Samsung, ABD Yaptırımları Kapsamında Huawei’ye Cep Telefonu Çipleri Sağlamayı Durduracak

ABD’nin Çin’le olan ticari savaşında Amerika müttefiki ülke şirketlerinden de yasaklama hamleleri geliyor.

UPI isimli web sitesi tarafından yapılan habere göre Güney Koreli teknoloji devi Samsung ve bellek üreticisi SK Hynix, Çinli şirketlere donanım satışlarını 15 Eylül tarihi itibariyle durdurmayı planlıyor.

ABD hükümeti tarafından onaylanan yasada ABD dışındaki şirketlerin ABD yapımı ekipman veya yazılım kullanılarak geliştirilen bileşenleri Huawei’ye satması yasaklıyor. Yürürlükteki yasak Huawei’nin mobil alandaki pek çok işini ciddi biçimde etkilemiş durumda.

Huawei’den Richard Yu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ticari yaptırımlar nedeniyle Mate 40’ın Huawei’nin son üst düzey Kirin işlemcisini kullanacağını belirtmişti. Yaşanacak yasak Samsung ve SK Hynix’i de etkileycek. Örneğin SK Hynix firmasının 2020 ilk yarısında elde ettiği 13,3 milyar dolarlık gelirin %40’ını Çin’le gerçekleştirdiği ihracat anlaşmalarından kazanmış durumda.

Huawei, Çin’in önde gelen çip geliştiricilerinden SMIC’den bileşen satın alarak yabancı çip tedarikçilerine olan bağımlılığını azalatmak istiyor. Ancak son haberler Huawei’yi bu alanda da sıkıntıya sokacak gibi görünüyor. Eylül ayı başında Savunma Bakanlığı, Huawei ile iş yapabilmesini önlemek için ABD Ticaret Bakanlığı’nın yasaklılar listesine çip üreticilerini de ekleyebileceğini duyurdu.

Şayet bahsedilen hamle gerçekleşirse, SMIC kara listeye alınacak ve Huawei’ye çip üretmesinin önüne geçilecek.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite