ve 83 ülkeye ihracat edilen makine, daha hızlı üretim sağlarken hata payını da en aza indiriyor. Aslına bakarsanız bu bir karanlık fabrika ve insansız imalata giden en önemli sürecin tamamlanmış hali. 

Bahsetmeden geçemeyeceğim ikinci ürün ise ilk yerli üretim rezonatör oldu ve fuarda büyük ilgi gördü. .Daha önceden ithal edilirken şimdilerde Bursa’da üretilen rezonatör ile özellikle metal kesme işleme makineleri alanında olan firmalar, işlemler sırasında ihtiyaç duydukları lazer güce yerli üretimle ulaşabilecek.

Total
1
Shares
Önceki haber

Facebook Çalışanlarının Bilgileri Çalındı

Sonraki haber

Huawei ile Almanya Arasında Gerginlik Bir Misillemeye Sebep Olabilir

İlginizi çekebilir