SoftBank, Yapay Zeka Girişimlerini Hedefleyen İkinci Büyük Fonunu Duyurdu

President of Japan’s mobile carrier Soft Bank Group Masayoshi Son speaks to journalists during a press conference in Tokyo on November 7, 2016. Japanese mobile carrier SoftBank said on November 7 first-half profits soared nearly 80 percent, largely owing to one-time gains including the sale of some of its stake in Chinese e-commerce giant Alibaba. / AFP PHOTO / TORU YAMANAKA

Japonya merkezli halka açık telekomünikasyon şirketi SoftBank, ikinci büyük fonu Vision Fund’u duyurdu. Apple, Microsoft ve Foxconn gibi teknoloji devleri ve yatırımcıların dahil olduğu ikinci Vision Fund, yapay zeka temelli teknolojilere odaklanacak. SoftBank Group’un 38 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiği Vision Fund toplamda 108 milyar dolar nakite ulaştı.

İkinci Vision Fund’un yatırımcı partnerlerinde de bir kısıtlamaya gidilmiş durumda. Fonlama, Suudi Arabistan hükümetinden herhangi bir yatırımcıyı bünyesine kabul etmeyecek. İlk Vision Fund’un yatırımcıları arasında yer alan Prens Muhammed bin Salman’ın Kaşıkçı Cinayetinde rol oynayan kişilerden olması, bu kararın alınmasında etkin bir rol oynadığı öngörülüyor.

Ancak SoftBank farklı yatırım ortaklarıyla iletişim halinde olduğunu ve fonlamanın artmasını beklediklerini açıkladı.

Vision Fund ilk kez 2016 Ekim ayında duyurulmuş ve 2017’nin başında yatırım almaya başlamıştı. Yapılan bir araştırmaya göre Vision Fund, unicon olmayı başarmış 377 firmadan 24’üne yatırım yaparak, büyümesine katkı sağlamış.

Total
0
Shares
Önceki haber

Apple, Intel’in Kablosuz Modem İşini 1 Milyar Dolara Satın Alıyor

Sonraki haber

Samsung, Galaxy Fold’un Kusurlarını Düzelterek Bu Eylül’de Pazara Sürecek

İlginizi çekebilir

Zyxel Sevgililer Günü’nde artan siber tuzaklara karşı kullanıcıları uyarıyor

14 Şubat artık sadece sevgililerin değil, siber suç aktörlerinin de iple çektiği bir gün. Birçok çiftin birbirlerine hediye almak için online platformlarda indirimleri kovaladığı bu güne özel olarak hacker’ların tuzakları da internet kullanıcılarını bekliyor. VPN ve gelişmiş güvenlik duvarı özelliklerine sahip ağ bağlantı çözümleri ile her zaman olduğu gibi online alışverişlerde de kullanıcıların güvenliğini önceliklendiren Zyxel, Sevgililer Günü için hediye almak isteyenleri siber saldırılara karşı uyarıyor ve tüm kullanıcıların alabilecekler bazı temel önlemlere dikkat çekiyor.
Devamını oku