Siber Saldırılarda Yeni Araç Popüler TV Dizileri

Siber suçlular zararlı yazılımları yaymak için popüler TV dizilerinin yeni bölümlerini kullanıyor. Peki saldırganların en çok ilgi gösterdiği diziler hangileri?

TV dizileri hemen herkesin ilgisini çeken, en popüler eğlence unsurlarından biri. Torrent, çevrim içi yayın ve diğer dijital dağıtım kanallarının yükselişiyle telif hakkı ihlalleri de sıkça yaşanır hale geldi. Birçok bölgede bu TV dizileri torrent siteleri ve yasa dışı yayın platformları gibi kanallardan izlenebiliyor. Yasal kaynaklardakilerin aksine, torrent sitelerinde ve başka bilgisayarlarda bulunan dosyalar, TV dizisi gibi görünmelerine rağmen aslında birer zararlı yazılım olabilir.

Yasal olmayan kaynaklardan indirilen TV dizilerinin zararlı yazılımlarla değiştirilmesinin ne kadar kolay olduğunu gören Kaspersky Lab araştırmacıları, 2018 ve 2017’yi kapsayan çalışmalarında bu tür dosyaları daha yakından inceledi. Her iki yılda da listenin başında Taht Oyunları yer aldı. 2018’de zararlı yazılım içeren içeriklerin %17’si (20.934 saldırı) bu dizinin adını taşırken, The Walking Dead ile 18.794 ve Arrow ile 12.163 saldırı düzenlendi.

Taht Oyunları, 2018’de yeni bölüm yayınlanmamasına rağmen bu alanda birinci oldu. Listedeki diğer diziler için ise büyük reklam kampanyaları düzenlenmişti.

Kaspersky Lab, TV programı gibi görünen zararlı yazılımların kurbanı olmamak için şunlara dikkat edilmesini öneriyor:

  • TV içerikleri üretip dağıtmasıyla bilinen yasal servisleri kullanın.
  • İndirilen dosyaların uzantılarına dikkat edin. TV dizilerini güvenilir ve yasal olduğunu düşündüğünüz kaynaklardan indirseniz bile dosyanın uzantısının .avi, .mkv, .mp4 veya benzeri olduğuna, kesinlikle .exe olmamasına dikkat edin.
  • Web sitelerinin gerçek olup olmadığına daha fazla dikkat edin. TV dizilerini izlemeye izin veren fakat yasal olduğuna emin olmadığınız ve ‘https’ ile başlamayan web sitelerini ziyaret etmeyin. Dosya indirmeye başlamadan önce web sitesinin gerçek olup olmadığını, URL’nin biçimine veya şirket adının yazılışına bakarak kontrol edin.
  • Yeni bölümü erken izleme şansı vereceğini söyleyen şüpheli bağlantılara tıklamayın. Dizilerin takvimini kontrol edin.
  • Birçok farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir güvenlik çözümleri kullanın.
Total
1
Shares
Önceki haber

Buzdolabınız Mutfak İhtiyaçlarını Sizin için Listeleyecek

Sonraki haber

Netaş’ın İletişim Platformu Talki’ye TESİD’den Ödül

İlginizi çekebilir