Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Saklambaç Oynamayı Öğrenen Yapay Zekadan Şaşırtıcı Stratejiler

Yapay zeka teknolojilerinin lider markası OpenAI, saklambaç oynamayı öğrenen yapay zekasını ve makine öğrenimi yeteneklerini sergiledi.

OpenAI, saklambaç oynamayı öğrenen yapay zeka teknolojilerine dair önemli notları paylaştı. Basit bir kurgu üzerine oturtulan oyunda yapay zeka oldukça ilginç sonuçlar verdi. OpenAI ekibi yapay zeka ajanlarına oldukça kolay bir görev şeması verdi. Buna göre arayıcılar, saklananları gördükleri her anda puan kazanacak, buna karşın saklananlar başarıyla gizlenmeleri karşılığında puan kazanacaklar. Ayrıca OpenAI ekibi, yapay zeka ajanlarının oyun alanında hareket ettirebilecekleri nesneler de yerleştirmişler.

Bu basit kurgu üzerinde 481 milyon saklambaç oyunu oynayan yapay zeka kendi stratejisini oluştururken bir yandan da karşı strateji geliştirmeyi başardı. İlk aşamalarda oyunun mantığını kavrayan yapay zeka, zamanla etraftaki objeleri kullanarak kendine saklanma alanları oluşturmaya başladı. Saklananların başarısı üzerine arayıcı yapay zeka farklı stratejilere yönelerek etraftaki objeleri kullanarak saklanma alanlarına farklı noktalardan yaklaşıp gizlenenleri yakalamayı başardı.

Bu sürecin ardından saklanan yapay zeka, arayıcı yapay zeka ajanlarının etraftaki objeleri kullanamaması için karşı strateji uygulayarak rampa ve kutu gibi objeleri kilitlemeye başlıyor.

Oldukça basit bir kurguya sahip olan saklambaç oyununda, oyunu kazanırlarsa puan elde edebilecekleri öğretilmesi dışında hiçbir bilgi verilmeyen yapay zeka, sadece bu bilgiden yola çıkarak oyun içi pek çok farklı strateji geliştirmesiyle şaşkınlık uyandırdı.

Araştırmacılar yapay zekanın bu öğrenme ve çözüm üretme kabiliyetiyle gerçek dünya problemlerine de çözüm üretebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Vox.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Burger King, Çocuk Menüsünden Plastik Oyuncakları Kaldırıyor

Sonraki haber

Çalışanların %30’u Yapay Zeka Patronlara Olumlu Bakıyor

İlginizi çekebilir

Gökhan Say, Startup’ların Dünya Pazarlarına Hazırlanmalarına Hem Yatırımcı Hem Danışman Olarak Destek Verecek

Kondukto, Cybercyte, Diffusion Capital Partners’da yatırımcı, CyberWise’da ise Danışma Kurulu üyesi olarak yeni rollere soyunan Gökhan Say, Türkiye’nin, dünyanın en önemli Güvenlik Yazılımı ve Danışmanlığı ihracatçıları arasına girmesi ve özellikle de Amerika pazarıyla bir köprü oluşturarak startup’lara bu yolda yardımcı olmak için çalışacağını açıkladı.
Devamını oku