Rusya Siber Saldırılara Karşı Tatbikat İçin İnterneti Kesiyor

Olası bir siber savaş durumunda kendini savunabilmek için çalışmalar yapan Rusya, internet bağlantısını tamamen kesmeye hazırlanıyor.

Savaşların yalnızca fiziksel dünyada kalmadığı bir dönemdeyiz ve ülkeler de her türlü saldırıya karşı kendilerini savunmak için hazırlıklar yapıyor. Rusya kendisine karşı yapılabilecek siber saldırılara karşı özel güvenlik önlemleri geliştirmek için çalışan ülkelerden yalnızca birisi.

Rusya siber saldırılara maruz kalması durumunda kullanılacak olan siber savaş savunma sistemlerini test etmeye hazırlanıyor. Bu testler süresince Rusya’nın evrensel internet ağı tamamen kesilecek ve ülke içindeki kapalı internet ağı aktif olacak. Devletin izin verdiği sayfalara erişim sağlanabilecek olan intranet ağı ile birlikte saldırı durumunda yapılacaklar da test edilecek.

Her ne kadar Rusya Hükümeti bunun güvenlik amaçlı bir deneme olduğunu söylese de, farklı düşünenler de var. Bazı gruplar bu testin Rusya’nın dünyanın geri kalanından izole edilmesi çalışmalarının bir parçası olduğunu söylüyor. Yalnızca ülke içerisinde ve kontrol edilebilir içeriklerin bulunacağı bir sistem, halkın üzerindeki kontrolü arttıracak.

Rus yetkililer ise bu testi, batıya olan bağımlılığı azaltacak bir fırsat olarak görüyor. Yakın bir zamanda uygulamaya konulacak olan testin sonuçları, ülkenin kendi ağını ne kadar verimli bir şekilde kullanabileceğini de göstermiş olacak.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite