San Francisco Yüz Tanıma Teknolojisini Yasakladı

Teknolojiye önderlik eden ve teknoloji dostu olarak tanınan şehir Amerika Birleşik Devletleri içinde devletin yüz tanıma teknolojisini yasaklayan ilk şehir oldu.

Şehrin gözetim karşıtı düzenlemelerinin bir parçası olarak 11 kişiden oluşan bilirkişi heyetiyle gerçekleşen oylama sonucunda 8 oy alan yasaklama kararı, devlet kurumlarında yüz tanıma teknolojilerinin kullanılmasını durduracak.

Polis departmanlarından müzik konserlerine, evlerden mağaza ve okullara kadar pek çok alanda aktif olarak kullanılan teknoloji canlı yayın, kayıtlı video veya çekilmiş fotoğraflardan elde edilen verilerle insanları tanımaya yarıyor.

San Francisco’da gelecek ay yürürlüğe girecek kanun 53 şehir departmanında bu teknolojinin kullanımını yasaklayacak. Yasak kapsamında San Francisco Polis Departmanı da yer alıyor. Ancak alınan karar federal yönetimin kontrolünde olan San Francisco Uluslararası Havaalanı ve San Francisco Limanı’nı gibi tesisleri kapsamıyor. Karar aynı zamanda iş yerlerinin ve hanelerin yüz tanıma veya gözetim teknolojilerini kullanmalarını engellemiyor. Ayrıca, polisin, olası bir ceza davasına yardımcı olması için kişinin güvenlik kameralarından çekilmiş görüntüleri kullanmasına da engel teşkil etmiyor.

Teknolojide yükselen bir trend olan yüz tanıma teknolojisinin yayılımı, doğruluk oranı ve teknolojiye katkı sağlayan yüz kayıtlarının nerden gelmiş olabileceğine dair endişeleri beraberinde getirdi.

Şehirde gözetleme daha zor hale gelebilir

San Francisco yönetiminin aldığı yeni karar, gözetim teknolojisi veya servisi kullanmak isteyen devlet kurumları için süreci daha zorlu hale getirmiş durumda. Bu teknolojileri kullanmak isteyen kurumlar öncelikle Müfettiş Kurulu aracılığıyla onay almak zorundalar. Onay sürecinde departmanların nasıl bir teknoloji kullanılacağı ve ne yönde fayda sağlayacağını ortaya koyması gerekirken, halihazırda bu teknolojiyi kullanan kurumların da benzer bir süreçle teknolojinin nasıl kullanıldığını açıklaması gerekecek.

Total
4
Shares
Önceki haber

Teknolojinin Yarını Nasıl Olacak?

Sonraki haber

Sesli Aramalara Olan Talep Hızla Artıyor

İlginizi çekebilir

Deprem Anında veya Sonrasında Kullanabileceğiniz En İyi Mobil Uygulamalar

Türkiye bir deprem bölgesi ve pek çok kişi bu doğal afetten epey korkuyor. Ayaklarınızın altındaki kayar plakalara bir göz atmak, korkularınızı belki hafifletebilir. Ne olduğunu tarihsel olarak bilmek ise gelecek için plan yapmanıza yardımcı olabilir ya da en azından yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu yüzden depremleri izlemek için en iyi uygulamaları sizler için listeledim…
Devamını oku