Rus İstihbarat Teşkilatı Hacklendi!

Siber suçlular Rusya’nın güvenlik servisine sızarak ülke tarihinin en büyük veri hırsızlığını gerçekleştirdi.

Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB) hafta sonu bir siber saldırıya maruz kaldı. Saldırıyı gerçekleştiren siber suçlular 7,5 terabayt büyüklükteki gizli projeleri çalarak, medya ile paylaştı. Siber suçluların hedefinde Rusya’nın kendi internet alt yapısını kurma çalışmaları yer alıyordu.

 Rusya’nın istihbarat teşkilatı KGB’nin bir uzantısı olarak günümüzde hizmet veren FSB doğrudan Rusya başkanına rapor veren bir kuruluş olarak tanınıyor. FSB sadece ülke içinde değil denizaşırı ülkelerde elektronik gözetim ve önemli istihbarat toplama gibi etkinliklerde de bulunuyordu.

0v1ru$ olarak kendini tanımlayan bir hacker grubu, FSB’nin ortaklaşa çalıştığı SyTech isimli firmanın güvenlik duvarını aşarak SyTech’in ana sayfasına gülen bir surat bırakarak verileri ele geçirdiği imasında bulundu. Daha sonra bu veriler daha büyük bir siber saldırgan grubu olan Digital Revolution ile paylaşıldı. Digital Revolution ise bu kritik bilgilerin bir kısmını Twitter üzerinden halka açık bir şekilde yayınladı.

BBC Russia tarafından yapılan haberde SyTech sunucularına sızan bilgisayar korsanları ülkenin siber projelerini ele geçirmiş durumda. Bu projeler arasında tor tarayıcısı kullananların tespiti, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medyalara erişimin sınırlandırılması gibi çalışmalar yer alıyor. BBC haberinde ülke için kritik noktada bulunan verilerin açığa çıkmadığı belirtiliyor.

Rusya’nın bir süredir kendi internet altyapısı üzerinde çalıştığı ve Runet isimli bu altyapı ile World Wide Web’den ayrılınsa dahi, ülke içinde bağlantıyı devam ettirmeyi planladığı biliniyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Otonom Araç Girişim Firması AutoX Avrupa’ya Geliyor

Sonraki haber

Google, Kısıtlamalara Devam Ediyor: Gmail’e Denetim Başladı!

İlginizi çekebilir