“Sahte et” Yaygınlaşacak, Gerçek Et Tüketimi Düşecek

Amerika’da “sahte et”, gerçek etin yerini almaya başladı!

Bu yıl haziran başlarında ABD’nin San Francisco şehrine WWDC 2019 etkinliği kapsamında gitme şansı buldum. Etkinlik sonrasında ise bir arkadaşımla birlikte Silikon Vadisi’nin olmazsa olmazı Palo Alto’ya yolum düştü. Burada epey süredir kaldığı için restoranların birçoğunu adı gibi ezbere bildiğinden, ben de onu dinledim ve Imposibble Burger yemeye karar verdim.

Impossible Burger yani ‘Yapay Burger’ veya ‘Sahte Burger’, hayatımda ilk kez deneyimlediğim bir yiyecekti. Görünüşü tamamen normal bir burgerdan farksız; hatta tadı bile! Bana Impossible Burger yiyorsun demese kimse, ben yediğimin yapay et olduğunu anlamam mümkün değildi. O derece et tadı alabiliyorsunuz düşünün.

Normal burger yemek istediğimde 11 dolar verirken, Impossible Burger’ı seçtiğimde iki dolar daha fazla ödüyorum. Hepsi bu! İlerleyen yıllarda yapay etin daha da ucuzlayacağı kesin.

Son olarak ABD Sağlık Bakanlığı’nın sahte et üreticisi olan Impossible Foods’un faaliyetlerine onay vermesiyle, sahte et denilen yiyecek, artık iyiden iyiye hayatımıza girmeye başlıyor. 

Impossible Foods, vegan etlerini soy leghemoglobin (hem) ismiyle bilinen bir madde kullanarak üretiyor. Firmanın etlerinin tat ve renk anlamında gerçek etlere benzemesini sağlayan madde bu. ABD Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz yıla kadar bu maddenin ne kadar güvenli olduğu konusunda emin değildi. Ancak daha sonra yapılan deneyler sonrasında soy leghemoglobinin sağlık açışısından herhangi bir problem teşkil etmediği sonucuna varıldı. 

Sağlık açısından da sıkıntıya yol açmaması, Impossible Foods’un önününü açan bir gelişme elbette. Bu arada Burger King, şu anda bazı şubelerinde Impossible Burger ismiyle vegan burger satıyor. Impossible Burger’in tat anlamında normal burgerlerden neredeyse hiçbir farkının olmadığı söyleniyor.

Impossible Foods şirketi ayrıca Silikon Vadisi’nin ünlü bazı isimlerinden de önemli yatırımlar almayı başarmıştı. Aralarında Bill Gates ve Google’ın da yer aldığı birçok önemli şirket ve iş adamı, geçtiğimiz yıl Impossible Foods’a tam 300 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Total
1
Shares
Önceki haber

HONOR 9X İlk Gününde 300 Bin Satışa Ulaştı!

Sonraki haber

Apple Konuşmalarımızı Dinliyor!

İlginizi çekebilir

Tarfin, Güncellenen Mobil Uygulamasıyla Hasatta Çiftçinin Yanında

Çiftçiye teknolojinin gücüyle hizmet veren Tarfin, güncellenen mobil uygulaması ve 70’ten fazla şehirde aktif 700’ü aşkın satış noktasıyla yeni tarım sezonunda üretimi desteklemeye hazır. Çiftçilerin bulundukları bölgelerdeki en güncel tarım girdi fiyatlarını karşılaştırmalı olarak sunan Tarfin mobil uygulaması, çiftçinin tarım girdisi ihtiyaçlarını karşılamak ve tarımsal üretime destek olmak için hazırlıklarını tamamladı.
Devamını oku