Siber güvenlik uzmanları artan siber tehditler ve ezici iş yükleriyle karşı karşıya

Kuruluşlar, genişleyen saldırı yüzeylerini korumak ve istikrarı sürdürmenin yeni yollarını arıyor.
Security guards watching monitors in control room

Küresel siber güvenlik liderlerinden Trend Micro’nun yeni araştırması, işletmelere ve bireylere yönelik siber saldırı oranları arttıkça dijital altyapılar ve uzaktan çalışanlar üzerindeki risklerin daha da arttığını gösteriyor. 

Siber saldırganların saldırıları yoğunlaştırarak elde ettikleri gelirleri artırmak için büyük uğraş verdiklerini belirten Trend Micro Tehdit İstihbaratı Başkan Yardımcısı Jon Clay, “Dünya genelindeki istihbarat ağımızdan elde ettiğimiz kapsamlı bilgiler, siber saldırganların hedeflerini ne şekilde belirlediklerini ve ne gibi değişiklikler yaptıklarını belirlememize olanak tanıyor. Son araştırmamız Trend Micro tarafından tespit edilen saldırıların 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 artarak 94 milyarın üzerine çıktığını gösteriyor. Buna karşın hedefli saldırılar nedeniyle bazı alanlarda küçülmeler gözlemledik” dedi.

Raporda Türkiye ile ilgili bilgiler yer aldı

Trend Micro’nun 2021 yılına yönelik siber tehdit raporunda Türkiye ile ilgili önemli bilgiler yer aldı. Rapora göre 2021 yılında dünya genelinde yapılan fidye yazılımı saldırılarının yüzde 2,79’u Türkiye’deki işletmeleri hedefledi. Ülkemize yönelik tespit edilen ve önlenen e-posta tehdidi sayısı ise 509 milyonu aştı. 

Siber saldırganlar ödeme olasılığı daha yüksek olan sektörleri hedefliyor

Fidye yazılımı saldırıları gerçekleştiren siber saldırganlar, odaklarını ödeme yapma olasılığı daha yüksek olan kritik sektörlere ve işletmelere kaydırıyor. Çifte gasp ve şantaj taktikleri büyük ölçüde kâr elde etmelerine olanak tanıyor. Diğer taraftan fidye yazılımlarını siber saldırganlara hizmet olarak sunan teklifler, pazarın sınırlı teknik bilgiye sahip siber saldırganlara açılmasına yol açtı. Bu, suç tedarik zincirinin önemli bir parçası olan ilk erişim aracıları gibi uzmanlıkların artmasına neden oldu. 

Siber saldırganlar, bulut altyapısını ve uzaktaki çalışanları hedeflemede insan hatalarından yararlanma konusunda çok daha iyi hale geldiler. Trend Micro Cloud App Security (CAS) çözümü, 2020 yılında yaklaşık 16,7 milyon saldırı önlenirken engellenen kimlik avı girişimleri dönem içinde neredeyse iki katına çıkarak 2021 yılında 25,7 milyona yükseldi. Araştırma, evden çalışanların genellikle ofiste çalışanlara göre daha fazla risk altında olduklarını gösteriyor. Bu, kimlik avı saldırılarını evden ve uzaktan çalışanlar için daha büyük bir risk haline getiriyor.

Bulut ortamlarında yapılan yanlış yapılandırmalar işletmelerin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Amazon Elastic Block Store ve Microsoft Azure Virtual Machine gibi hizmetler, nispeten en yüksek yanlış yapılandırmanın yapıldığı hizmetler arasında yer aldı. Trend Micro, ayrıca Docker REST API’lerinin sık sık yanlış yapılandırıldığını ve bunların etkilenen sistemlerde kripto para madenciliğine yönelik zararlı yazılımlar kullanan TeamTNT gibi grupların saldırılarına maruz kaldığını tespit etti.

Araştırmaya göre iş e-postalarına yapılan saldırılarda (BEC) yüzde 11 oranında bir düşüş gözlemlendi. Trend Micro Cloud App Security çözümü saldırganların yazım tarzını asıl kullanıcının yazım tarzıyla karşılaştırarak BEC saldırı girişimlerinin büyük bölümünü önledi. Bu saldırılar, tüm BEC girişimlerinin 2020 yılında yüzde 23’ünü, 2021 yılında ise yüzde 47’sini oluşturdu.

2021 yılında rekor sayıda yeni güvenlik açığı tespit edildi. Trend Micro’nun araştırması, 2021 yılında yer altı pazarında satılan güvenlik açıklarının yüzde 22’sinin üç yıldan eski olduğunu gösteriyor. Siber saldırıların önlenmesi ve güvenlik konumunun güçlendirilmesi için yeni tehditlerin izlenmesinin yanı sıra eski güvenlik açıklarının kapatılması önemini koruyor.

* Trend Micro’nun 2021 yılına yönelik siber güvenlik raporu hakkında bilgi edinmek ve raporu indirmek için https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/navigating-new-frontiers-trend-micro-2021-annual-cybersecurity-reportadresini ziyaret edin.

Total
0
Shares
Önceki haber

YENİ NESİL DİJİTAL PAZARLAMA AJANSI INGAGE “TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞVERENLERİ” ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

Sonraki haber

E-İhracat İçin Dijital Fabrika Mantığı ile Kişiye Özel Marketing Dönemi

İlginizi çekebilir

Micro Focus Türkiye’den Amerika’ya Üst Düzey Yönetici Ataması

Micro Focus International İş Stratejileri ve Pazara Gidiş Dönüşüm Direktörü Deniz Kırca, bölgede elde ettiği başarılarının bir sonucu olarak Micro Focus’da BT Operasyon Yönetimi Dönüşüm ve Strateji Liderliğine atandı. Yeni görevini Micro Focus’un ABD Texas Dallas’taki ofisinden yürütecek olan Kırca, Micro Focus global ekibinin kilit bir üyesi olarak pazara gidiş dönüşümünün yol haritasını oluşturarak daha etkili bir organizasyona geçilmesini sağlayacak.
Devamını oku

Securitas Technology, daha güvenli eğitim için okulların yanında

Bir eğitim kurumunun ve o kurumda eğitim gören öğrencilerin, personelin, ziyaretçilerin güvenliğini tehdit eden riskleri azaltmak için kapsamlı bir yaklaşım gerekiyor. Securitas Technology Türkiye sunduğu entegre güvenlik çözümleriyle her düzeydeki eğitim kurumu için daha güvenli bir ortam yaratıyor ve okulların sadece nitelikli bir eğitime odaklanmalarına yardımcı oluyor.
Devamını oku

HUAWEI Matebook D16 Ön Satışa Sunuldu

HUAWEI MateBook D16 2024, 16 inçlik geniş ekran alanı, yüksek performanslı 13. Nesil Intel Core i5 işlemcisi ve 56 Wh pil ömrüyle artık daha hafif ve daha güçlü. İş ve eğitim yaşamı için tasarlanan yeni MateBook D16, performanstan ödün vermeyen kompakt yapısıyla öne çıkıyor
Devamını oku