Samsung’dan Yapay İnsan Projesi: NEON

Samsung CES 2020 etkinliğinde STAR Labs tarafından geliştirilen yapay zeka destekli insan projesi NEON’u tanıttı. NEON bu yıl içerisinde kullanıma açılacak.

CES 2020 yeni cihazların yanı sıra, birçok farklı teknolojinin de tanıtıldığı bir etkinlik olarak tüm hızıyla devam ediyor.Samsung Teknoloji ve İleri Araştırma Laboratuvarları (STAR Labs) tarafından geliştirilen NEON isimli proje, tanıtılan ilginç teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

NEON, gerçek bir insanın görüntüsüne ve davranışlarına sahip olan, duygu ve zeka yetenekleri göstermek kapasitesi bulunan bir sanal varlık olarak tanımlanıyor. STAR Labs CEO’su Pranav Mistry NEON’u “Yeni bir yaşam türü gibi” şeklinde tanımlıyor. “Gezegenimizde bulunan milyonlarca türün arasına yeni bir tane daha eklemeyi planlıyoruz. Arkadaşımız, iş ortağımız ve yol arkadaşımız olacaklar. Sürekli öğrenen, gelişen ve hatıra sahibi olabilme yeteneğine sahip olan varlıklar olacaklar.” 

Yapılan duyuruda NEON’un yapay zekaya sahip bir asistan olmadığına dikkat çekiliyor. “NEON’lar tıpkı bizim gibi olacaklar. Bağımsız ama sanal bir varlık olarak duygulara sahip ve tecrübelerden ders çıkarılabilecek varlıklar. Yapay zeka asistanlarının aksine NEON’lar her şeyi bilen, internet üzerinden hava durumunu öğrenip size favori şarkınızı çalan şeyler değiller.” 

Doğanın ritmik karmaşıklığından ilham alan, insanların nasıl göründüğü, davrandığı ve etkileşime girdiği konusunda kapsamlı bir eğitime sahip olan CORE R3 teknolojisi, NEON’un kaynağını oluşturuyor. Bu teknoloji sayesinde NEON milisaniyeleri bulan gecikme süresine sahip olacak ve gerçek zamanlı tepki verme kabiliyeti olacak. 

NEON’lar gerçek insanlara benzer görüntü ve seslere sahip olsa da, birebir insan görünümde olmayacaklar. Bunun en büyük sebebi ise yaratılabilecek taklitçiler ve bu sayede yayılabilecek sahte bilgiler olarak gösteriliyor. Ayrıca her NEON modelinin kendine has bir yapısı olacağı ve iki farklı modelin kesinlikle birbirine benzemeyeceği söyleniyor.

NEON’un bu yıl içerisinde beta sürümüne geçmesi bekleniyor. NEON ve ikinci bileşeni olan Spectra hakkında daha fazla bilgiyi, bu yıl içerisinde düzenlenmesi planlanan NEONWORLD 2020 isimli etkinlikte bulmak mümkün olacak. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite