Sesinizden Nasıl Göründüğünüzü Tahmin Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Amerikalı bilim insanları şaşırtıcı bir başarıya imza attı. Geliştirilen yapay zeka, kişinin sesini kısa bir ses kaydıyla analiz ederek gerçek hayatta nasıl görünebileceklerini tahmin ediyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları günbegün gelişim gösteren yapay zeka teknolojilerine bir yenisini ekledi. Araştırmayı gerçekleştiren ekip derin ağ mimarisini kullanarak, YouTube videolarıyla eğittiği yapay zeka ile sesin sahibi insanların nasıl bir görünüme sahip olduklarını tahmin edebiliyor. Speech2Face isimli algoritmanın bu analiz sırasında sadece ses kullanıyor oluşu hayret verici olarak yorumlanıyor.

MIT’in geliştirdiği yapay zeka bu konudaki ilk çalışma değil. Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları geçtiğimiz yıl benzer bir teknolojiye ilişkin çalışmaları olduğunu Dünya Ekonomi Forumu ile paylaşmıştı.

MIT araştırmacıları, teknolojinin gizlilik ve ayrımcılıkla ilgili endişe verici soru işaretlerini de beraberinde getirdiğini kabul ederek, projenin GitHub sayfasında bu teknolojiyi kullanmak isteyenleri dikkatli olmaya çağırıyor:

“Tamamen akademik bir çalışma olmasına rağmen, yüze ait bilgilerin açığa çıkabilme potansiyelinden dolayı böyle bir yapay zekayı kullanmanın etikliği tartışma konusu. Teknolojinin kullanılmadan önce daha fazla araştırılması veya pratik kullanımı ile dikkatlice test edilmelidir.”

Yapay zekanın test edildiği ses kayıtlarına dayalı fiziksel görünüm sonuçlarında ünlü simaların ses ve görüntüleri arasındaki benzerlik dikkat çekiyor. Henüz başlangıç aşamasında olan bir teknoloji için Speech2Face’in başarılı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Kaynak: ScienceAlert

Total
22
Shares
Önceki haber

Bulut (Cloud) Teknolojisi ve Bilinmesi Gerekenler

Sonraki haber

Veri Merkezlerinde Güvenlik Teknolojileri

İlginizi çekebilir

2021 Yılında Siber Güvenlik Konusu Gündemde Olacak

Hitay Holding Grup şirketlerinden Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, 2021 yılında ön plana çıkacak 5 Siber Güvenlik konusunu anlattı. İnan, 2021’de deepfake, Blockchain, fidye yazılımı, oltalama ve DNS zehirlenmesi ile akıllı oyuncakların en büyük siber güvenlik konularının başında geleceğini ifade etti. İnan, evden çalışmanın süreceği 2021 yılında da yine kişisel veriler, e-posta güvenliği, online ticaret, oltalama gibi pek çok siber güvenlik tehdidinin artarak ve yeni yöntemler kullanılarak devam edeceğini de belirtti.
Devamını oku

Teleperformance “Dünyanın En İyi 25 İş yeri” listesinde yer aldı

Teleperformance, iş yeri kültürü konusunda küresel bir otorite olan Great Place to Work’ün Fortune ile birlikte gerçekleştirdiği “Dünyanın En İyi İş Yerleri 2021” listesine girmeyi başardı. Dünya çapında 19,8 milyon çalışanın sesini temsil eden listeye göre Teleperformance, çalışan deneyimi ve herkes için adil ve eşit iş yeri yaratmasıyla öne çıkıyor.
Devamını oku