Rusya’da İneklere Sanal Gerçeklik Gözlüğü Desteği

Rusya’da hayvanlardan alınan verimin artmasını sağlamak amacıyla ineklere sanal gerçeklik gözlüğü takılmaya başlandı.

Rusya Federasyonu Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından, resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan basın açıklamasına göre, ineklere sanal gerçeklik (VR) gözlükleri takılarak alınan süt miktarında ve kalitesinde artış gerçekleştiği gözlemlenmiş.

Açıklamada sunulan verilere göre, Moskova yakınlarında bir çiftlikte gerçekleşen VR denemeleri, ineklere özel olarak tekrar şekillendirilmiş özel gözlükler ile yapılmış. Bu sayede hem kafalarına tam oturan hem de görme konusunda sıkıntı çekmeyecekleri başlıklar kullanılıyor. Ayrıca içerisinde yayınlanan ve hayvanların keyif alabileceği “eşsiz yaz vadisi simülasyonu” için de özel olarak VR tasarımcıları kiralanmış.

Gözlükler ile yapılan ilk denemeler sonucu “hayvanlardaki anksiyete göstergelerinin azaldığı ve sürünün genelinde duygusal olarak gelişme olduğu” söyleniyor. Bu hayvanların verdiği ürünlerin miktarının ve kalitesinin de arttığı söyleniyor.

Basın açıklamasına göre bu çalışmayı bir üniversite, Milknews.ru isimli çiftçilik endüstrisi üzerine bir haber sitesi gerçekleştiriliyor.  Agrikültür ile teknoloji hakkında haberler sağlayan bir site tarafından gerçekleştirilen denemeler, akıllara bunun bir reklam çalışması olabileceği ihtimalini de getiriyor. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite