Sesini Kaybeden Ünlü Aktörün Diyalogları Yapay Zeka Tarafından Okundu

Beyaz perdeyi kasıp kavuran Top Gun: Maverick filminde rol alan ve bir süre önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle sesini kaybeden aktör Val Kilmer’ın filmdeki diyalogları bir yapay zeka tarafından okundu.

1986 yılında seyirciyle buluşan ve fırtınalar estiren aksiyon drama filmi Top Gun’da Tom “Iceman” Kazansky rolüyle hafızalara kazınan Val Kilmer devam filmi Top Gun: Maverick ile ekranlara döndü. Fakat 2017 yılından bu yana mücadele ettiği gırtlak kanseri nedeniyle sesini kaybeden aktörün filmde nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olmuştu.

Val Kilmer’ın kızı Mercedes’in Page Six isimli mecraya verdiği röportajda film yapımcılarının, Kilmer’ın sesini geri getirmek için Sonantic firmasıyla gerçekleştirdiği iş birliğine dair detaylar gün yüzüne çıktı. Sonantic firmasının ilgi çekici teknolojisi sayesinde Val Kilmer’ın diyalogları, aktörün sesiyle bire bir örtüşecek tonlamalara sahip bir yapay zeka tarafından okunmuş. 

Sonantic firması ve Val Kilmer uzun süredir aktörün konuşma şekli ve ses tonunun dijital versiyonunu oluşturmak üzere yapay zeka eğitiminde birlikte çalıştılar. Ünlü aktör süreçle ilgili şunları belirtti:

“Konuştuğum zaman çevremdeki insanlar beni anlamakta zorluk çekiyordu. Ancak yaşadığım tüm sıkıntılara rağmen kendimi halen aynı hissediyorum. Aynı özgün ruha sahibim. Sesimi asla mümkün olduğunu hayal etmediğim bir şekilde ustaca restore eden Sonantic’teki tüm ekibe minnetarım. İnsan olarak, iletişim halinde olmak varlığımızın en temel yapı taşı ve gırtlak kanserinin etkisi nedeniyle anlaşılmakta yaşadığım zorluklar yorucuydu. Hikayemi, bana çok tanıdık ve doğal gelen bir sesle anlatabilmek çok özel bir hediye.”

Total
0
Shares
Önceki haber

Dünyanın Amonyakla Çalışan İlk Traktörü Görücüye Çıktı

Sonraki haber

Kaliforniya Tarihinin İlk Sürücüsüz Taksisi Hizmete Başladı

İlginizi çekebilir

Fiberin Önündeki Engeller Neden Kaldırılamıyor

Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden internete erişimde devrim yaşandı ancak sabit genişbant hizmeti sunmaya gelince ortada hazin bir tablo var. Telekom operatörleriyle belediyeler fiber altyapı çalışmaları konusunda birbirlerini suçlayarak zaman kaybederken, Türkiye sadece yüzde %17,5’in sabit genişbant internet hizmetinden yararlanabildiği bir ülke olmaktan öteye geçemedi.
Devamını oku