Baltimore Hükümet Bilgisayarları Fidye Yazılımlarıyla Rehin Alındı!

Siber saldırı sonucu Baltimore’da yaşayan insanlar su faturalarını ve park cezalarını 2 haftadır ödeyemiyor. Şehirdeki emlak pazarı da resmi belgelere ulaşılamadığı için darbe almış durumda.

Amerika’nın Maryland eyaletine bağlı Baltimore şehrinde 7 Mayıs tarihinde gerçekleşen siber saldırı sonucunda hükümete bağlı 10.000 bilgisayarın kontrolü siber suçluların eline geçti. Fidye yazılımı olarak bilinen saldırı sonrasında hacker’lar yetkililerden 100.000 dolar değerinde bitcoin fidye talep etti. Aksi halde bilgisayarların kontrolü hükümet yetkililerine devredilmeyecek.

Baltimore, geçtiğimiz iki yıllık süreçte diğer şehirlerde de benzeri yaşanmış bu saldırı karşısında fidye ödemeyi reddediyor. Bu yüzden iki haftadır devlet çalışanları e-posta hesaplarına ulaşamıyor ve şehir vatandaşları gerekli web servis hizmetlerine erişim sağlayamadığı için faturalarını, vergilerini ve park cezalarını ödeyemiyor. Bu geride bıraktığımız 15 aylık dönemde Baltimore şehrinin karşılaştığı ikinci siber saldırı. Geçen sene yaşanan bir başka atak sonucunda şehrin acil yardım hattı 911 bir gün boyunca kapalı kalmıştı.

Siber suçlular bıraktığı not ile 4 gün içinde ödeme yapılmazsa saldırının daha geniş alana yayılacağı, 10 gün içinde ödenmezse sistemlerde yer alan bilgilerin sonsuza kadar silineceği tehdidinde bulundu. Hacker’ların şehir yetkililerine verdiği her iki mühletin de süresi dolmuş durumda.

Saldırıdan zarar gören bir başka alansa Baltimore emlak pazarı. Zira devlet memurları mülk ve arazi satışının tamamlanmasını sağlayacak sisteme erişim sağlayamıyor.

Bir aydan az süredir görevi başında olan Baltimore Belediye Başkanı Jack Young, Cuma günü gerçekleştirdiği açıklamada, endüstrinin önde gelen siber güvenlik uzmanlarıyla 7 / 24 çalıştıklarını ve soruşturmaya FBI’ın da dahil olduğunu dile getirdi. Baltimore Şehir Heyeti Başkanı ise özel bir komite kurarak araştırmayı derinleştireceklerini, bu tarz saldırıların yinelenmemesi için gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı.

Kaynak: https://www.vox.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Apsiyon “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” arasında!

Sonraki haber

Ford, İki Bacaklı Robotları ve Otonom Araçlarıyla Taşımacılıkta Devrime Hazırlanıyor

İlginizi çekebilir