Seyir Esnasında Telefonuyla İlgilenenleri Saptayan Akıllı Kameralar Faaliyete Geçti

Yapay zeka destekli sisteme sahip kamera trafikte akıllı telefonu ile ilgilenenleri otomatik olarak tespit edip ceza kesiyor.

Sürüş esnasında akıllı telefonla ilgilenmek büyük tehlike arz ediyor. Pek çok sürücü bunun farkında olsa da akıllı telefonlar özellikle yoğun trafikte sürücülerin aklını çelmeyi başarıyor. Yurt dışında konuya ilişkin olarak verilen cezalar dahi kimi zaman bu alışkanlığın önüne geçemiyor. Ancak Avustralya’da faaliyete geçen akıllı kamera sistemi bu alışkanlığın değişmesini sağlayabilir.

7 gün 24 saat, iyi ve kötü hava şartlarında, aydınlık ve karanlıkta tam verimle çalışan akıllı kamera trafikte telefonuyla ilgilenen sürücüleri otomatik olarak tespit ediyor ve güvenlik güçlerini uyarıyor. 6 aydır test aşamasında olan akıllı kamera bugüne kadar 8,5 milyon sürücüyü taradı ve 100.000’den fazla sürücünün trafik kurallarına aykırı hareket ettiğini tespit etti. Tüm ülkede faaliyete alınacak olan akıllı kamera sisteminin 2023 yılına kadar 135 milyon sürücüyü taraması bekleniyor.

Kameralar trafikte telefonuyla ilgilenen sürücülere ilk 3 ay boyunca mesaj gönderecek ve “ellerini telefonundan çek” uyarısında bulunacak. Uyarı süreci sonrasında ise kurallara aykırı gelenler 230 dolar para cezasına çarptırılacak.

Teknolojiyi geliştiren Acusensus firması Hindistan ve Kanada ile iletişim halinde olduklarını ve bu ülkelerde de akıllı kamera sistemlerinin kullanılabileceğini açıkladı.

Kaynak: Newatlas.com

Total
14
Shares
Önceki haber

25 milyar Dolarla En Yüksek Halka Açılmaya İmza Atan Alibaba ile İlgili Notlar

Sonraki haber

Gövdesi Tamamen Ekrandan Oluşan Telefon!

İlginizi çekebilir

Zoom, 2021 Mali Yılı Üçüncü Çeyrek Raporunu Açıkladı

- Üçüncü çeyrek toplam geliri önceki yılın aynı dönemine göre %367 büyüyerek 777,2 milyon dolar oldu - Takip eden 12 ay (TTM) gelirine 100 bin dolardan fazla katkı sağlayan müşteri sayısı önceki yılın aynı dönemine göre %136 arttı - 10’dan fazla çalışana sahip müşteri sayısı 433.700’e çıkarak, önceki yılın aynı dönemine göre %485 artış gösterdi
Devamını oku