Siber güvenlik uzmanları artan siber tehditler ve ezici iş yükleriyle karşı karşıya

Kuruluşlar, genişleyen saldırı yüzeylerini korumak ve istikrarı sürdürmenin yeni yollarını arıyor.
Security guards watching monitors in control room

Küresel siber güvenlik liderlerinden Trend Micro’nun yeni araştırması, işletmelere ve bireylere yönelik siber saldırı oranları arttıkça dijital altyapılar ve uzaktan çalışanlar üzerindeki risklerin daha da arttığını gösteriyor. 

Siber saldırganların saldırıları yoğunlaştırarak elde ettikleri gelirleri artırmak için büyük uğraş verdiklerini belirten Trend Micro Tehdit İstihbaratı Başkan Yardımcısı Jon Clay, “Dünya genelindeki istihbarat ağımızdan elde ettiğimiz kapsamlı bilgiler, siber saldırganların hedeflerini ne şekilde belirlediklerini ve ne gibi değişiklikler yaptıklarını belirlememize olanak tanıyor. Son araştırmamız Trend Micro tarafından tespit edilen saldırıların 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 artarak 94 milyarın üzerine çıktığını gösteriyor. Buna karşın hedefli saldırılar nedeniyle bazı alanlarda küçülmeler gözlemledik” dedi.

Raporda Türkiye ile ilgili bilgiler yer aldı

Trend Micro’nun 2021 yılına yönelik siber tehdit raporunda Türkiye ile ilgili önemli bilgiler yer aldı. Rapora göre 2021 yılında dünya genelinde yapılan fidye yazılımı saldırılarının yüzde 2,79’u Türkiye’deki işletmeleri hedefledi. Ülkemize yönelik tespit edilen ve önlenen e-posta tehdidi sayısı ise 509 milyonu aştı. 

Siber saldırganlar ödeme olasılığı daha yüksek olan sektörleri hedefliyor

Fidye yazılımı saldırıları gerçekleştiren siber saldırganlar, odaklarını ödeme yapma olasılığı daha yüksek olan kritik sektörlere ve işletmelere kaydırıyor. Çifte gasp ve şantaj taktikleri büyük ölçüde kâr elde etmelerine olanak tanıyor. Diğer taraftan fidye yazılımlarını siber saldırganlara hizmet olarak sunan teklifler, pazarın sınırlı teknik bilgiye sahip siber saldırganlara açılmasına yol açtı. Bu, suç tedarik zincirinin önemli bir parçası olan ilk erişim aracıları gibi uzmanlıkların artmasına neden oldu. 

Siber saldırganlar, bulut altyapısını ve uzaktaki çalışanları hedeflemede insan hatalarından yararlanma konusunda çok daha iyi hale geldiler. Trend Micro Cloud App Security (CAS) çözümü, 2020 yılında yaklaşık 16,7 milyon saldırı önlenirken engellenen kimlik avı girişimleri dönem içinde neredeyse iki katına çıkarak 2021 yılında 25,7 milyona yükseldi. Araştırma, evden çalışanların genellikle ofiste çalışanlara göre daha fazla risk altında olduklarını gösteriyor. Bu, kimlik avı saldırılarını evden ve uzaktan çalışanlar için daha büyük bir risk haline getiriyor.

Bulut ortamlarında yapılan yanlış yapılandırmalar işletmelerin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Amazon Elastic Block Store ve Microsoft Azure Virtual Machine gibi hizmetler, nispeten en yüksek yanlış yapılandırmanın yapıldığı hizmetler arasında yer aldı. Trend Micro, ayrıca Docker REST API’lerinin sık sık yanlış yapılandırıldığını ve bunların etkilenen sistemlerde kripto para madenciliğine yönelik zararlı yazılımlar kullanan TeamTNT gibi grupların saldırılarına maruz kaldığını tespit etti.

Araştırmaya göre iş e-postalarına yapılan saldırılarda (BEC) yüzde 11 oranında bir düşüş gözlemlendi. Trend Micro Cloud App Security çözümü saldırganların yazım tarzını asıl kullanıcının yazım tarzıyla karşılaştırarak BEC saldırı girişimlerinin büyük bölümünü önledi. Bu saldırılar, tüm BEC girişimlerinin 2020 yılında yüzde 23’ünü, 2021 yılında ise yüzde 47’sini oluşturdu.

2021 yılında rekor sayıda yeni güvenlik açığı tespit edildi. Trend Micro’nun araştırması, 2021 yılında yer altı pazarında satılan güvenlik açıklarının yüzde 22’sinin üç yıldan eski olduğunu gösteriyor. Siber saldırıların önlenmesi ve güvenlik konumunun güçlendirilmesi için yeni tehditlerin izlenmesinin yanı sıra eski güvenlik açıklarının kapatılması önemini koruyor.

* Trend Micro’nun 2021 yılına yönelik siber güvenlik raporu hakkında bilgi edinmek ve raporu indirmek için https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/navigating-new-frontiers-trend-micro-2021-annual-cybersecurity-reportadresini ziyaret edin.

Total
0
Shares
Önceki haber

YENİ NESİL DİJİTAL PAZARLAMA AJANSI INGAGE “TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞVERENLERİ” ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

Sonraki haber

E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile Kişiye Özel Marketing Dönemi

İlginizi çekebilir

İnsan Sağlığı ve Çevre İçin LPG Kullanımı Yaygınlaşmalı

Hayat kaybına neden olan kronik hastalıkların kapısı kirli hava soluyarak açılıyor. Covid-19 salgınında ise kirli hava soluyan hastalardaki ölüm oranı daha yüksek. Çevreye duyarlı yakıt türlerinin başında gelen LPG kullanımı, artan çevre bilinciyle yükselirken, 5 Haziran Dünya Çevre Günü için konuşan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü artan ekonomik tasarruf tedbirleri ve temiz bir dünyada yaşama arzusuyla beraber LPG kullanımının her geçen gün arttığını söyledi.
Devamını oku

Zoom, iPad Pro Güncellemesinin Yanı Sıra Artan Gizlilik ve Geliştirici Desteği Özelliklerini Duyurdu

Tümleşik iletişim platformu Zoom, geliştiriciler için yeni kaynaklar sunan, bulutta kaydedilen toplantılardan öne çıkan anları kaydeden ve iş akışını iyileştirmek için genişletilmiş yeni Zoom Phone entegrasyonları içeren yeni güncellemesini yayınladı. Bunun yanı sıra, yeni iPad Pro modelleri için güncellenen Zoom uygulaması indirilmeye sunuldu. Kullanıcıların içerikleri kimin görebildiği, kaydedebildiği ve paylaşabildiği yönünde bilgilendiren uygulama içi gizlilik bildirimleri ise genişletildi.
Devamını oku