Sony’den Şaşırtan Elektrikli Araba Sunumu

Sony bu yıl CES 2020 etkinliğinin en büyük sürprizlerinden birisi ile karşımıza çıktı. Yeni araç platformu Vision-S’in tanıtımı sırasında ortaya çıkan elektrikli araba, tamamen çalışır halde bir konsept araç.

CES 2020 etkinliği ile birlikte birçok yeni teknoloji ve konsept tasarımlar dünyaya tanıtılıyor. Sony ise etkinlik çerçevesinde gerçekleştirdiği konferans sırasında, kimsenin beklemediği bir sunum ile izleyenleri şaşırttı. 

Sony yeni araç platformu Vision-S’in tanıtımı için, tamamen kendisi tarafından üretilen bir elektrikli araba prototipi hazırladı. Her ne kadar yol testlerini başarıyla geçmiş, son teknoloji bir araç olsa da, Sony’nin yakın zamanda araç pazarına girmek gibi bir niyeti yok.

Sony’nin elektrikli aracı, robotik köpek Aibo’yu da yapan yapay zeka ve robot ekibi tarafından üretildi. Kod adı Safety Cocoon olarak belirlenen aracın resmi bir adı yok. Sony hem aracın hem de Vision-S’in güvenlik kuralları uygun olduğuna emin olmak için aracın bütün yol testlerine tabi tutulduğunu söylüyor.

Vision-S platformu aracın içinde dışında, toplam 33 farklı sensöre sahip ve bu sayede çevredeki araçların ve insanların yanı sıra, aracın içindeki kişileri de tespit ederek en uygun sürüş desteğini sağlıyor. Sony’nin 360 Reality Audio desteği sayesinde aracın koltuklarındaki hoparlörleri ile mükemmel ses deneyimini kullanıcıya sunuyor. Birden çok geniş ekrana sahip olan araç, Blackberry ve Bosch’dan aldığı parçalar ile desteklediği always-on bağlantıya sahip. Aracın Magna tarafından tasarlanmış EV platformundan güç alan sistem, SUV gibi farklı araç tiplerinde de güç sağlayabilecek.

Aracın dış tasarımında Porsche etkileri görmek mümkün. İçerisinde ise Vision-S özelliklerini görebileceğiniz bir arayüzün yanı sıra arka koltuklarında bulunan iki büyük ekran dikkat çekiyor. Sony CEO’su Kenichiro Yoshida “Bu prototip mobilitenin geleceğine sağlayacağımız katkıların vücut bulmuş hali” açıklamasını yapıyor.

Asıl amacı Vision-S platformunu tanıtmak olsa da, Sony’nin elektrikli arabası da dikkatleri çekmiş durumda. Sony araç hakkında çok fazla açıklama yapmadığı için, ilerleyen zamanlarda bu pazara girmeyi planlamadığı düşünülüyor. Konsept araç hiçbir zaman satışa çıkmasa da, Vision-S’in hem Sony hem de Japon otomobil üreticileri tarafından ilerleyen zamanlarda kendini sıklıkla göstermesi bekleniyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite