Siber Saldırıların Şirketlere Faturası 45 Milyar Doları Aştı

Sadece 2018 yılında 2 milyonu aşkın siber saldırı yaşandı. Saldırıların sayısı bir önceki yıla oranla azalmış olsa da finansal hasar önemli ölçüde arttı.

İnternet Topluluğu Çevrimiçi Güven Kurumu (OTA) tarafından 2018 yılına ait Siber Olaylar ve İhlaller Raporu yayınlandı. Rapora göre 2018 yılında kayıtlı siber saldırıların sayısı azalsa da 2 milyondan fazla siber olay meydana gelmiş durumda. Bu saldırıların sonucunda ise 45 milyar doları aşan bir kayıp verilmiş.

Finansal zarara uğratan saldırılar arasında ransomware (fidye yazılımı) saldırıları %60 artış gösterirken, iş e-postalarına saldırı (BEC) iki katına çıkmış. Bir diğer popüler saldırı ise bir önceki yıla oranla 3 katı artan cryptojacking (etkilediği cihazda gizlice kripto para kazanmasını sağlayan bir faaliyet) olmuş.

Rapor sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan sözcü Jeff Wilbur, siber atakların sayısında azalma olmasının sevindirici gibi gözüktüğünü söylese de siber saldırıların verdiği hasarın korkunç seviyelere geldiğinin altını çiziyor. Wilbur’a göre siber saldırıların finansal etkisi önemli ölçüde artarken, bilgisayar korsanları saldırılarından kar elde etme konusunda daha yetenekli hale gelmiş durumda.

Hem rapor hem de Wilbur’un açıklamalarına bakılırsa siber suçlular saldırılarını daha kazançlı noktalara odaklamış. Bu sebeple daha az ama çok daha yükse finansal hasara yol açan saldırılar yaşanıyor. OTA’ya göre 2018 yılında yaşanan siber saldırıların %95’i siber güvenliği sağlamada basit yaklaşımlarla engellemek mümkünmüş.

Kaynak: TechRepublic

Total
11
Shares
Önceki haber

Windows 10 mu macOS mu? En İyi İşletim Sistemi Hangisi?

Sonraki haber

IBM’den Bulut Bilişime 34 Milyar Dolarlık Yatırım

İlginizi çekebilir

WhatsApp Gibi Veri Paylaşımındaki Sorunun Çözümü Blockchain’i Kullanmaktan Geçiyor

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, WhatsApp’ın Türkiye’deki kullanıcıları için ‘İmzala yoksa 8 Şubat’ta hizmet vermeyi keserim’ tehdidiyle sunduğu sözleşme dayatmasını ve geri adım atmasını ele alarak, tartışmanın yeni olmadığını fakat sosyal medyanın sonuç alma gücünün ortaya çıktığını söyledi. İnan, WhatsApp ile yaşanan ‘Verileri paylaşma’ sorunu konusundaki nihai çözümünün Blockchain sistemli güvenlik kullanmaktan geçtiğini belirtti. Hitay Holidng kuruluşu DORinsight araştırmasına göre ise, Türkiye’deki her 4 kullanıcıdan biri verilerinin izlenmesinden endişe ederken, WhatsApp’tan ayrılan 10 kişiden 7’sinin tercihi Telegram oldu.
Devamını oku