Sesinizden Nasıl Göründüğünüzü Tahmin Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Amerikalı bilim insanları şaşırtıcı bir başarıya imza attı. Geliştirilen yapay zeka, kişinin sesini kısa bir ses kaydıyla analiz ederek gerçek hayatta nasıl görünebileceklerini tahmin ediyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları günbegün gelişim gösteren yapay zeka teknolojilerine bir yenisini ekledi. Araştırmayı gerçekleştiren ekip derin ağ mimarisini kullanarak, YouTube videolarıyla eğittiği yapay zeka ile sesin sahibi insanların nasıl bir görünüme sahip olduklarını tahmin edebiliyor. Speech2Face isimli algoritmanın bu analiz sırasında sadece ses kullanıyor oluşu hayret verici olarak yorumlanıyor.

MIT’in geliştirdiği yapay zeka bu konudaki ilk çalışma değil. Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları geçtiğimiz yıl benzer bir teknolojiye ilişkin çalışmaları olduğunu Dünya Ekonomi Forumu ile paylaşmıştı.

MIT araştırmacıları, teknolojinin gizlilik ve ayrımcılıkla ilgili endişe verici soru işaretlerini de beraberinde getirdiğini kabul ederek, projenin GitHub sayfasında bu teknolojiyi kullanmak isteyenleri dikkatli olmaya çağırıyor:

“Tamamen akademik bir çalışma olmasına rağmen, yüze ait bilgilerin açığa çıkabilme potansiyelinden dolayı böyle bir yapay zekayı kullanmanın etikliği tartışma konusu. Teknolojinin kullanılmadan önce daha fazla araştırılması veya pratik kullanımı ile dikkatlice test edilmelidir.”

Yapay zekanın test edildiği ses kayıtlarına dayalı fiziksel görünüm sonuçlarında ünlü simaların ses ve görüntüleri arasındaki benzerlik dikkat çekiyor. Henüz başlangıç aşamasında olan bir teknoloji için Speech2Face’in başarılı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Kaynak: ScienceAlert

Total
22
Shares
Önceki haber

Bulut (Cloud) Teknolojisi ve Bilinmesi Gerekenler

Sonraki haber

Veri Merkezlerinde Güvenlik Teknolojileri

İlginizi çekebilir

Kripto Parada Neler Oluyor?

Kripto para dünyasında gelişmeler hız kesmiyor. Birkaç gün içinde sektörde yine önemli gelişmeler yaşandı. Binance CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao, görevinden istifa etti. Zhao, sosyal medya açıklamasında “Hatalar yaptım ve şimdi sorumluluğu almalıyım. Bu Binance ve kendim için en iyisi” dedi. ABD Adalet Bakanlığı şirketin 4.3 milyar dolar ceza ödemesi gerektiğine hükmetti. Bu gelişmeler sonrasında Binance’ın yeni CEO’su Richard Teng oldu.
Devamını oku

Türkiye’nin İlk Perakende Medya Şirketi Mimeda, Adform ile Altyapı Ortaklığı Kurdu

Migros’un pazarlama alanında bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk perakende medya şirketi Mimeda, markaların doğru alanda ve doğru hedef kitle ile buluşturmak için çalışmalara başladı. Dijital medya reklam teknolojisi şirketi Adform ile iş birliğine giden Mimeda, Türkiye’nin premium yayıncılarıyla çalışmak için DSP- SSP alt yapısını kurdu.
Devamını oku