Seyir Esnasında Telefonuyla İlgilenenleri Saptayan Akıllı Kameralar Faaliyete Geçti

Yapay zeka destekli sisteme sahip kamera trafikte akıllı telefonu ile ilgilenenleri otomatik olarak tespit edip ceza kesiyor.

Sürüş esnasında akıllı telefonla ilgilenmek büyük tehlike arz ediyor. Pek çok sürücü bunun farkında olsa da akıllı telefonlar özellikle yoğun trafikte sürücülerin aklını çelmeyi başarıyor. Yurt dışında konuya ilişkin olarak verilen cezalar dahi kimi zaman bu alışkanlığın önüne geçemiyor. Ancak Avustralya’da faaliyete geçen akıllı kamera sistemi bu alışkanlığın değişmesini sağlayabilir.

7 gün 24 saat, iyi ve kötü hava şartlarında, aydınlık ve karanlıkta tam verimle çalışan akıllı kamera trafikte telefonuyla ilgilenen sürücüleri otomatik olarak tespit ediyor ve güvenlik güçlerini uyarıyor. 6 aydır test aşamasında olan akıllı kamera bugüne kadar 8,5 milyon sürücüyü taradı ve 100.000’den fazla sürücünün trafik kurallarına aykırı hareket ettiğini tespit etti. Tüm ülkede faaliyete alınacak olan akıllı kamera sisteminin 2023 yılına kadar 135 milyon sürücüyü taraması bekleniyor.

Kameralar trafikte telefonuyla ilgilenen sürücülere ilk 3 ay boyunca mesaj gönderecek ve “ellerini telefonundan çek” uyarısında bulunacak. Uyarı süreci sonrasında ise kurallara aykırı gelenler 230 dolar para cezasına çarptırılacak.

Teknolojiyi geliştiren Acusensus firması Hindistan ve Kanada ile iletişim halinde olduklarını ve bu ülkelerde de akıllı kamera sistemlerinin kullanılabileceğini açıkladı.

Kaynak: Newatlas.com

Total
14
Shares
Önceki haber

25 milyar Dolarla En Yüksek Halka Açılmaya İmza Atan Alibaba ile İlgili Notlar

Sonraki haber

Gövdesi Tamamen Ekrandan Oluşan Telefon!

İlginizi çekebilir

Sensormatic Finans Bölümü’ne Yeni Atama Kaan Sümer Sensormatic CFO’su Olarak Görev Yapacak

Türkiye’nin önde gelen elektronik güvenlik entegratörü Sensormatic’in finans bölümünde önemli bir atama gerçekleşti. Uzun yıllar boyunca finans, telekom ve teknoloji alanında faaliyet gösteren önemli şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışan Kaan Sümer, Mayıs 2021’de Sensormatic’in Mali İşler organizasyonunun lideri olarak CFO’luk görevine getirildi.
Devamını oku