Ses Analizinden Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Geliştirilen bir yapay zeka, travma sonrası stres bozukluğu olanlar ses analiziyle tespit edilebiliyor ve bu noktada %89,1 oranında doğruluk sağlıyor.

Dünya genelinde %70’ten fazla yetişkin hayatının bir noktasında travmatik bir olaya maruz kalıyor ve  %12’lik kesimi travma sonrası stres bozukluğuyla mücadele etmek zorunda bırakıyor. TSSB ile mücadele eden hastalara tanı genellikle klinik görüşmeleri veya hastaların kendilerini bildirmeleriyle başlayan tıbbi araştırma süreci sonrasında konabiliyor. Her ne kadar TSSB tedavisi için ilerleme kaydedilmiş olsa da yavaş tanı süreci farklı tedavi yöntemlerinin gelişmesini de yavaşlatıyor.

New York Üniversitesi Psikiyatri Bölümü profesörlerinden Charles R. Marmar, konuşma yapısına göre bu hastalığa tanı konulabildiğini ve geliştirdikleri yapay zekanın bu konuda %89,1 doğruluk payıyla çalıştığını açıkladı. TSSB’nin tespiti için özel olarak tasarlanmış bu yapay zekâ, tanı sürecini hızlandıracak ve yeni tedavi yöntemlerinin önünü açacak bir başarıya imza atıyor.

Amerikan Ordusu Tıbbi Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nün de destek verdiği araştırma, hastaları belirgin şekilde kullandıkları durgun, metalik ses tonlarından tespit edebiliyor. Bu çalışma TSSB’nin arkasında yatan sebebi ortaya koymuyor ama yaşanan travmanın beyin devrelerini değiştirerek, kişinin sesini etkileyen duygu ve kas tonunu belirginleştiriyor.

Kaynak: https://neurosciencenews.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Kar Yağışından Elektrik Üreten Cihaz

Sonraki haber

Çin Otonom Araçlara Özel Karayolu Yapacak

İlginizi çekebilir

Türkiye’yi Uçuracak Şirketler Açıklandı

Türkiye’nin ve iş dünyasının her alandaki gelişiminde önemli katkıları olan bilişim teknolojilerini geliştiren ve çözüm sunan şirketlerin yer aldığı ‘İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Başarılı şirketler, farklı etkinlikleri de içerisinde barındıran Bilişim 500 Töreni’nde ödüllerini aldılar. Dijital ortamda gerçekleştirilen tören, girişimci – yatırımcı ilişkilerinin gelişimi açısından da önemli bir platform görevi gördü.
Devamını oku

Pazaryeri Hizmeti Veren Tek Medya Ajansı: Ingage

Türkiye’nin yurt dışında en büyük medya satın alma operasyonunu yürüten ajansı olarak Ingage; Amazon ve AliExpress başta olmak üzere yurt dışı pazaryerlerinde uzman bir ekiple hizmet veriyor.Markaların global e-ticaret platformlarında yer alması, öne çıkması ve rekabet edebilmesi için Ingage, Türkiye'nin bu anlamda servis veren en büyük hizmet sağlayıcısı konumuna geldi.
Devamını oku