Şirketler, Yenilenebilir Enerji Çağına IFS ile Hazırlanıyor

Gelecek için bir plan olmaktan çıkarak enerji ihtiyacının çok büyük bölümünü karşılayan bir gerçeklik haline dönüşen yenilenebilir enerji kullanımının çeşitlenerek 2040 itibarıyla %40’a ulaşacağı öngörülüyor. Lider kurumsal iş uygulamaları şirketi IFS, çevik yapısı ve esnek çözümleri ile, yenilenebilir enerjide yaşanacak bu artışın ve çeşitliliğin sektörde yaratacağı değişime adaptasyonu konusunda enerji şirketlerinin en önemli iş ortağı olacak.

Modern dünyada hızla artan tüketim ihtiyacını karşılayabilmek adına üretim biçimlerinin giderek çeşitlenmesi daha fazla enerji ihtiyacını beraberinde getirdi. Bunu, sera gazı salınımı yüksek olan fosil yakıtları kullanarak çözmeye çalışmak, çevre için geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara neden oldu. Giderek artan karbon ve diğer sera gazlarının atmosfer üzerindeki etkisi ile ortaya çıkan küresel ısınma ile iklimler değişirken, fosil yakıtların kontrolsüzce kullanılmaya devam edilmesi iklim değişikliğini bir kriz olarak karşımıza çıkardı. Bugün tüm dünyanın bir numaralı sorunu olan iklim krizi ile mücadelede en önemli gündem yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşması. Bunun en önemli nedeni fosil yakıtlarla kıyaslandığında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin çevreye yaymış olduğu karbon emisyonunun çok düşük olması. Bu konuda ciddi bir farkındalık oluşsa da günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları küresel elektrik ihtiyacının ancak %10’ununu karşılıyor. Bu oranın 2040 itibarıyla %40’a ulaşacağı öngörülüyor.

Alternatif kaynakların yenilenebilir enerjideki payı 7 kat arttı

Bununla birlikte dev enerji şirketleri, yenilenebilir enerjiyi çeşitlendirmek için rüzgar çiftlikleri, hidro istasyonlar, güneş enerjisi gibi alternatif kaynaklara yatırımlarını artırıyorlar. Norveçli enerji şirketi Equinor’a göre bu alternatif kaynakların yenilenebilir enerjideki toplam payı 2007’de %1 iken, şu anda %7’ye çıkmış durumda. Bu yatırımlar ile yenilenebilir enerji, hayatımızda gelecek için bir plan olmaktan çıkarak enerji ihtiyacının çok büyük bölümünü karşılayan bir gerçeklik haline dönüşüyor.

Bu durum enerji üretiminde geleneksel metotların dışına çıkarak, şirketleri yeni iş modellerini benimsemeye sürüklemek gibi birtakım yeni şirket yönetimi zorluklarını da beraberinde getiriyor. Yeni dönemde enerji üreten şirketlerin operasyonel verimliliği ve müşteri deneyimini iyileştirmesi gerekiyor. Doğru teknoloji çözümlerini uygulamak ise hem değişime adapte olmada hem de çeşitlendirme stratejilerinde çok önemli bir rol oynayacak. Bağımsız bir araştırma şirketi olan IDC’ye göre IFS, enerji sektöründe yaşanan değişim karşısında sunduğu hizmetlerle müşterilerine değer katan bir firma olarak öne çıkıyor.

IFS çözümleri ile maliyetler düşüyor, verimlilik artıyor

Enerji sektörü, kurumsal iş uygulamaları (ERP/FSM/EAM) alanında önde gelen şirketlerden biri olan IFS’in odaklandığı 5 önemli ana sektörden biri. 40 yılın getirdiği tecrübe ile şirket, enerji üreten firmaların ihtiyaçlarını çok iyi biliyor ve bu ihtiyaçları tam anlamı ile karşılayabilecek yeni nesil kurumsal çözümler sunuyor.

IFS uygulamaları sadece şirket ve yönetici ekibin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda tedarik zincirinden varlık süreci yönetimine birçok konuda firmaların verimliliğini de artırırken, bakım maliyetleri ve sahada bakım için harcanan zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor.

IFS Türkiye’nin esnek çözümleri firmaların eksiksiz olarak tüm gereksinimlerini karşılarken, özelleştirme ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Firmalar IFS çözümleri ile güncel verilere sürekli erişme imkanına sahip olurken, bu sayede kapsamlı ve karmaşık altyapıları üzerine tam kontrole sahip oluyorlar. Bu durum yönetimin etkinliğini artırırken, proje yönetimi konusunda da firmaların ellerini güçlendiriyor. Aynı zamanda arıza bildirimleri ile ilgili tepki sürelerinin de azalmasını sağlıyor.

IFS hangi çözümlerle firmaları destekliyor?

Yenilebilir enerji kaynaklarının giderek çeşitleneceği günümüzde IFS’in çevik yapısı ve esnek çözümleri ile firmalar enerji sektöründeki değişime operasyonel olarak ayak uydurabilecekler. IFS’in enerji sektörüne özel çözümlerini 3 başlıkta ele almak mümkün.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)

Değişen enerji üretim endüstrisinde kaynak planlaması en önemli konuların başında geliyor. Bu noktada IFS’in çevik ve modüler ERP çözümleri değişime ayak uydurmada firmaların hayatını kolaylaştırıyor. IFS ERP çözümü, firmaların kurumsal kaynak planlama (ERP) ihtiyaçlarını tam olarak kapsayan bir çözüm olarak öne çıkıyor. Firmalar, IFS ERP ile sadece bir yazılıma sahip olmuyor, aynı zamanda enerji üretimi için uzun seneler sonucunda elde edilmiş bir bilgi birikimine de sahip oluyorlar. Özellikle enerji santrallerindeki en önemli konu olan yedek parça bakım ve onarım takibi süreçlerinde tıkanan noktaların yönetilmesi IFS ERP çözümleri ile mümkün hale geliyor. IFS ERP ile maliyetleri düşerken, şirketlerin verimlilik ve karlılıkları artıyor.

Kurumsal Varlık Yönetimi (EAM)

Gartner Peer Insights platformu tarafında en üst düzey tedarikçi ve müşterilerin seçimi olarak gösterilen IFS’in Kurumsal Varlık Yönetimi Yazılımı (EAM) şirketlerin varlık yaşam döngüsünün tamamını destekleyen esnek bir çözüm. IFS Kurumsal Varlık Yönetimi (EAM) çözümü, güvenilirlik merkezli bakım için gerekli bakım çizelgelemesi, iş emirleri ve diğer fonksiyonları sunmasının yanında, proje yürütme ve proje mali kontrolü, insan kaynakları, satın alma, risk yönetimi, finans, belge yönetimi gibi tüm süreçleri sürekli, kesintisiz ve uçtan entegre tek bir EAM çözümü üzerinde birbirine bağlıyor. Kullanım alanına göre kolaylıkla değişiklik yapılabilmesi ve adaptasyon yeteneği de diğer fark yaratan özellikleri.

Saha Servis Yönetimi (FSM)

IFS, bağımsız bir araştırma şirketi olan Gartner’a göre son 5 yıldır Saha Servis Yönetimi çözümlerinde pazar lideri konumunda yer alıyor. Şirket, servis yönetimi konusunda rakipsiz özellikleriyle birlikte dünya standartlarında planlama ve optimizasyon çözümleri sunuyor. İş süreçleri ne kadar kompleks ve karmaşık olursa olsun, IFS Saha Servis Yönetimi çözümümüzün sahip olduğu teknoloji; kolay öğrenilip kısa sürede devreye alınmasını ve kolay kullanılmasını sağıyor. Bulutta ya da yerinde kurulu olarak kullanabilen IFS Saha Servis Yönetimi çözümü, sektörün tüm kompleks süreçlerini entegre tek bir üründe birleştirerek, şirketlerin bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçları için eksiksiz bir çözüm sunuyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Adform FLOW, Red Dot’tan İletişim Tasarımı ödülü aldı

Sonraki haber

Vertiv™ Liebert® RXA ve Liebert® MBX, Edge, Colocation ve Orta Ölçekli Veri Merkezleri için Esnek ve Güvenli Güç Dağıtımı Sağlıyor

İlginizi çekebilir

Call Tracking’de Telefon Karlılık İçin Çalıyor

Tanıtım ve satış için büyük bütçeler ayıran şirketler, çağrı merkezi numaralarını paylaştığı kampanyalarına müşterilerin hangi kanallardan geldiğini tespit edemiyor. Bir sonraki kampanya için ise bütçe yönetimi doğru yapılamıyor. Digital Exchange’in uzmanı olduğu Call Tracking sistemi ise şirketlerin çağrı merkezleri numaralarına müşterilerin hangi çevrim içi ve çevrim dışı kanaldan geldiğini tam olarak tespit ederken, reklam bütçesinin doğru kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda Call Tracking sistemiyle beraber çağrı merkezlerinin performansı artıyor, şirketlerin yaptığı satış miktarı yükseliyor, doğru reklam doğru müşteri potansiyeline ulaştığı için bütçe yeril yerinde kullanılarak şirketin kaynakları heba olmuyor.
Devamını oku

Hello! Couture Show With Fashion TV Defilesi Laurastar Sponsorluğunda Gerçekleşti

Moda ve cemiyet hayatının tanınmış isimlerinin katıldığı HELLO! Couture Show with Fashion TV Defilesi, Oligark İstanbul’da, HELLO! dergisi ve Fashion TV işbirliği ile Laurastar’ın ana sponsorluğunda yapıldı. Tüketici elektroniğinin lider şirketi Hakman’ın Türkiye ile buluşturduğu Melitta ve BaByliss markalarının yan sponsor olduğu etkinliğe, Baseus da hediye sponsoru olarak destek verdi.
Devamını oku