Ses Analizinden Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Geliştirilen bir yapay zeka, travma sonrası stres bozukluğu olanlar ses analiziyle tespit edilebiliyor ve bu noktada %89,1 oranında doğruluk sağlıyor.

Dünya genelinde %70’ten fazla yetişkin hayatının bir noktasında travmatik bir olaya maruz kalıyor ve  %12’lik kesimi travma sonrası stres bozukluğuyla mücadele etmek zorunda bırakıyor. TSSB ile mücadele eden hastalara tanı genellikle klinik görüşmeleri veya hastaların kendilerini bildirmeleriyle başlayan tıbbi araştırma süreci sonrasında konabiliyor. Her ne kadar TSSB tedavisi için ilerleme kaydedilmiş olsa da yavaş tanı süreci farklı tedavi yöntemlerinin gelişmesini de yavaşlatıyor.

New York Üniversitesi Psikiyatri Bölümü profesörlerinden Charles R. Marmar, konuşma yapısına göre bu hastalığa tanı konulabildiğini ve geliştirdikleri yapay zekanın bu konuda %89,1 doğruluk payıyla çalıştığını açıkladı. TSSB’nin tespiti için özel olarak tasarlanmış bu yapay zekâ, tanı sürecini hızlandıracak ve yeni tedavi yöntemlerinin önünü açacak bir başarıya imza atıyor.

Amerikan Ordusu Tıbbi Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nün de destek verdiği araştırma, hastaları belirgin şekilde kullandıkları durgun, metalik ses tonlarından tespit edebiliyor. Bu çalışma TSSB’nin arkasında yatan sebebi ortaya koymuyor ama yaşanan travmanın beyin devrelerini değiştirerek, kişinin sesini etkileyen duygu ve kas tonunu belirginleştiriyor.

Kaynak: https://neurosciencenews.com

Total
17
Shares
Önceki haber

Kar Yağışından Elektrik Üreten Cihaz

Sonraki haber

Çin Otonom Araçlara Özel Karayolu Yapacak

İlginizi çekebilir

Hızlı ve Konforlu Saç Şekillendirme Ürünleriyle BaByliss Tüm Saç ve Tarzlar için İdeal

Üstün teknoloji ürünleriyle saç şekillendirme alanının lider markası BaByliss, kadınlara özel Su Dalgası Maşa, Buharlı Düzleştirici ve Saç Şekillendirici Fırça kategorisindeki ürünleriyle yüksek kalite ve kolay kullanımı bir arada sunuyor. Buhar veya ısı teknolojisinden yararlanan ürünler, her türlü saç tipinde kuaför kalitesindeki şekillendirme performansını sağlarken, kullanıcı dostu teknolojisiyle de öne çıkıyor.
Devamını oku

Siber Güvenliksiz Dijitalleşme Yatırı Kurumların Bütçesine Zarar Veriyor

Dünyanın 50 ülkesinde 18 bin çalışanıyla 40.000 kurumsal müşteriye dijital dönüşüm hizmeti sunan Micro Focus, kurumları dijitalleşme ve siber güvenlik konusunda uyarıyor. Micro Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, tehditlerin dijital olduğu yerde güvenliğin de dijital olması gerektiğini belirterek, şirketlerden sadece 3’te 1’inin yapay zeka ve otomasyon yatırımının yanında siber güvenliği de düşündüğünü söyledi. Kırca, siber güvenlik yatırımını gerçekleştirmeden yapay zeka ve otomasyon sistemine geçmenin şirketleri saldırıya daha açık hale getirdiğinin de altını çizdi. Banttan indirilemeyen bir otomobil için üreticilerin 10.000 Euro zarar ettiğini vurgulayan Kırca “Siber güvenliksiz yapay zeka ve otomasyon yatırımları bilançoya zarar olarak yazılıyor. Bu üç yatırımı birbirinden ayırmadan yapmak en iyi çözüm” dedi.
Devamını oku