Röportaj: Technofashion CEO’su Sinan Dallı

Bilinçli tüketicilere son moda teknolojileri sunmak için 15 yıl önce bir serüven başlatan Technofashion’ın CEO’su Sinan Dallı, merak edilen sorulara yanıt verdi.

Sizden TT Teknoloji A.Ş. olarak başlayan sonra Technofashion olarak süren yolculuğunuzun hikayesini dinleyebilir miyiz? Technofashion ne zaman kuruldu? Çatısı altında hangi markalar yer alıyor?

Tüketici elektroniği pazarındaki yolculuğuna 2009 yılında başlayan Technofashion, ardı ardına pazara sunduğu tablet bilgisayarlar, giyilebilir teknoloji ürünleri, mobil, IT ve oyun aksesuarları gibi birçok farklı kategoride ürünü tüketicilerle buluşturarak, Türkiye’de takdir edilen bir teknoloji şirketi haline geldi.  2010 yılında Onyo markası ile Türkiye’nin ilk tablet PC si satışa sunuldu.  Warner Bross ile yapılan anlaşma sonrası Looney Tunes, Batman,  Superman gibi en sevilen karakterlerin kullanıldığı tablet PC ler tüketicilerle buluşturuldu.

2015 yılında Türkiye nin ilk Private Label markası oluşturularak Türkiye’nin önde gelen perakende zincirlerinden biri ile bir ilk gerçekleştirildi.  Elektronik ürün kategorisinde 1 milyonu aşkın ürün satılarak bir rekora imza atıldı.  2015 yılında TOBB tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen 12. Firması ödülüne layık görüldü.

2016 yılından bugüne Türkiye’nin en çok satılan Drone markası olan Corby ile pazar liderliğimizi sürdürüyoruz.

Bugün geldiğimiz noktada, Technofashion, sahibi olduğu dünyaca tanınmış, tüketim trendlerini belirleyen ve alanlarında öncü olan global ve yerel markaları tüketici elektroniği ile buluşturan bir teknoloji üssü haline geldi.  Ürün tasarımından geleneksel ve dijital pazarlamaya, marka, kategori ve kanal yönetiminden imalat organizasyonuna uzanan 360 derece faaliyet gösteren bir döngüye sahibiz.

Technofashion isminde teknoloji ve moda bir arada bulunuyor. Bu isim nasıl tercih edildi?

Daha etkili, sürdürülebilir ve şık bir yaşam mottomuzla bilinçli tüketicilere son moda teknolojileri sunmak için 15 yıl önce çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz. İlk günden itibaren hem tasarımda hem de performansta mükemmelliği hedefledik. ‘Son Moda Teknoloji” sloganımızı göz önünde bulundurarak, en iyi performans elektroniğini sofistike bir estetik dokunuşla sunmayı amaçlıyoruz. Her ürünün kendini ifade etme gücü olduğuna inanıyoruz. Technofashion olarak hedefimiz, daha fazla markanın ve bireyin kendilerine ait bir dünya kurmasına yardımcı olmak. Bizler, teknolojinin modasını yarattığımız için bu ismi seçtik.

Birçok alanda farklı markalarla çeşitli ürün gamlarında faaliyet gösteriyorsunuz. Bunu soracağım ama öncelikle CES Las Vegas’ın da gediklisi şirketlerden birisiniz. 2023 CES Las Vegas sizin için nasıl geçti? Neler söyleyebilirsiniz?

CES’e geçen yıl da katılmıştık, bu yıl bulunmak da bizler için çok önemliydi. Fuarda Nautica, Blaupunkt, Corby Drones gibi markalarımızın bulunduğu seçkin ürünlerimizi dört gün boyunca tüm dünyadan gelen gazeteciler, influencer’lar ve satın alma ekipleriyle buluşturduk. TWS kulaklıklar, Bluetooth kablosuz hoparlörler, AirFryer ürünleri, robot süpürgeler, kablosuz dikey süpürgeler, hava temizleyiciler, e-scooter’lar, akıllı teraziler, drone’lar ve daha birçok farklı son teknoloji ürün Technofashion standımızda sergilendi. Ürünlerimiz çok beğenildi ve standımız CES’in en yoğun stantlarından biri oldu. Tepkiler de çok olumluydu.

Markalardan söz etmişken ailenize yeni katılan Nautica ve Blaupunkt adıyla hangi ürünleri görecek tüketici? Ne tür çalışmalara imza attınız?

Technofashion olarak Nautica, Blaupunkt markalarının farklı coğrafyalarda tüm üretim – satış ve pazarlama haklarının sahibi durumundayız.  Corby Drones ise kendi private label markamız. Sahip olduğumuz yerli ve yabancı markaların tüm tasarım, üretim, pazarlama ve satış faaliyetlerini bizzat gerçekleştiriyoruz. Büyük bir Ar-Ge ve tasarım ekibi ile çalışıyoruz.

Nautica dünya çapında tanınan ve güvenilen bir yaşam tarzı markası. Bizler de Technofashion olarak bu dünyaca ünlü markanın Tüketici Elektroniği evrenindeki varlığını tüm dünyada derinleştirmek için çalışıyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz.  Tüm dünyada diyoruz çünkü bu bizim için çok değerli.  Technofashion, Nautica markası Tüketici Elektroniği ürünlerinin tüm dünya genelinde üretim, satış ve pazarlama haklarının sahibi.  Nautica Tüketici Elektroniği, aslında buna bundan sonra “Nautica Ekosistemi” dememiz daha doğru olacak, hayatı daha kolay, daha verimli, daha heyecanlı hale getirmek için tasarlanmış teknolojik ürünleri estetik tasarım ve modayla birleştiriyor.  

Blaupunkt 100 yıla yaklaşan tarihiyle Alman kalitesini dünyada yüz milyonlarca kullanıcıyla tanıştırmış önemli bir marka.  Biz de Nisan ayında gerçekleştireceğimiz lansmanımızla bu köklü markayı küçük ev aletleri, kişisel bakım ürünleri, tüketici elektroniği gibi bir çok kategoride tüketicilerle buluşturacağız.  Air Fryer, robot süpürge, kablosuz dikey süpürge, akıllı hava temizleyiciler,  TWS kulaklıklar , kablosuz hoparlörler ve daha bir çok ürünü Blaupunbkt markası ile satılıyor olacak.

2023 yılı planlarınız için neler söylemek istersiniz?

Bu yıl eğlence ve deneyim kategorisindeki ürünlerin ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Taşınabilir hoparlörler ile müzik artık her yere ulaşıyor. Drone kullanmak hem çocuk oyuncağı hem de çok profesyonel bir uğraşa dönüştü. Videolar, fotoğraflar çekmek ve dünyayı keşfetmek için drone artık bir gereklilik halinde. Ulaşım için E-scooter birçok açıdan özellikle gençlerin ilk tercihi. Airfryer de mutfakların olmazsa olmazlarından. Bu yıl tüm hem tüketicilerin yakından tanıdığı Nautica markası altında geniş bir elektronik ürün gamını müşterilerimize sunacağız hem de Blaupunkt gibi 100 yılı aşkın geçmişi olan bir dünya markasını Technofashion güvencesiyle tüketicilerle buluşturacağız.  Elbette farklı sürprizlerimiz de olacak.

Total
0
Shares
Önceki haber

Call Tracking Yapan Markalar Reklam Bütçesini Doğru Kullanıyor ve Verimliliğini Arttırıyor

Sonraki haber

Passlogic, İK departmanlarının iş yükünü hafifletiyor