Salesforce Tableau’yu Satın Aldı, Peki Şimdi Ne Olacak?

Önce Google’ın Looker atağı, ardından Salesforce’un 15,7 milyar dolarlık hamlesiyle Tableau’yu satın alması, veri analizinin dijital dönüşüm sürecinde ne kadar kritik bir rol üstlendiğini kanıtlıyor.

Dijital dönüşümün etkisiyle şirket ve kurumlar çok kıymetli bir ham maddeye sahip oldu: büyük veri. Ancak tıpkı petrolün işlenmesi gerektiği gibi, büyük veriyi anlamak için doğru bir analize ihtiyaç duyuluyor. Anlaşılmayan bilginin değerini yitirdiğini bilen dünyanın en iyi CRM yazılım şirketlerinden Salesforce, lider analitik platformu Tableau ile güçlerini birleştirerek iş analitiği ve iş zekasının önemini gözler önüne serdi. Bir tarafta müşterileri daha iyi anlamayı mümkün kılan Salesforce, öte yanda verinin iş odaklı olarak görselleşmesini sağlayan interaktif yazılım Tableau. Bu birleşme başarılı iş zekası geliştirmede veri analizinin başrol oyuncusu olduğunu kanıtlar nitelikte.

Verinin üssel olarak artığı bu dönemde, veri analizi, hızla gelişen teknoloji ve evirilen iş kolları göz önüne alındığında doğru kararlar almayı sağlayan bir güç.  Eğer bir şirket elinde bulundurduğu veriyi hızlı biçimde anlamlandıramıyorsa, rekabet yarışında oyun dışı kalmış demektir. Uzun yıllardır alanında lider konumda olan Salesforce, Ar-Ge faaliyetleri ve yatırımlarında veri analizini merkezine alarak yol kat ediyor. Tableau’nun satın alınışını aslında yatırım zincirinin bir halkası olarak görmek gerek. Salesforce geçtiğimiz yıl farklı girişim uygulamalarını bir araya getirerek veri paylaşımını mümkün kılan Mulesoft’u 6,5 milyar dolara bünyesine katmıştı. Ardından 4 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiği Einstein isimli yapay zeka çözümü ile  veriden faydalanarak müşteriyi aramak için en doğru zamanı belirleyen bir çalışmaya imza atmıştı. BeyondCore ve MetaMind gibi teknolojileri de yapay zeka Einstein’ın altyapısını geliştirmek için bünyesine katan firma, işletmeler için en akıllı ve eksiksiz analitik çözüm olmak için nihai olarak Tableau’yu satın aldı.

Netflix’in başarısında Tableau’nun rolü

Salesforce’un Tableau hamlesi, müşterilerine tek bir noktadan uçtan uca analiz imkanı sağlamak adına gerçekleşti. Böylelikle müşteriler verilerini bir başka bulut sisteme taşımak zorunda kalmayacaklar. CRM devi bu hedefinde başarılı olursa, sektörün büyük oyuncuları Amazon ve Microsoft’a önemli bir rakip haline gelecek.

Yaşanan gelişmeyi daha iyi anlayabilmek adına Tableau’yu yakın mercek altına almakta fayda var. Bunun için ise Salesforce ve Tableau’nun ortak müşterilerinden olan, küresel bir markaya dönüşmüş Netflix’in başarısını incelemek gerek. Dünya genelinde yaklaşık 150 milyon kullanıcıya ulaşan Netflix, platforma özel içerik yatırımlarıyla film ve dizi tutkunları için cazip bir servise dönüştü. Başarının diğer aktörü Tableau,ise milyonlarca kullanıcıdan gelen büyük veriyi görselleştirerek, Netflix’in iş zekası kazanmasına fayda sağladı ve doğru kullanıcıya doğru içeriğin gösterilmesine katkıda bulundu. Tabeau’nun Netlix başarı hikayesini geçen seneki Tabeau Konferansı’nda sunmuştu.

İş analitiği ve iş zekası alanında pek çok uygulama faaliyet veriyor ancak Tableau ile veriyi keşfetmek, analiz etmek, sunmak ve paylaşmak pratik şekilde gerçekleştirilebiliyor. Havacılık & Savunma Sanayii’nden derneklere, eğitimden bankacılığa çeşitli iş alanlarında binlerce müşterisi bulunan Tableau, 6 yıldır dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner tarafından kendi alanının en iyisi olarak kabul görüyor.

Salesforce, Tableau’yu kendi çözümlerine entegre ederek iş kapsamını genişletmenin bir sonraki adımı olarak satış, pazarlama ve müşteri yönetimi alanlarında toplanan verilerden daha güçlü bilgiler edinmeyi amaçlıyor. Böylece firma müşteri ilişkileri yönetimi hizmetinde kalitesini arttırarak daha fazla müşteri çekecek ve işini büyütecek. Halihazırda Einstein Analitik isimli yapay zeka çözümüne sahip olan firma, Tableau teknolojisinden faydalanarak müşteri etkileşim düzeyini görselleştirerek büyük ölçüde iyileşmesine katkı sağlayabilir.

Çapraz satış için büyük bir potansiyel

Her iki markanın da oluşturduğu sinerji ile yeni müşterileri birbirine çekmesi muhtemel.  86 bini aşkın firma, Tableau’yu analitik için kullanıyor. Bu Salesforce için yeni iş imkanları anlamına geliyor. Tableau tarafından baktığımızda  da benzer bir tablo ile karşılaşıyoruz. Salesforce’un 150 bini aşkın müşterisi  verinin görselleşmesini mümkün kılan Tableau’un çözümlerinden faydalanabilecek.

Salesforce, Tableau’yu bünyesine katarak işletmelerin tüm iş süreçleri boyunca verilere bağlı kalmalarını sağlayarak, daha akıllı kararlar almasına yardımcı olacak. Bu birleşmeyle müşteri deneyimini hızlandıracak ve inovasyona katkı sağlayacak olan Salesforce, derin bilgiler edindiği firmaların dijital dönüşüm sürecini yönlendirmede büyük bir rol oynayacaktır.

Total
0
Shares
Önceki haber

Elon Musk’ın Neuralink Girişimi, Beyin İmplant Çalışmalarına Önümüzdeki Yıl Başlıyor

Sonraki haber

Instagram Beğenileri 6 Ülkede Daha Kaldırıldı

İlginizi çekebilir