Şirket Verilerini Silen Öfkeli Bilgi İşlem Uzmanına 7 Yıl Hapis Cezası

Çinli emlak komisyon devi Lianjia’da görev almış eski veritabanı yöneticisi şefi Han Bing, şirketin veri tabanındaki kritik verileri bilinçli olarak silmesi nedeniyle 7 yıl ceza aldı.

Özellikle pandemi döneminde büyük bir ivme kazanan dijital dönüşümle birlikte iş yönetiminde kritik bir görev üstlenen teknoloji aynı zamanda bir zaafa dönüşebiliyor. Çin’de 2018 yılında meydana gelen olayda iddiaya göre Han Bing isimli veri tabanlı şefi, yönetici ayrıcalıklarından yararlanarak şirketin veri tabanına erişim sağladı. Burada yer alan iki farklı veri tabanı ve 2 farklı uygulamada yer alan şirket verilerini sildi. 

Yaşanan veri kaybı nedeniyle şirketin iş yapış ve geliştirme süreci neredeyse durma noktasına gelirken, on binlerce çalışan aylarca maaş almadan işlerine devam etmek zorunda kaldı. Kaybedilen verinin geri getirilebilmesi için ise şirket 30 bin dolarlık bir bedel ödedi. Öte yandan Lianjia’nın binlerce ofis işlettiği, 120 binden komisyoncunun bu platformda çalıştığı, 51 yan kuruluşu olduğu ve piyasa değerinin 6 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, firmanın iş kesintisinden doğan dolaylı zararın çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Çalışanlar arasında soruşturma

Pekin, Haidian Bölgesi Halk Savcılığı makemesi tarafından yayınlanan belgelere göre, H. Bing, veri silme olayındaki 5 şüpheliden birisiydi. Bing, şirketin araştırması için kişisel laptop’una ait şifreyi vermeyi reddedindce tüm şüpheler kendisinde toplandı. 

Nihayetinde teknisyenler tarafından yapılan araştırmada sisteme giriş yapan IP ve MAC adreslerini, WiFi bağlantı zamanlarını ve bu adreslerle kesişme noktalarının izini sürdü. Bing’in veri tabanına girdiği ve burada verileri silecek komutları uyguladığı tespit edildi.

Benzer bir çalışan saldırısı da 2021 yılında New York’ta yaşanmış, kovulan bir bilişim uzmanı 40 dakika süren saldırı boyunca şirketin veri tabanınından 22GB boyutunda kıymetli belge silmişti.

Total
0
Shares
Önceki haber

Redington Türkiye Okta ile her türlü kimliği güvenlik altına alıyor

Sonraki haber

Sestek, yapay zeka temelli ürünlerini yeni otomasyon platformu Knovvu çatısı altında toplama kararı aldı

İlginizi çekebilir

Zyxel ile Çocuklar Daha Güvenli Bir İnternet Deneyimi Yaşayacak

Uzaktan eğitim veren okullar yarı yıl tatiline girmeye hazırlanıyor. Artık derslerini dijital araçlarla takip eden çocukları tatil süresince ekranlardan uzak tutmak, eskisinden çok daha zor olacak. Neyse ki, Zyxel’in güvenli dijital deneyimler sunan gelişmiş teknolojileri ve ebeveynler için hazırladığı ipuçlarıyla güvenlik konusu sorun olmaktan çıkacak.
Devamını oku