Samsung’tan 80.000 Kişiye İş İstihdamı Oluşturacak 360 Milyar Dolarlık Yatırım

Güney Koreli teknoloji devi iş istihdamını artırmak ve yükselen çip talebini karşılayabilmek için teknoloji alanındaki yatırımlarını %30 oranında artırmayı planlıyor.
People walk past the logo of Samsung Electronics at the company’s headquarters in Seoul on January 28, 2016. Slowing global demand for smartphones as well as memory chips dealt a blow to Samsung Electronics as it reported a 40 percent on-year drop in fourth-quarter net profit. AFP PHOTO / JUNG YEON-JE / AFP PHOTO / JUNG YEON-JE

Kore ekonomisinde büyük bir söz sahibi olan Samsung, yaptığı açıklamada 2026 yılına kadar özellikle çip ve  biyoteknoloji odaklı planlanan yatırımlarla 80 bin yeni iş istihdamı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Kore’nin en eski ve en zengin ailelerinden biri tarafından yönetilen Samsung, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı göreve başlarken yatırım vaatlerini yineledi. 10 Mayıs tarihinde 5 yıllık başkanlık görevi için iş başı yapan Başkan Yoon Suk Yeol, başta Samsung olmak üzere Koreli holdinglerin destekçisi olacaklarını ve şirketlerin, Kore’nin büyümesinde temel direklerden birine dönüşeceğini belirtti. 

Samsung Şirketler Topluluğu’nın bel kemiği olan Samsung Electronics, şirketin gemi inşaatı, sağlık ve finans gibi alanları kapsayan iş kollarının itici gücü rolünü üstleniyor. Dünyanın önde gelen akıllı telefon, ekran, bellek yonga ve tüketici cihazları üreticisi olan Samsung geçtiğimiz yıl yonga üretim sürecini derinlemesine araştırmak için 2030’a kadar 151 milyar dolarlık yatırımda bulunmuştu. Bu yatırımın önemli bir kısmı Nvidia Corp. ve Qualcomm Inc. gibi küresel isimler için çip üreten Intel Corp. ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ile rekabet etme çabasıyla hıza genişleyen yarı iletken bölümüne gidecek.

Yatırımın önemli bir kısmının yurt içinde kullanılması planlanıyor. Diğer yandan Samsung Electronics, 17 milyar dolarlık bir yatırımla ABD’nin Teksas eyaletinde gelişmiş bir çip tesisi kurmayı planlıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

“Hedef 1 milyondan fazla haneye TurkNet GigaFiber götürmek”

Sonraki haber

Simon-Kucher Partners Liderleri
Bölgenin En Büyük Finans Zirvesi’nde
Gelecek Projeksiyonlarını Paylaşacak

İlginizi çekebilir