Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Siber Saldırıların Şirketlere Faturası 45 Milyar Doları Aştı

Sadece 2018 yılında 2 milyonu aşkın siber saldırı yaşandı. Saldırıların sayısı bir önceki yıla oranla azalmış olsa da finansal hasar önemli ölçüde arttı.

İnternet Topluluğu Çevrimiçi Güven Kurumu (OTA) tarafından 2018 yılına ait Siber Olaylar ve İhlaller Raporu yayınlandı. Rapora göre 2018 yılında kayıtlı siber saldırıların sayısı azalsa da 2 milyondan fazla siber olay meydana gelmiş durumda. Bu saldırıların sonucunda ise 45 milyar doları aşan bir kayıp verilmiş.

Finansal zarara uğratan saldırılar arasında ransomware (fidye yazılımı) saldırıları %60 artış gösterirken, iş e-postalarına saldırı (BEC) iki katına çıkmış. Bir diğer popüler saldırı ise bir önceki yıla oranla 3 katı artan cryptojacking (etkilediği cihazda gizlice kripto para kazanmasını sağlayan bir faaliyet) olmuş.

Rapor sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan sözcü Jeff Wilbur, siber atakların sayısında azalma olmasının sevindirici gibi gözüktüğünü söylese de siber saldırıların verdiği hasarın korkunç seviyelere geldiğinin altını çiziyor. Wilbur’a göre siber saldırıların finansal etkisi önemli ölçüde artarken, bilgisayar korsanları saldırılarından kar elde etme konusunda daha yetenekli hale gelmiş durumda.

Hem rapor hem de Wilbur’un açıklamalarına bakılırsa siber suçlular saldırılarını daha kazançlı noktalara odaklamış. Bu sebeple daha az ama çok daha yükse finansal hasara yol açan saldırılar yaşanıyor. OTA’ya göre 2018 yılında yaşanan siber saldırıların %95’i siber güvenliği sağlamada basit yaklaşımlarla engellemek mümkünmüş.

Kaynak: TechRepublic

Total
1
Shares
Önceki haber

Windows 10 mu macOS mu? En İyi İşletim Sistemi Hangisi?

Sonraki haber

IBM’den Bulut Bilişime 34 Milyar Dolarlık Yatırım

İlginizi çekebilir

İnsan Beyni Hack’lenebilir!

Innovera Kurucu Ortağı Burak Dayıoğlu, insan beyniyle bilgisayarı birbirine bağlayan ve tek potada birleştiren çip teknolojisinin bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük siber güvenlik risklerini doğuracağını söyledi. Dayıoğlu, beyin-bilgisayar arayüzlerinin insanların becerilerini veya anılarını silmek veya bozmak için de ele geçirilebileceği konusunda tüm dünyayı uyardı ve “Bu arayüzlerin kullanıcının beynini değiştirme potansiyeli var. Bilgisayar hack’leme, yazılım hack’leme, otomobil hack’leme, tıbbi cihaz hack’leme derken sıranın beynimize geliyor olması siber güvenlik endüstrisi çalışanları olarak tüylerimizi ürpertiyor” diyor.
Devamını oku