Şirketler Uzaktan Çalışmayı Kalıcı Kılıyor

Türkiye’de uzaktan çalışma PepsiCo, Mynet, Koç Holding ve Akbank ile yaygınlaşırken, şu anda pek çok irili ufaklı şirket bu sisteme geçiş yaptı. İleride daha da artması beklenen uzaktan çalışmanın eksi ve artılarını ise Teknotorite araştırdı.

Covid-19 nedeniyle tüm dünyada yaklaşık 1 yıldır uzaktan çalışma popüler hale gelirken, birçok şirket de uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirdiğini duyurdu. Bunun ilk adımını Google attı, şirket adım adım uzun dönüş tarihleri vererek, uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirdi. ABD’li devin attığı bu adımın ardından Türkiye’de de şu anda geçici şekilde uzaktan çalışan şirketler, birer birer bunu kalıcı olarak değerlendirmeye başladı. İlk olarak PepsiCo Türkiye, tüm ofis çalışanlarının uzaktan işlerini sürdüreceğini belirtti. Ardından Türkiye’nin yaklaşık 40 bin çalışanı bulunan dev kuruluşu Koç Holding, uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirdiğini duyurdu. Ardından Türkiye’nin en büyük özel bankalarından Akbank da uzaktan çalışmaya geçtiğini ilan etti. Mynet de aynı çalışma şekline geçti. Ekonomi kulislerindeki bilgilere göre, kısa süre içinde birçok dev holding ve kuruluş da uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirecek.

Bilgisayar Talebi Patladı

Peki, uzaktan çalışmak hem şirket kültürü, hem çalışanlar, hem de teknoloji için ne anlam ifade ediyor? Evde kal ve çalış döneminden en çok etkilenen, hiç kuşkusuz ki teknoloji ürünleri imal eden şirketler oldu. Özellikle uzaktan çalışmanın en önemli aracı olan bilgisayara talep patladı.  İncehesap.com verilerine göre; geçtiğimiz dönemde hazır bilgisayar sistemleri ve kulaklık satışlarında 2.9 kata varan artışlar yaşanırken, dizüstü bilgisayar satışlarında 2 kat, mouse satışlarında ise yüzde 70 oranında artış yaşandı.  Hazır sistem sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısı 6.5 kat, webcam sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısı ise 4.5 kat arttı. İlgi gösterilen diğer kategoriler ise dizüstü bilgisayar, kulaklık, klavye ve projeksiyon cihazı oldu. Bu kategorilere ait sayfaları ziyaret eden kullanıcıların sayısı yüzde 70 oranında arttı. Dizüstü bilgisayar soğutucu sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısı 3.1 kat, yazıcı sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısı 2,5 kat, mouse sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısı ise yüzde 80 oranında artış gösterdi. İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen; “Uzaktan çalışma modelinin 2021’de de devam edeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde talebe bağlı olarak dizüstü bilgisayar ve hazır sistem bilgisayar gibi ürünlere olan talep artmaya devem edecektir.  Uzaktan eğitim de eğitim sisteminin bir parçası olmaya devam edecek ve buna bağlı olan teknolojilere yönelik de talep sürecektir” dedi. 

Mesai Kavramı Kalmadı

Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, çalışanlara iş saatleri dışında ulaşılamamasına yönelik “İrtibatı kesme hakkı” ile ilgili hazırlanan rapor kabul edildi. Raporda evden çalışanların mesai bitmesinin ardından iletişim kanallarını kapatamadıkları, uzun çalışma saatlerinin ve çalışan üzerindeki artan taleplerin kaygı, depresyon, tükenmişlik gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı belirtildi. Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, evden çalışma sürecini araştırdı. Araştırmaya göre, evden çalışmak çalışanları mutlu etmiyor. Özellikle Y kuşağının kullandığı uygulama 24 Saatte İş’in, online yapılan anketine katılan kullanıcıların yüzde 61’i evde çalışıyor olmaktan dolayı mutlu olmadığını belirtti. Yüzde 39’u bu durumdan mutlu olduğunu söylerken yüzde 79’u ise mesai diye bir kavramın kalmadığını ifade etti. Ankete katılanların yüzde 65’i evden çalışırken işe odaklanmada sorun yaşadığını söylerken, yüzde 35’i sessiz bir ortamın olmamasından yakındı.

CEO’lar Uzaktan Yönetmeye Hazır

Öte yandan IBM İş Değerleri Enstitüsü (IBV) tarafından yapılan ‘Temellerinizi Bulun’ adlı araştırmaya göre birçok CEO için herhangi bir yerden çalışanları yönetmek, gelecek dönemin en önemli konu başlıklarından biri olacak. Araştırmaya katılan salgın döneminde iyi performans gösteren kuruluşlardan, gelir artışı bakımından ilk yüzde 20 içinde olanlar; COVID-19 salgını sonrasında şirketlerini başarı için konumlandırırken yeteneğe, teknolojiye ve ortaklıklara öncelik vereceğini belirtiyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 50 ülkedeki 26 sektörden 3 bin CEO’ya uygulanan anket, Oxford Economics ile iş birliği içinde gerçekleştirildi. Çalışma IBM’in yaklaşık 20 yıldır her yıl gerçekleştirilen CEO anketlerinin sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Ankete katılan iyi performans gösteren şirketlerin CEO’larının yüzde 77’si, kısa vadede kârlılığı etkileyecek olsa bile çalışanların refahına öncelik vermeyi planladığını bildirdi. Düşük performans gösteren şirketlerde ise bu oran yüzde 39 oldu.

Oltalama Yöntemlerine Dikkat

Trend Micro Görüş Teknik Lider Burçin Olgaç da, evden çalışanları siber saldırılar karşısında uyardı. Olgaç, siber risklerin arttığına işaret ederek, şunları söyledi “COVID-19 salgınıyla birlikte birçok şirket uzaktan çalışma modeline yöneldi. Bazı kuruluşların altyapıları bu geçişe hazırken bazılarının altyapısı bu geçişe hazır değildi. Bu nedenle hızlı bir değişim yaşandı. Ancak birçok kuruluş çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını göz önünde bulundurarak yeterli düzeyde test yapmadan bu geçişi yapmak durumunda kaldı. Eskiden uzaktan ulaşılamayan veriler ve sistemler de artık erişilebilir hale geldi. Bu durum beraberinde güvenlik endişelerini de getirdi. Bu süreçte mobil cihaz güvenliği, ağ güvenliği, hibrit bulut güvenliği, e-posta ve uç nokta güvenlik çözümleri büyük önem kazandı. Kuruluşların altyapılarında gerekli önlemleri almaları ve çalışanların akıllı telefonları ve bilgisayarlarında VPN ve güncel antivirüs yazılımı bulunduğundan emin olmaları gerekiyor. Bu noktada bulut ve sanal masaüstü altyapı (VDI) çözümleri öne çıkıyor. Kuruluşların konteyner güvenliği, sunucu güvenliği ve veri merkezi güvenliğini kapsayan hibrit bulut güvenlik çözümlerine yönelmeleri gerekiyor. Son kullanıcı tarafında ise pandemi süreci ile birlikte hem Türkiye’de hem de dünyada oltalama ve fidye yazılımı saldırıları önemli ölçüde artmış durumda. Koronavirüs hakkında bilgilendirme içeriği barındıran bu maillerin içeriğine tıklandığında veya dosya indirildiğinde cihazın enfekte olmasına neden oluyor. Burada kullanıcı tarafından atılabilecek yanlış bir adım kuruluşların tüm verilerine zarar verebilir. Bu durumların önüne geçmek için kimlik avı e-postası ve kötü amaçlı yazılım bulmak için kanıtlanmış güvenlik yöntemlerinin kullanılması gerekir. E-posta oltalama saldırıları gibi şirket verilerini riske atacak konularda çalışanlar da bilinçlendirilmelidir.”

Total
0
Shares
Önceki haber

Redington Türkiye’de Büyük Değişim Başladı

Sonraki haber

Anker, Nebula Deneyim Merkezini Dünyada İlk Kez D&R’da Açtı!

İlginizi çekebilir

LC Waikiki’den Sosyal Medya Kullanıcılarına Kazanç Fırsatı

LC Waikiki, bu proje kapsamında Türkiye’nin ilk Nano Influencer Akademisi’ni hayata geçirdi. Temmuz ayında ilk dönemine start veren 6 haftalık sertifikalı eğitim, LC Waikiki ile birlikte büyüyen ve bu alanda kariyer yapmak isteyen 100’den fazla influencer’ın serüvenine destek olarak yeni bir istihdam alanı yarattı.
Devamını oku