Snaptube Uygulaması Kullanıcılarından Habersiz İşlemler Yapıyor

Android cihaz kullanıcıları arasında oldukça popüler bir uygulama olan Snaptube’un kullanıcılarına gizli reklamlar gösterdiği ve yapmadıkları alışverişlerin ödemelerini aldığı keşfedildi.

Youtube, Facebook gibi sitelerde bulunan videoları indirmeye olanak tanıyan ücretsiz Snaptube uygulamasının aslında o kadar da “ücretsiz” olmadığı ortaya çıktı. Londra merkezli güvenlik firması Upstream, Techcrunch sitesine uygulamanın kullanıcılarına söylemediği birçok işlem yaptığını söyledi. 

Çin’de geliştirilen uygulama Google Play Store’dan değil, üçüncü parti uygulama olarak indirilip yüklenebiliyor. Bunun sebebinin Google’ın video indirme programlarına izin vermemesi olduğunu söyleyen geliştiriciler, 40 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan uygulamanın “güvenli” olduğunu söylüyorlar. Upstream’in yönetici ekibinden Guy Krief ise aynı fikirde değil.  

Uygulamayı açtığınızda gizli reklamların da sessiz bir biçimde açıldığını söyleyen Krief, farkında olmadan mobil verinizi ve pilinizi tüketen reklamlar ile programın kazanç sağladığını belirtiyor. Gizli açılan sayfalar yalnızca reklam da göstermiyor. Farkında olmadan çeşitli Premium özellikler satın alıp, hiç talep etmediğiniz ürünlerin parasını ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. 

Bu tür gizli çalışan uygulamaları fark etmenin çok fazla yöntemi yok. Cihazınız fazla ısınıyor, pili normalden çabuk tükeniyor ve mobil veri kullanımız normalden yüksek gözüküyorsa, kullandığınız uygulamanın gizli arka plan işlemleri yaptığından şüphelenebilirsiniz. 

Krief’e göre bu konuda en büyük suçlu, uygulamanın içinde gelen Mango isimli üçüncü parti yazılım kodu. Daha önce Snaptube ile benzer bir işleve sahip Vidmate isimli uygulamada da kullanılan Mango, uygulamanın reklam dolandırıcılığı ve sahte satın alımlar ile suçlanmasının ardından işlemlerine ara vermiş.  

Vidmate’e yapılan suçlamaların ardından Mango’nun diğer uygulamalarda yapılan şüpheli aktiviteleri durduğunu söyleyen Krief, firmanın oldukça sinsi bir yaklaşım izlediğini söylüyor. “Vidmate’in dikkat çekmesi üzerine benzer kodları kullandıkları diğer uygulamalarda işlemleri durduran Mango, ortalık sakinleşince tekrar harekete geçiyor.” 

Upstream’e göre Vidmate suçlamalarının ardından 2 ay boyunca Snaptube’da herhangi bir şüpheli hareket gerçekleşmemiş. Yakın zamanda ise tekrar aynı taktiklere geri dönmüşler. Bu tür hareketler dolandırıcı uygulamalar arasında oldukça yaygın oluyormuş. 

Şimdiye kadar 4 milyondan fazla cihazdan, 70 milyondan fazla şüpheli ödeme işlemi Upstram tarafından engellenmiş. Bu habersiz ödemelerin engellenmesi sonucu 10 milyonlarca dolarlık para kaybı engellenmiş.  

Snaptube konu hakkında yaptığı açıklamada Mango’nun bu tür bir işlem yaptığını bilmediğini ve bunun kendi uygulamalarına büyük bir güven kaybı yaşattığını söylüyor. “Kullanıcılarımız bu kötü davranışlar hakkında şikâyet ettikten sonra Mango SDK ile olan tüm ilişkimizi kestik. Resmi sitemizdeki tüm uygulamalar güvenlidir.” 

Total
0
Shares
Önceki haber

Samsung Galaxy S10 Herhangi Bir Parmak İzi İle Açılabiliyor

Sonraki haber

Verinizi Paraya Dönüştürün

İlginizi çekebilir